Spółka Wikana rewitalizuje Kamienicę Misjonarską w Lublinie

2010-10-29 11:28
Kamienica Misjonarska w Lublinie
Autor: Ciszewski MSL

Firma Wikana kończy prace związane z odrestaurowaniem Kamienicy Misjonarskiej w Lublinie - zabytku pochodzącego z 1873 r. W budynku powstanie 10 apartamentów o łącznej powierzchni użytkowej 661 mkw. Zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2010 r.

Kamienica znajduje się w centrum Lublina, przy ulicy Misjonarskiej 12.  Budynek o kształcie litery L ma dwie kondygnacje od frontu i trzy od podwórza. Renowacja niszczejącej od II wojny światowej kamienicy odbywa się pod okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace budowlane rozpoczęły się 6 lipca 2010 r.

- Zdecydowaliśmy się zainwestować w remont zabytkowej kamienicy, ponieważ wierzymy w potencjał tego typu inwestycji. Kamienica Misjonarska znajduje się w ścisłym centrum miasta, gdzie trudno o wysokiej klasy powierzchnie mieszkalne – mówi Sylwester Bogacki, prezes giełdowej spółki Wikana S.A. Ponadto jesteśmy lubelską spółką. Zależy nam, by w naszym mieście zostało zachowanych, jak najwięcej zabytków, bo to one są świadectwem jego bogatej historii – dodaje.

W Kamienicy Misjonarskiej znajdzie się10 apartamentów o powierzchni od 45 do 85 mkw. Mieszkania będą kosztować od 350 tys. do 667 tys. zł. Lokale będą miały tradycyjne, właściwe dla starego budownictwa elementy, takie jak wysokie pokoje i  widne kuchnie oraz łazienki. W każdym z lokali będzie możliwe podłączenie kominka. Deweloper odtworzy oryginalne zabytkowe detale.

Od strony ulicy kamienica ma zdobiony ganek z kolumnami i dekoracyjnym fryzem. Na klatce schodowej zachowały się zabytkowe dębowe schody, ktore pamiętają pierwszych właścicieli.

- Zainteresowanie inwestycją jest duże. Klienci dopytywali nas o mieszkania jeszcze zanim ruszyła ich sprzedaż – mówi Sylwester Bogacki. Jest duży popyt na tego typu projekty ze względu na ich unikalność – każde z powstających mieszkań ma bogatą historię. Dlatego poważnie rozważamy realizację podobnych inwestycji w przyszłości – podsumowuje Bogacki.    

Działka, na której zlokalizowana jest kamienica ma powierzchnię 4865 mkw. Będzie ona ogrodzona. Od strony podwórza usytuowane zostaną miejsca parkingowe dla mieszkańców kamienicy, a wszystkie dojścia i ciągi komunikacyjne będą oświetlone.  

Czytaj więcej