Baseny Zakrzówek - kiedy otwarcie kąpieliska w Krakowie z pływającymi basenami? Zobacz najnowsze zdjęcia!

2023-05-29 21:08

Zakrzówek - kiedy otwarcie kąpieliska nazywanego małą Chorwacją w Polsce? Właśnie dobiegają końca ostatnie odbiory kąpieliska na krakowskim Zakrzówku, które powstało po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Wiadomo już, kiedy nastąpi otwarcie atrakcji, w jakich godzinach i ile będzie kosztował wstęp na pływające baseny. Najnowsze zdjęcia - zobacz koniecznie!

Spis treści

  1. Kiedy otwarcie kąpieliska Zakrzówek? Nie tylko Kraków czeka!
  2. Zakrzówek - kąpielisko w kamieniołomie
  3. Zakrzówek i 5 pływających basenów
  4. Co oprócz kąpieliska na Zakrzówku?
  5. Pływające kąpielisko na Zakrzówku prawie gotowe
  6. Godziny otwarcia kąpieliska na Zakrzówku w Krakowie
  7. Kraków. Ile będzie kosztować wstęp na baseny Zakrzówek?
  8. O inwestycji

Kiedy otwarcie kąpieliska Zakrzówek? Nie tylko Kraków czeka!

Otwarcie kąpieliska na krakowskim Zakrzówku to długo oczekiwana inwestycja. Pierwotnie otwarcie basenów zaplanowane było w lipcu 2022. Niestety, w zeszłym roku nie udało się inwestycji sfinalizować. Powód? Przedłużyły się prace wykończeniowe. Okazało się też, że prace na samym kąpielisku wymagają poprawek - kontrola wykazała, że niecka basenowa dla najmłodszych jest za głęboka o 1 cm. Zarząd Zieleni Miejskiej nie zdążył więc całościowo zgłosić odbioru kąpieliska do nadzoru budowlanego w zeszłorocznym sezonie wakacyjnym.

Z ostatnich informacji wynika, że baseny w Zakrzówku, jednego z piękniejszych miejsc Krakowa, będą otwarte, 22 czerwca 2023. Z kolei na początku czerwca otwarty zostanie Park Zakrzówek.

Zakrzówek - kąpielisko w kamieniołomie

Jeszcze 4 lata temu Zakrzówek był dzikim i niestrzeżonym kąpieliskiem, które powstało na terenie poprzemysłowym, po zalaniu w 1990 roku starego, dość głębokiego kamieniołomu. To duża, pełna zieleni atrakcja dla mieszkańców Krakowa, niespełna 3 km od centrum miasta.

Tak wyglądało dzikie kąpielisko w parku Zakrzówek w 2019 roku.

Zakrzówek i 5 pływających basenów

Największą atrakcją Zakrzówka jest pięć pływających basenów. Najpłytszy ma 40 cm, najgłębszy ponad 2 m. Dwa największe mają po 70 m długości. Konstrukcje basenów, przymocowane do ścian kamieniołomów, unoszą się na wodzie, dzięki wspornikom powietrza. Wokół każdego basenu zbudowano drewniane pomosty (szerokości 8 m), które mają służyć do plażowania. Kąpielisko będzie mogło pomieścić nawet kilkaset osób jednocześnie, ale inwestor - Zarząd Zieleni Miejskiej - chce monitorować obłożenia basenów i planuje aplikację, w której będzie można sprawdzić stan zatłoczenia kąpieliska.

Co oprócz kąpieliska na Zakrzówku?

Przygotowano tu również trasy biegowe, trasy do jazdy na rolkach, rowerach, a także siłownie. Kompleks sportowy konsultowano z naukowcami z Akademii Wychowania Fizycznego. Gotowy jest już budynek z szatniami, natryskami i kawiarnią. Będzie też taras widokowy. Planowana jest budowa Centrum Sportów Wodnych, z którego mają korzystać profesjonalni sportowcy.

Pływające kąpielisko na Zakrzówku prawie gotowe

Godziny otwarcia kąpieliska na Zakrzówku w Krakowie

Sam teren Zakrzówka nie jest zamykany. Dotyczy to również samych basenów, ale według regulaminu kąpieliska, będzie można z niego korzystać tylko w trakcie dyżurów ratowników, czyli między 10:00 a 18:00. W pozostałych godzinach kąpiel będzie zabroniona. Baseny mają być czynne 7 dni w tygodniu.

Miejsca parkingowe przy Zakrzówku zlokalizowane są przy ul. Norymberskiej i przy ul. Wyłom

Kraków. Ile będzie kosztować wstęp na baseny Zakrzówek?

Zgodnie z zapowiedziami Zarządu Zieleni Miejskiej, wstęp na kąpielisko ma być całkowicie bezpłatny. Urząd nie planuje wprowadzania opłat za korzystanie z basenów.

O inwestycji

Za projekt zagospodarowania Parku Zakrzówek w Krakowie odpowiada Pracownia Projektowa F11 pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Marcina Furtaka. Architekci zadbali, aby wszystkie budynki, które powstaną na terenie parku wtapiały się w otaczającą je przyrodę. Dlatego też ich kształty są opływowe, inspirowane naturą. Zgodnie z założeniami metamorfoza Zakrzówka przebiegała tak, aby ingerencja w środowisko była jak najmniejsza.

Inwestorem jest Zarząd Zieleni Miejskiej. Koszt inwestycji to 44 mln zł - z czego 30 mln zł przeznaczono na wykup gruntów.

Zobacz galerię zdjęć inwestycji Zakrzówek!

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej