Sliding House - dom z ruchomą fasadą

2010-02-16 14:11
Sliding House
Autor: Alex de Rijke Sliding House

Ikoniczna forma tego wiejskiego domu autorstwa brytyjskiego biura de Rijke Marsh Morgan Architects - skrywa zaskakujący mechanizm, który pozwala jego mieszkańcom na zmianę geometrii budynku w zależności od potrzeb i warunków pogodowych.

Dom jednorodzinny z ruchomą fasadą autorstwa angielskiego biura de Rijke Marsh Morgan (dRMM), której zasilany energią słoneczną mechanizm pozwala mieszkańcom na zmianę geometrii budynku w zależności od potrzeb i warunków pogodowych, odsłaniając lub zasłaniając poszczególne jego części. Budynek tworzą trzy zasadnicze segmenty: dom (dł. 16 m), garaż (5 m) i aneks dla gości (7 m).

Fotogaleria domu

Ruchoma fasada przesuwana jest po specjalnych szynach, odsłaniająca lub osłaniająca poszczególne części domu. Trzy segmenty mogą zostać opasane jednym wspólnym opakowaniem – przesuwnym zadaszeniem o długości 16 m i wadze 20 t, na konstrukcji stalowo-drewnianej, z dodatkowym ociepleniem i okładziną z modrzewia, poruszaną za pomocą silników elektrycznych na szynach ukrytych w żelbetowym ruszcie opartym na palach zapuszczonych w grunt. Maksymalna prędkość zadaszenia to 2,68 m/s, a maksymalny czas przesuwu wynosi 6 minut. W okresie chłodnym przesuwne zadaszenie zatrzymuje ciepło wewnątrz, wspomagane pompą ciepła (zasilaną przez turbinę wiatrową) uzupełniającą ewentualne niedobory energii. Tę zasadę można również odwrócić, wykorzystując zadaszenie do zacieniania, a pompę ciepła – do schładzania.

Sliding House
Suffolk, Wielka Brytania
Autorzy: de Rijke Marsh Morgan Architects, Londyn, Wielka Brytania
Konstrukcja: Michael Hadi Associates & Rutger Snoek, Londyn, Wielka Brytania
Inwestor: prywatny
Powierzchnia całkowita: 200 m2
Projekt: 2006
Realizacja: 2009

Pełna prezentacja domu Architektura-murator 9/2009.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej