Bulwary nad Wisłą w Warszawie, nowa przestrzeń publiczna

2016-06-09 11:53
Bulwary nad Wisłą
Autor: RS Architektura Krajobrazu

Patryk Zaręba, jeden z projektantów zagospodarowania lewobrzeżnego Bulwaru Wisły w Warszawie, przedstawia założenia autorskie.

Prezentowany projekt stanowi rozwinięcie pracy, która zwyciężyła w konkursie na zagospodarowanie bulwarów Wisły w Warszawie na dwukilometrowym odcinku od Powiśla do Podzamcza. Aktualnie zrealizowano etap pierwszy, fragment o długości 650 metrów między mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Boleść. Całość założenia podzielona została na obszary funkcjonalne – w każdym z nich nacisk położony jest na inny rodzaj aktywności.

Kompozycyjnie bulwar ukształtowano jako układ placów i linearnych „łączników”. Place lokalizowane są z reguły na przedłużeniu przylegających ulic, łączniki kształtowane za pomocą stałej sekwencji: pieszej alei od strony wody, ścieżki rowerowej i elementów wertykalnych (drzew, pawilonów usługowych, pergoli). Mimo centralnego położenia, bulwar pełnił dotąd marginalną rolę w przestrzeni miejskiej, głównie za sprawą odcinającej go szerokiej arterii komunikacyjnej – tzw. Wisłostrady.

Konieczne zatem było wprowadzenie zagospodarowania na tyle atrakcyjnego, by samo w sobie stało się powodem do odwiedzin i spędzenia tu czasu wolnego. Pełne spektrum i zróżnicowanie założenia ujawni się dopiero po realizacji całości inwestycji. Odcinek oddany obecnie do użytku, ze względu na sąsiedztwo Starego Miasta, odwołuje się do klasycznego układu bulwaru spacerowego z nabrzeżem cumowniczym, wyposażeniem wypoczynkowym oraz zielenią towarzyszącą. Jego program zostanie dodatkowo uzupełniony o zaprojektowane w ramach inwestycji pływające restauracje. Istotnym problemem była też specyfika hydrologiczna Wisły – wszystkie elementy znajdujące się na bulwarze musiały być przystosowane do okresowego zalewania lub zmian poziomów rzeki.
- Patryk Zaręba

Zagospodarowanie lewobrzeżnego Bulwaru Wisły – etap 1 Warszawa, odcinek od ul. Tamka do ul. Boleści
Autorzy: RS Architektura Krajobrazu, architekci krajobrazu Dorota Rudawa, Patryk Zaręba
Więcej informacji o bulwarach >>

Prezentacja Warszawskich Bulwarów nad Wisłą ukazała się w miesięczniku Architektura-murator nr 11/2015, s. 54-60Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej