Podium

2009-03-18 9:54
Podium
Autor: Urząd Miejski w Gliwicach

W miejscu niszczejącego obecnie Stadionu XX-lecia w Gliwicach powstanie jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych w Europie Środkowej. W przyszłości będą tutaj odbywać się prestiżowe zawody, duże koncerty, widowiska rozrywkowe oraz targi. Inwestycja to także ciekawa oferta dla mieszkańców i wielka szansa na wypromowanie miasta.

Do Podium będą prowadziły dwa wejścia. „Większe znajdzie się przy głównym placu od strony centrum miasta na poziomie terenu. Główny hol obiektu zostanie natomiast usytuowany na wysokości obecnej korony stadionu. Widzowie będą tam docierać z głównego wejścia schodami ruchomymi, a osoby niepełnosprawne – windami. Drugie wejście – boczne będzie mniejsze i stamtąd do holu głównego poprowadzą tradycyjne schody. Przy wejściu bocznym znajdzie się również winda” - informuje architekt Grzegorz Sowiński z gliwickiej firmy D. I G. Sowińscy. Wielofunkcyjna hala umożliwi organizowanie różnorodnych imprez sportowych – od jazdy figurowej na lodzie, hokeja, curlingu, poprzez pływanie i lekkoatletykę po siatkówkę i koszykówkę. Widownia Podium będzie mogła pomieścić maksymalnie 14 426 osób, a w trakcie zawodów lekkoatletycznych 10 642 osoby. Koncerty w hali obejrzy 15 050 osób. Zaplanowano także 30 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Na boisku o wymiarach 95 m na 55 m będą mogły być rozgrywane zawody lekkoatletyczne oraz gry halowe rangi mistrzostw świata. Hala została tak zaprojektowana, aby można było w niej montować lodowisko, basen czy tartan do biegów. Z uwagi na to, że poza zawodami sportowymi będą także organizowane inne imprezy, urządzenia sportowe nie będą zamocowane na stałe. Część z nich zostanie zakupiona, a część wypożyczona od specjalistycznych firm. W Podium znajdzie się także sala treningowa (52 m na 40 m), ściana wspinaczkowa oraz centrum fitness. Do wszystkich miejsc zaplanowano dostęp dla osób niepełnosprawnych. Poza halą główną powstanie także mała hala z pełnowymiarowym boiskiem do siatkówki lub piłki ręcznej oraz miejscami na 1200 osób. Podczas koncertu, wliczając miejsca na płycie będzie mogła pomieścić 4000 widzów.

Podium
Autor: Urząd Miejski w Gliwicach

W centrum znajdą się dwie restauracje po 200 miejsc i dziesięć punktów typu fast-food. Dla gości zmotoryzowanych przewidziano 800 miejsc postojowych, część z nich na dwupoziomowym parkingu. Wokół obiektu wytyczono drogi, place i chodniki. Otoczenie wzbogacą elementy małej architektury, zieleń i oświetlenie. Główny plac zaprojektowano jako przedłużenie Parku Chrobrego. Znajdzie się tutaj więcej zieleni, ławki, placyki, ozdobny mur oraz mała widownia. Do Podium będzie można dojechać w ok. 5 minut od węzła Sośnica, łączącego autostradę A1 i A4 oraz od strony Drogi Trasy Średnicowej. Piesze dojście z dworca PKP zajmie ok. 15-20 minut.

Podium
Autor: Urząd Miejski w Gliwicach

Projekt budowlany hali został opracowany przez konsorcjum dwóch firm: Modern Construction System z Poznania i Perboprojekt z Krakowa. Dokument stanowił podstawę do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Miasto uzyskało je we wrześniu 2008 r. Pozwolenie wydał Urząd Miejski w Zabrzu.
Z aktualnych wyliczeń wynika, że budowa może kosztować nieco poniżej 350 mln zł. Wsparcie unijne ma wynieść ponad 140 mln zł. Resztę wyłoży w kolejnych latach miasto. Obecnie projekt Podium musi jeszcze uzyskać dwie ważne akceptacje: Urzędu Marszałkowskiego oraz Komisji Europejskiej. Przetarg na wyłonienie firmy, która będzie pełniła obowiązki inżyniera kontraktu powinien zostać ogłoszony jeszcze w marcu. Procedurę przetargową na wyłonienie generalnego wykonawcy hali będzie można rozpocząć dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie unijne, a to nastąpi dopiero po ogłoszeniu decyzji Komisji Europejskiej. Może to być III kwartał br. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest późną jesienią 2009 r. Obiekt ma powstać do 2012 r. Urząd Miejski w Gliwicach pracuje już nad kalendarium imprez. Są duże szanse na organizację Mistrzostw Świata w siatkówce w 2014 r. Miasto powalczy także o halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. W lutym została utworzona spółka z o.o. Podium Gliwice. W imieniu samorządu będzie nadzorowała cały proces inwestycyjny, rozliczy go, a później będzie zarządzać halą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej