Obwodnica Góry Kalwarii gotowa do użytku. Budowa trwała ponad 3 lata

2019-12-21 8:02
budowa obwodnucy Góry Kalwarii
Autor: GDDKiA Obwodnica Góry Kalwarii jeszcze w budowie

Obwodnica Góry Kalwarii jest wreszcie otwarta. Od 20 grudnia 2019 kierowcy mogą omijać Górę Kalwarii nową obwodnicą. Umowę na budowę 9-kilometrowej obwodnicy Góry Kalwarii podpisano w kwietniu 2016 roku. Całkowity koszt projektu to blisko 420 mln zł. Wszystkie prace związane z inwestycją nie zostały jeszcze ukończone.

Nowa obwodnica Góry Kalwarii

GDDKiA dopuściła do użytku obwodnicę Góry Kalwarii. Tym samym tiry przestają blokować już miasto. W ramach inwestycji  powstało 9 km dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. W ciągu DK50 wybudowano odcinek o długości ok. 3,9 km, natomiast w ramach nowego przebiegu DK79 powstała droga o długości 5,1 km. Obwodnica Góry Kalwarii omija miasto od południa i zachodu.

Obwodnica Góry Kalwarii jako droga GP

Obwodnica Góry Kalwarii została zrealizowana jako droga klasy GP (ruch główny przyspieszony) z dopuszczalną prędkością 100 km/h. Powstały trzy węzły drogowe: Kąty, Marianki i Stadion. Wybudowano ponadto obiekty inżynierskie, ciągi pieszo-rowerowe, odwodnienie trasy, drogi obsługujące tereny przyległe, a także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Realizacja inwestycji była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, kwotą ok. 254,2 mln zł.

Obwodnica Góry Kalwarii otwarta, ale to koniec prac

Drogowcy muszą jeszcze zakończyć prace związane z budową łącznic na węzłach Stadion i Marianki. Do dokończenia są także prace porządkowe oraz remont „starego” przebiegu DK79 i DK50.

Do czasu zakończenia robót budowlanych nie będzie możliwości zjazdu z obwodnicy Góry Kalwarii do miasta łącznicami na węzłach Stadion i Marianki.

Skąd opóźnienie w budowie obwodnicy Góry Kalwarii?

Przypomnijmy. GDDKiA w kwietniu 2016 podpisała umowę z konsorcjum firm Intercor (lider) oraz Planeta (partner) na projekt i budowę obwodnicy Góry Kalwarii. Kontrakt o wartości ponad 313 mln zł powinien się zakończyć w grudniu 2019 r. Główną przyczyną przesunięcia terminu zakończenia prac jest rezygnacja z wykonywania robót budowlanych przez Planetę. Spółka Intercor zobowiązała się więc do samodzielnego ukończenia kontraktu.

Obwodnica Góry Kalwarii mapa
Autor: GDDKiA Obwodnica Góry Kalwarii

Kalendarium inwestycji:

20 listopada 2013 - ogłoszono przetarg na realizację inwestycji w trybie „projektuj i buduj”
4 kwietnia 2016 - podpisano umowę na realizację z konsorcjum firm Intercor (lider) oraz Planeta (partner)
11 września 2017 - podpisano umowę na dofinansowanie ze środków UE na kwotę ok. 254,2 mln zł
20 grudnia 2019 - obwodnicę udostępniono do ruchu, ale trwają jeszcze prace budowane

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej