Autostrada A1 Rowień - Świerklany na Śląsku otwarta

2011-04-26 17:38
Autostrada A1 Rowień - Świerklany
Autor: Min. Infrastruktury Autostrada A1 - odcinek Rowień - Świerklany

Oddano do użytku 7-kilometrowy odcinek autostrady A1 Rowień - Świerklany. Trasę budował Strabag w ramach drugiej części kontraktu na budowę autostrady A1 Bełk - Świerklany łącznej długości 14,5 km.

Autostrada A1 odcinek Rowień - Świerklany

Prace budowlane na odcinku A1 Rowień - Świerklany rozpoczęły się w sierpniu 2008 roku i zgodnie z podpisaną umową miały zakończyć się w listopadzie 2010 roku. Ubiegłoroczna powódź spowodowała jednak opóźnienie w realizacji inwestycji, które skutkowało brakiem możliwości dotrzymania pierwotnego terminu. Plac budowy autostrady został zalany i na jego części nie można było prowadzić robót drogowych. Z końcem 2010 roku do ruchu oddano odcinek Bełk – Rowień.

Na odcinku Bełk - Świerklany powstało 13 mostów i 13 wiaduktów nad i w ciągu autostrady, w tym jeden wiadukt kolejowy nad autostradą A1 oraz dwa węzły: „Rowień” na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 935 i „Świerklany” na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 932. Na węźle „Świerklany” powstał Obwód Utrzymania Autostrady, w którym znajdują się: magazyn soli, budynek obsługi OUA oraz pomieszczenia policji autostradowej.

Autostrada A1 Rowień – Świerklany kosztowała 1,1 mld zł, liderem konsorcjum wykonawczego była firma Strabag.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej