Baltic Arena - budowę czas zacząć

2008-10-24 13:14
Baltic Arena
Autor: brak danych

Przygotowania do EURO 2012 trwają. Władze Gdańska uzyskały pozwolenie na budowę stadionu Baltic Arena. Na starcie ustawiły się firmy zainteresowane pierwszym etapem budowy. Jego zakończenie zaplanowano na maj przyszłego roku. Do połowy grudnia 2008 ma zostać wyłoniony wykonawca.

Autorem obszernego projektu Baltic Areny jest firma RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka. W projekcie zaplanowano zakończenie budowy na 2010 rok - tak, aby wiosną następnego, można było już rozgrywać mecze. Podczas mistrzostw odbędą się tu trzy mecze grup oraz ćwierćfinał.

Baltic Arena będzie miał 227 m długości i 194 m szerokości, jego wysokość wyniesie 45 m. Konstrukcję dachu podtrzymywać będą 82 stalowe 66-tonowe przęsła. Kopuła lśnić będzie odcieniami bursztynu. Wokół stadionu powstaną dwie promenady o łącznej powierzchni 16 000 m2. Ośmiokondygnacyjny obiekt wyposażony będzie w 7 wind i 22 klatki schodowe, całość zajmie działkę o powierzchni 34 hektarów. Na trybunach zasiądzie maksymalnie 44 000 widzów. Projekt przewiduje także wykorzystanie środowiska - deszczówka spływać będzie do wielkiego zbiornika, z którego zasilane w wodę będą toalety. Deszczówką podlewana będzie także naturalna murawa. Parkingi pomieszczą 1800 aut osobowych i 160 autokarów. Otoczona zielenią Baltic Arena nawiązywać będzie nie tylko bryłą do kamienia z Bałtyku, ale także elementami takimi jak ławki, zadaszenia kontenerów i parkingów. Wszystko to będzie podświetlone kolorem bursztynowym. Wykorzystanie stadionu poza spotkaniami piłkarskimi oraz koncertami przewiduje również organizację konferencji i sympozjów.
Koszt inwestycji to 623 mln zł. z czego 134 mln pochodzić będzie z budżetu miasta.

 

październik 2008 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej