Centrum Nauk Technicznych w Toruniu - rozpoczęto budowę gmachu CNT

2022-04-14 13:59
Centrum Nauk Technicznych
Autor: portal.umk.pl Centrum Nauk Technicznych w Toruniu - wizualizacja

W nowoczesnym Centrum Nauk Technicznych (CNT) Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znajdą się m.in. pracownie dydaktyczne i laboratoria przeznaczone do badań i kształcenia w zakresie robotyki. 12 kwietnia 2022 odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego czym oficjalnie rozpoczęto budowę obiektu.

Spis treści

  1. Jakie będzie Centrum Nauk Technicznych?
  2. CNT odpowiedzią na czwartą rewolucję przemysłową
  3. Kiedy zakończy się budowa Centrum Nauk Technicznych w Toruniu?
  4. Jaki jest koszt inwestycji?
  5. Gdzie dokładnie powstanie Centrum Nauk Technicznych?

Jakie będzie Centrum Nauk Technicznych?

Centrum Nauk Technicznych powstanie w dwóch budynkach o łącznej powierzchni prawie 2 tysięcy m², w których znajdą się pracownie dydaktyczne i laboratoria przeznaczone do badań i kształcenia w zakresie robotyzacji, sterowania maszyn, systemów wizyjnych, automatyki i informatyki stosowanej, a także sale seminaryjne i pokoje pracowników.

CNT odpowiedzią na czwartą rewolucję przemysłową

Centrum Nauk Technicznych jest odpowiedzią na trwającą czwartą rewolucję przemysłową i zapotrzebowania regionu – powiedział dyrektor Instytutu Nauk Technicznych UMK prof. Tomasz Tarczewski.

W Centrum Nauk Technicznych będą prowadzone badania w zakresie napędów elektrycznych i nowoczesnych przekształtników energoelektronicznych. Nowa instytucja będzie otwarta na potrzeby przedsiębiorstw w zakresie robotów mobilnych, manipulatorów przemysłowych i systemów wizyjnych. W Centrum znajdzie się innowacyjne laboratorium okulograficzne, w którym będzie można kojarzyć informatykę stosowaną z potrzebami medycznymi. W Centrum powstanie też laboratorium z nowoczesnym symulatorem wirtualnej rzeczywistości, który będzie można wykorzystywać do rozwijania technologii opartych na sztucznych sieciach neuronowych.

Czytaj też:

Długo oczekiwane i bardzo ważne Centrum Nauk Technicznych staje się faktem – powiedział podczas wydarzenia rektor UMK prof. Andrzej Sokala. – Wzrost potencjału badawczo-dydaktycznego w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych będzie miał pozytywny wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze poprzez zwiększenie istotnych z punktu widzenia nowoczesnej gospodarki i przemysłu 4.0 kompetencji absolwentów.

Kiedy zakończy się budowa Centrum Nauk Technicznych w Toruniu?

Prace budowlane na budowie Centrum Nauk Technicznych powinny zakończyć się jesienią 2022 roku.

Jaki jest koszt inwestycji?

Inwestycja jest finansowana przez UMK i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Planowany koszt całkowity to 22 mln zł.

Gdzie dokładnie powstanie Centrum Nauk Technicznych?

Centrum Nauk Technicznych mieścić się będzie przy ul. Wileńskiej 1 w Toruniu.

Źródło: portal.umk.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej