Widok na Śląsku - nowy apartamentowiec w Katowicach

2010-04-20 12:47
Widok w Katowicach - nowy apartamentowiec
Autor: biuro prasowe MK Inwestycje Jak podkreśla architekt Łukasz Zagała z bytomskiej pracowni medusa group, która odpowiada za projekt, architektura budynku ma wpisywać się w to, co zastane i nie przytłaczać okolicy

W centrum Katowic przy ulicy Widok, niecałe 1,5 km od Spodka stanie ciekawy pod względem architektonicznym budynek, który do centrum miasta ma przyciągnąć artystów, biznesmenów i obcokrajowców. W 2009 redNet Consulting umieścił "Widok Apartamenty" na II miejscu najciekawszych inwestycji dla obcokrajowców na Śląsku.

W Katowicach ruszają prace nad Apartamentami Widok według projektu bytomskiej pracowni medusa group. Jak zapowiada inwestor, katowicka firma MK Inwestycje budynek zostanie ukończony pod koniec 2011 roku.
Widok - położony niecałe 1000 m od Silesia City Center będzie jednym z najnowocześniejszych budynków mieszkalnych w centrum Katowic, ma go wyróżniać przede wszystkim architektura. Jest to także pierwsza inwestycja o podwyższonym standardzie, która zostaje wznowiona w Katowicach po kryzysie na rynku nieruchomości.

Trawa na dachu vs siatka

Hartowane szkło, siatka X-TEND projektu Thomasa Farwagnera, ta sama, co w designerskim Brooklyn Museum of Art. w Nowym Jorku i hotelu Burj al Arab w Dubaju, a do tego tarasy z pochodzącego z Indonezji egzotycznego drewna bangkirai, to tylko niektóre z detali, które mają wyróżnić Widok na tle innych inwestycji w regionie. A ma być jeszcze ciekawiej. Sama bryła budynku składać będzie się z wyrastających z antracytowej elewacji zielonych kostek z ogromnymi, sięgającymi 2 m przeszkleniami, z kolei zielony dach, stworzy dla właścicieli tarasów najwyższej kondygnacji namiastkę ogrodów.

- Widok jest próbą pokazania czegoś nowego w ofercie mieszkaniowej Katowic. Chcielibyśmy zrealizować projekt, który za dwie, trzy dekady dalej będzie się chciało oglądać. Widok to będzie inwestycja nowoczesna, minimalistyczna, ale i funkcjonalna. O jakości budynku mają świadczyć detale architektoniczne, nie “pomnikowy” marmur na elewacji - mówi o Widoku Bartłomiej Ślezioński, prezes MK Inwestycje

- Architektura budynku została rozczłonkowana poprzez wysunięte kostki mieszczące przeszklenia o dużym gabarycie, zapewniające przyszłym mieszkańcom kontakt z otoczeniem. Rozczłonkowanie zmniejsza optycznie bryłę, nadając jej skalę dużo mniejszego zespołu mieszkaniowego, a przez to nieprzytłaczającego. Całość zagospodarowania terenu oraz dachy zaprojektowano w przeważającej części jako zielone trawniki oraz mchy i porosty, które wpisują się w zastany kontekst - mówi arch. Łukasz Zagała.

Bartłomiej Ślezioński dodaje, że inwestycja ma wnieść powiew świeżości na katowicki rynek mieszkaniowy: 
- Do tej pory na śląskim rynku nieruchomości brakowało inwestycji ciekawych architektonicznie, zaprojektowanych według światowych trendów. Widok ma szansę być pierwszy, rozpoczynając w Katowicach modę na budownictwo mieszkaniowe z wyższej półki. Z Widokiem startujemy w momencie, w którym tyle mówi się o nowoczesnym wizerunku Katowic. Architektura, także ta mieszkaniowa jest w stanie również ten wizerunek poprawić, przyciągając do centrum miasta artystów, biznesmenów, a przede wszystkim ludzi młodych.

Widok w Katowicach - nowy apartamentowiec
Autor: biuro prasowe MK Inwestycje

Mieszkanie z 3 poziomami

W sumie w czterokondygnacyjnym Widoku powstaną 42 lokale, w tym 37 lokali jednopoziomowych i 4 dwupoziomowe. W budynku deweloper przewidział mieszkania M2, M3, M6 oraz studia. Gratką dla wymagających klientów ma być 3 poziomowe mieszkanie z antresolą. Na dachu z kolei powstaną tarasy, na które wychodzić będzie się z antresol wysuniętych ponad kalenicę budynku. Pod budynkiem powstanie parking podziemny na 53 samochody, połączony widną z mieszkaniami i apartamentami. W sumie budynek będzie miał powierzchnię 2760 m2. Ceny lokali zaczynać się będą od 6500 złotych.

- Widok będzie dawał ogromną możliwość wyboru typu mieszkań. Powstaną zarówno lokale o dużej powierzchni, sięgające 210 m2 i liczące nawet 3 piętra, jak również kameralne studia o powierzchni 37 m2. Na parterze z kolei powstaną ekskluzywne punkty usługowe - mówi Monika Śleziońska dyrektor ds. marketingu i sprzedaży MK Inwestycje.

To już pora na taki budynek?

Widok - według pierwotnych planów miał powstać z końcem 2009 roku. Z powodu sytuacji na rynku inwestycja jednak została odłożona w czasie. Teraz deweloper wraca do swoich planów sprzed roku.

- Czekaliśmy na lepsze czasy i koniunkturę na śląskim rynku nieruchomości. Inwestycją tą od początku interesują się zamożni klienci i obcokrajowcy, którzy widzą w niej dobrą lokatę kapitału. Tak się też składa, że większość z nich to osoby posiadające akcje, firmy, udziały w spółkach, więc osoby, które bezpośrednio dotknął kryzys na światowych rynkach. Poprawa koniunktury i stabilizacja na śląskim rynku zachęciła nas jednak do powrotu do realizacji - mówi Monika Śleziońska.

Inwestycja już w kwietniu trafia do sprzedaży. Prace budowlane ruszają na przełomie maja i czerwca.

Czytaj więcej