Co się stanie z katowicką superjednostką?

2009-05-29 17:29
Superjednostka w Katowicach
Autor: Hunnebeck Polska Sp. z o.o. Superjednostka w Katowicach

Superjednostka to jeden z największych budynków w Polsce, usytuowany przy Al. W. Korfantego w centrum Katowic. Konstruktorzy budynku inspirację zaczerpnęli ze słynnej Jednostki Marsylskiej Le Corbusiera. Od czasu budowy Superjednostki w roku 1967, traktowano ją jako społeczny i architektoniczny eksperyment. Ma ona ponad 187 m długości, 51 m wysokości i 17 kondygnacji.

Powierzchnia mieszkaniowa obiektu to 33 600 m2, mieści ona aż 762 mieszkania. Długa na niemal 200 m i wysoka na prawie 60, ma status samodzielnego osiedla. Katowicka Superjednostka budzi respekt swym ogromem, jednocześnie dzieląc mieszkańców miasta. Jedni krytykują, iż w samym centrum miasta postawiono ogromny, szpecący blok, inni uważają, iż jest jednym z ciekawszych przykładów budownictwa czasów PRL-u w mieście. Wszystkich zaś budowla ta fascynuje.

W ciągu 40 lat użytkowania obiekt zdążył się zestarzeć, a elewacja pociemniała od brudu, co zaczęło psuć krajobraz centrum Katowic. Problemem stał się również brak dostosowania Superjednostki do dzisiejszych standardów energetycznych. W związku z tym Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła decyzję o remoncie elewacji i balkonów oraz o ociepleniu giganta. Prace modernizacyjne, które będą kosztowały kilka milionów złotych i potrwają ok. 2 lata, rozpoczęto w kwietniu 2009.

Remont obiektu powierzono firmie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe “MW” Marcin Wierzbiński z Chorzowa. Firma Hünnebeck Polska,  dostawca deskowań i rusztowań, opracowała koncepcję rusztowań i udostępniła materiały do modernizacji tego obiektu. Przedsiębiorstwo w ramach umowy dostarczy 24 000 m2 systemu rusztowań BOSTA 70, należącego do najbezpieczniejszych w swojej klasie. Odznacza się on łatwością montażu i demontażu, co przyczynia się do znacznego zredukowania czasu pracy i kosztów budowy. Przy realizacji tej inwestycji, ze względu na oblicowanie rusztowania, zastosowano także zagęszczoną siatkę kotwień.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej