Dom w górach. Nietypowy projekt domu jednorodzinnego pracowni 81.WAW.PL

2013-07-15 16:25
Dom w górach. Projekt domu - korona autorstwa 81.WAW.PL
Autor: 81.WAW.PL Dom - korona. Projekt domu w górach autorstwa pracowni 81.WAW.PL. Dom swoją bryłą nawiązuje do szczytów gór, a na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl koronę, która jest ich zwieńczeniem. Od strony jeziora, nad którym dom jest położony, mamy czarną, nieregularną powierzchnię i cięcia w bryle dachu. Tym razem dzięki takiemu zabiegowi utworzony został zadaszony taras  

Architekci z pracowni 81.WAW.PL stworzyli wyjątkowy projekt domu jednorodzinnego położonego w górach. Projekt budynku nie nawiązuje jednak do architektury góralskiej. Inspirację dla projektu o nazwie "dom - korona" zaczerpnięto z natury - bryła domu nawiązuje do górskich szczytów. 

Dom - korona. Wyjątkowy projekt domu jednorodzinnego w górach

Ideą wyjściową dla projektu domu jednorodzinnego w górach było wkomponowanie budynku w górzyste otoczenie. Architekci z pracowni 81.WAW.PL osiągnęli ten cel poprzez niekonwencjonalne podejście do dachu budynku. Inspiracją do tego była natura - górskie szczyty. Efekt dynamizmu udało się uzyskać dzięki cięciom wykonanym w powierzchni dachu. Projekt otrzymał nazwę

Projekt domu - korona: powierzchnia domu w górach wynosi ok. 180 mkw. Na parterze znajduje się hol z bezpośrednim dostępem do garażu na jeden samochód, kotłownia, kuchnia z jadalnią oraz salon. Na piętrze zlokalizowano trzy sypialnie. Dzięki zastosowaniu różnych wcięć na elewacji oraz w dachu wszystkie pomieszczenia są doświetlone światłem naturalnym.

Uwagę zwraca elewacja zewnętrzna domu od strony północnej, czyli od strony podjazdu. W ścianie nie ma żadnego okna. To rozwiązanie, które zapobiega utracie energii. Brama garażowa została natomiast  „wtopiona” w elewację budynku, dzięki pokryciu jej tym samym materiałem, który został użyty na ścianie. Z kolei wejście do domu znajduje się w trójkątnym wcięciu od strony wschodniej. Takie ulokowanie głównego wejścia spowodowało, że z bryły budynku automatycznie utworzyło się zadaszenie.

Projekt domu - korona ma dwojaki charakter. Od strony podjazdu to surowa, minimalistyczna bryła o białej, prostej elewacji. Od strony jeziora, nad którym dom jest zlokalizowany - to czarna, nieregularna powierzchnia. Z tej strony domu również zastosowano cięcia w bryle dachu, dzięki czemu został utworzony zadaszony taras.  Wszystkie wcięcia w monolitycznej, białej bryle zostały podkreślone czernią.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej