Sliding House - dom z ruchomą fasadą

2010-02-16 14:11
Sliding House
Autor: Alex de Rijke Sliding House

Ikoniczna forma tego wiejskiego domu autorstwa brytyjskiego biura de Rijke Marsh Morgan Architects - skrywa zaskakujący mechanizm, który pozwala jego mieszkańcom na zmianę geometrii budynku w zależności od potrzeb i warunków pogodowych.

Dom jednorodzinny z ruchomą fasadą autorstwa angielskiego biura de Rijke Marsh Morgan (dRMM), której zasilany energią słoneczną mechanizm pozwala mieszkańcom na zmianę geometrii budynku w zależności od potrzeb i warunków pogodowych, odsłaniając lub zasłaniając poszczególne jego części. Budynek tworzą trzy zasadnicze segmenty: dom (dł. 16 m), garaż (5 m) i aneks dla gości (7 m).

Fotogaleria domu

Ruchoma fasada przesuwana jest po specjalnych szynach, odsłaniająca lub osłaniająca poszczególne części domu. Trzy segmenty mogą zostać opasane jednym wspólnym opakowaniem – przesuwnym zadaszeniem o długości 16 m i wadze 20 t, na konstrukcji stalowo-drewnianej, z dodatkowym ociepleniem i okładziną z modrzewia, poruszaną za pomocą silników elektrycznych na szynach ukrytych w żelbetowym ruszcie opartym na palach zapuszczonych w grunt. Maksymalna prędkość zadaszenia to 2,68 m/s, a maksymalny czas przesuwu wynosi 6 minut. W okresie chłodnym przesuwne zadaszenie zatrzymuje ciepło wewnątrz, wspomagane pompą ciepła (zasilaną przez turbinę wiatrową) uzupełniającą ewentualne niedobory energii. Tę zasadę można również odwrócić, wykorzystując zadaszenie do zacieniania, a pompę ciepła – do schładzania.

Sliding House
Suffolk, Wielka Brytania
Autorzy: de Rijke Marsh Morgan Architects, Londyn, Wielka Brytania
Konstrukcja: Michael Hadi Associates & Rutger Snoek, Londyn, Wielka Brytania
Inwestor: prywatny
Powierzchnia całkowita: 200 m2
Projekt: 2006
Realizacja: 2009

Pełna prezentacja domu Architektura-murator 9/2009.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej