Polska będzie jak Floryda? Powstają mieszkania, osiedla i miasteczka dla seniorów

2024-03-28 14:52

Problem starzenia się społeczeństwa coraz mocniej dotyka Polskę. Już dziś osoby starsze stanowią jedną czwartą populacji, a odsetek ten będzie rósł. W odpowiedzi na to zjawisko do Polski zawitał nowy zachodni trend: budowania osiedli i miasteczek dla seniorów. Jedno właśnie powstaje pod Krakowem.

Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany

Spis treści

 1. Osiedli i miasteczek dla seniorów będzie coraz więcej? Jedno powstanie pod Krakowem
 2. Osiedla senioralne i mieszkania wspomagane także w Polsce
 3. Oferta dla zamożniejszych. Ile kosztuje życie na osiedlach senioralnych?

Osiedli i miasteczek dla seniorów będzie coraz więcej? Jedno powstanie pod Krakowem

Miasteczko Witkowice – tak będzie nazywać się nowa inwestycja pod Krakowem, w ramach której na terenach dawnego Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego powstanie miasteczko dla seniorów. Prace mają rozpocząć się jeszcze w 2024 r. i zakończyć w 2025 lub 2026 r. Będzie to miejsce, w którym osoby starsze mogą żyć w komfortowych mieszkaniach, mając pod ręką udogodnienia takie jak opieka medyczna i centrum rehabilitacji. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, inwestor zadba też o inne atrakcje: w miasteczku powstaną m.in. alejki spacerowe oraz kawiarnia. Idea jest taka, by osoby starsze mogły wspólnie zamieszkiwać w miejscu dostosowanym do ich potrzeb.

Brzmi egzotycznie? W wielu krajach rozwiniętych takie osiedla dla seniorów to nic nowego. Można je znaleźć m.in. w licznych państwach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. W USA prawdziwą mekką seniorów stała się Floryda, gdzie zamknięte, pełne wygód osiedla dla zamożnych osób na emeryturze wyrastają jak grzyby po deszczu. Warto podkreślić, że nie są to domy opieki, a zwykłe osiedla, tyle że zapewniające m.in.:

 • mieszkania lub domy pozbawione barier architektonicznych i wyposażone w udogodnienia dla seniorów (np. uchwyty, maty antypoślizgowe),
 • całodobową opiekę lekarską z możliwością łatwego wezwania pomocy (np. za pomocą przycisku czy aplikacji w telefonie),
 • dostęp na miejscu do specjalistów z różnych dziedzin medycyny, rehabilitantów, masażystów itp.,
 • rozrywki dla seniorów takie jak miejsca do spacerów, potańcówki, zajęcia fitness itp.,
 • całodobową ochronę, która nie wpuszcza nikogo poza mieszkańcami i obsługą.

Warto podkreślić, że osiedla senioralne różnią się między sobą standardem i ofertą. Mają jednak wiele cech wspólnych – przykładowo na Florydzie na wielu osiedlach dla seniorów mogą zamieszkać tylko osoby spełniające kryterium wieku, np. powyżej 55 lat. Ma to zapewnić mieszkańcom spokój i poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście jest też – nieformalne – kryterium finansowe, bo takie miejsca nie są tanie, należy więc dysponować odpowiednio grubym portfelem.

Osiedla senioralne i mieszkania wspomagane także w Polsce

W Polsce ten zachodni trend dopiero raczkuje, ale i nas powoli zaczyna pojawiać się oferta mieszkaniowa skierowana konkretnie do osób starszych. Na razie są to pojedyncze projekty, w dodatku czasem przypominające charakterem raczej rozbudowany dom opieki niż miasteczko dla seniorów z prawdziwego zdarzenia. Jednak sam fakt, że takie inwestycje zaczynają być w Polsce realizowane, pokazuje, że inwestorzy widzą w starzeniu się społeczeństwa okazję do zysku.

– Obecnie pracujemy nad koncepcjami dwóch tego typu ośrodków w województwie zachodniopomorskim, z których każdy może przyjąć około 100 osób – mówi Dominik Górski, właściciel pracowni Gorscy Architekci. – Oprócz mieszkań wspomaganych i domu pomocy społecznej, na miejscu zapewniona będzie także opieka zdrowotna, sale rehabilitacyjne i terapeutyczne czy niezależne kuchnie. W przypadku jednej z koncepcji dodatkowo przewidziana jest część fitness i basen ze SPA.

Z już funkcjonujących lub właśnie budowanych polskich osiedli dla seniorów warto wymienić m.in.:

 • osiedle Senior Apartments w Majdanie pod Warszawą,
 • Park Seniora w Starym Mieście pod Koninem,
 • apartamenty senioralne Ostoja Aparts w Strykowie koło Łodzi,
 • Osiedle Senioralne w Bolesławcu.

Projekty te różnią się między sobą szczegółami, ale wszystkie oferują dostosowane do potrzeb seniorów mieszkania lub domy z dostępem do różnych form wsparcia. Osoba starsza, która skorzysta z oferty, zachowuje autonomię, a jednocześnie może sięgnąć po pomoc, jeśli jej potrzebuje.

– Mieszkania wspomagane to koncepcja, która coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, ponieważ jest rozwiązaniem pośrednim – z jednej strony zapewnia konieczne wsparcie w codziennych czynnościach, ale z drugiej strony – oferuje niezależność i pomaga w integracji – mówi Wojciech Witek, współzałożyciel Iliard Architecture & Interior Design. – Istotny jest również fakt, że w odróżnieniu od często stygmatyzowanych kwater socjalnych, mieszkania wspomagane zazwyczaj znajdują się w bliskim sąsiedztwie zwykłych obiektów mieszkalnych.

Mieszkania wspomagane na ogół mają prosty, czytelny układ, łatwo dostępne, bezpieczne meble (np. nisko zawieszone szafki, łatwo otwierane szuflady, brak ostrych krawędzi) oraz brak przeszkód w poruszaniu się takich jak progi czy schody. Takie mieszkania czy domy są też wyposażone w uchwyty ułatwiające np. wyjście z wanny.

– Warto stosować kontrasty w klamkach, poręczach czy drzwiach: różnice w iluminacji pomiędzy dwoma elementami (na przykład skrzydło drzwi a klamka) pomagają w orientacji, ponieważ są łatwo zauważalne, nawet przy ograniczeniach wzroku – podkreśla Magdalena Kluba lider zespołu w Dziale Projektowania wnętrz w Iliard Architecture & Interior Design.

Oferta dla zamożniejszych. Ile kosztuje życie na osiedlach senioralnych?

Jednym z czynników ograniczających rozwój budownictwa dla seniorów w Polsce jest prawdopodobnie dość poziom zamożności społeczeństwa, przynajmniej w porównaniu np. z krajami Europy Zachodniej. Żeby móc pozwolić sobie na mieszkanie wspomagane na osiedlu senioralnym, trzeba bowiem dysponować dość grubym portfelem.

O jakich kwotach mowa? Nie wszystkie obiekty udostępniają te informacje wprost, ale niektóre tak. Przykładowo na Osiedlu Senior Apartments ceny pokojów na wynajem długoterminowy zaczynają się od 2990 zł miesięcznie (plus media). Za cały apartament senioralny płaci się blisko 6000 zł miesięcznie plus opłaty za media. Seniorzy mają dostęp do takich usług jak opieka nocna, opieka pielęgniarska czy zajęcia rehabilitacyjne.

Z kolei Osiedle Senioralne w Bolesławcu działać będzie na nieco innej zasadzie. Żeby tu zamieszkać, senior będzie wpłacał kaucję w wysokości 480–520 tys. zł, z której później potrącane będą kwoty za kolejne miesiące (ok. 1600–1800 zł miesięcznie). Osoba starsza płaci więc jakby za wiele lat z góry. Jeśli postanowi się kiedyś wyprowadzić, odzyskuje kaucję pomniejszoną o już potrącone kwoty. Kaucja pokrywa koszty dachu nad głową, a także m.in. opieki medycznej, zajęć integracyjnych oraz napraw w lokalu. Można też wykupić liczne dodatkowo płatne usługi, jak np. wyżywienie czy dostęp do specjalisty (np. fizjoterapeuty).

Czy tego typu miejsc będzie w Polsce przybywać? Będzie to zależeć przede wszystkim od tego, jak wiele osób będzie zainteresowanych taką ofertą i na ile będzie ona dostępna finansowo. Powyższe przykłady pokazują, że dla wielu osób starszych istniejące placówki są po prostu za drogie. Można też domyślać się, że mieszkania wspomagane i osiedla senioralne, jako nowe zjawisko, budzą w wielu osobach nieufność. Z pewnością jednak ten segment rynku nieruchomości będzie się powoli w naszym kraju rozwijał, nawet jeśli przez najbliższe lata pozostanie raczej niszą.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej