Nietypowa inwestycja
W południowo-zachodniej części Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu znajduje się niezabudowany teren przeznaczony pod budowę budynku hodowlanego gibbonów i świnek . W jego pobliżu po stronie wschodniej znajdują się wybiegi i budynki hodowlane pawianów i małp człekokształtnych - szympansów i orangutanów. Projekt tej nietypowej inwestycji powstał w pracowni CREOPROJECT.
Budynki są uzbrojone w przyłącza: wody, elektryczne i kanalizacji sanitarnej oraz miejsca do gromadzenia odpadów. Od strony zachodniej znajduje się istniejący staw i wyspa, oraz wjazd na teren z istniejącego ciągu pieszo-jezdnego.
Projektowany obiekt hodowlany przeznaczony jest dla hodowli gibbonów czarnych i świnek wietnamskich.
Jest on zgodny z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie warunków hodowli i utrzymywania poszczególnych grup gatunków zwierząt w ogrodzie zoologicznym Dz. U. 2005 nr 5 poz. 32.
W budynku są pomieszczenia: klatka zapleczowa, zaplecze techniczne, pomieszczenie świnek, śluza, pomieszczenie małpek.
Autor: mgr inż. arch. Bartosz M. Żmuda
Architektura obiektu utrzymana jest w stylistyce nadwodnych obiektów Dalekiego Wschodu (Wietnam, Laos). Budulec wiodący to materiały naturalne (m.in. drewno, bambus, kamień ciosany, trzcina, gadek). Taras dla widzów wykonany w konstrukcji żelbetowej, stylizowanej z artbetonu, na bale drewniane, wykończony materiałami naturalnymi (m.in. bambus, drewno).
Budynek hodowlany jest w pełni zharmonizowana z otoczeniem, niejako ukryty w przyrodzie, zaprojektowany na planie kwadratu. Dominującym materiałem wykończeniowym jest drewno, bambus i kamień.
Ważnym elementem jest lokalizacja budynku - zorientowany na południe, daje ochronę przed upałem i przed zimnem. Budynek funkcjonalnie i architektoniczne wykonano pod zwyczaje i tryb życia gibbonów i świnek wietnamskich. Dla małpek pozostawiono całą wyspę nad stawem będącą ich wybiegiem. Świnkom wietnamskim zaprojektowano wybieg tuż przy ich wyjściu z budynku. Dla widzów zaprojektowano tras po zachodniej stronie budynku.
Autor: brak danych
Autor: mgr inż. arch. Bartosz M. Żmuda