Ceny mieszkań Wrocław – rynek pierwotny, lipiec 2024. Ile kosztuje mieszkanie deweloperskie we Wrocławiu?

2024-07-03 9:30
Wrocław
Autor: Getty Images/fotolupa Ceny mieszkań we Wrocławiu nie należą dziś do niskich.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań, Wrocław nie jest dziś miastem tanim. Ile płaci się za zakup mieszkania deweloperskiego we Wrocławiu? Dowiedz się, na jakie średnie ceny lokum z rynku pierwotnego we Wrocławiu oraz innych miastach regionu należy się nastawić.

Szkoła budowania #2

Spis treści

 1. Ceny mieszkań Wrocław – rynek pierwotny. Jakie były zmiany cen od poprzedniego kwartału?
 2. Ceny mieszkań we Wrocławiu według Narodowego Banku Polskiego
 3. Ceny mieszkań deweloperskich we Wrocławiu według Otodom Analytics
 4. Ceny mieszkań Wrocław, rynek pierwotny – przegląd Muratora
 5. Ceny mieszkań deweloperskich w województwie dolnośląskim

Ceny mieszkań Wrocław – rynek pierwotny. Jakie były zmiany cen od poprzedniego kwartału?

Osobom szukającym mieszkania Wrocław ma wiele do zaoferowania, ale trzeba się przygotować na znaczny wydatek. Za przeciętny lokal mieszkalny płaci się ok. 12,8–13,5 tys. zł/m2. Kupujący powinni jednak pamiętać, że ceny ofertowe są na ogół zawyżone i możliwe jest uzyskanie nieco niższej ceny w drodze negocjacji. Jak wynika z danych NBP, w porównaniu z poprzednim kwartałem średnie ceny transakcyjne mieszkań deweloperskich wzrosły o 340 zł/m².

Aktualnie eksperci nie przewidują fali obniżek u deweloperów. Przeciwnie – zakłada się, że we Wrocławiu ceny mieszkań będą dalej pięły się w górę w najbliższej przyszłości.

Ceny mieszkań we Wrocławiu według Narodowego Banku Polskiego

NBP udostępnia bieżące dane cenowe z rynku pierwotnego w cyklu kwartalnym, a najnowsze udostępnione liczby dotyczą I kwartału 2024 r. Jak podaje NBP, średnia cena nowego mieszkania we Wrocławiu wynosi:

 • cena ofertowa – 13 531 zł/m2,
 • cena transakcyjna – 12 838 zł/m2.

Zwraca uwagę znaczna rozbieżność między ustalaną przez deweloperów ceną ofertową a płaconą przez klientów ceną transakcyjną. Warto też zauważyć, jak ceny mieszkań we Wrocławiu zmieniły się od IV kwartału 2023 r. Wówczas średnia cena ofertowa wynosiła 13 353 zł/m2, a cena transakcyjna – 12 498 zł/m2.

Ceny mieszkań deweloperskich we Wrocławiu według Otodom Analytics

W cyklu miesięcznym prezentują dane o cenach mieszkań eksperci Otodom Analytics. Są one pozyskiwane z ogłoszeń sprzedaży, a najnowszy raport pochodzi z maja 2024 r. Jak wynika z udostępnionych informacji, w maju 2024 r. za nowe mieszkanie we Wrocławiu płaciło się średnio 14 139 zł/m2 (cena ofertowa).

Ceny nieruchomości są zróżnicowane i zależą w dużej mierze od powierzchni. We Wrocławiu płaci się przeciętnie:

 • mieszkanie do 40 m² – 15 857 zł/m²,
 • mieszkanie 40–59 m² – 13 712 zł/m²,
 • mieszkanie 60–89 m² – 12 578 zł/m²,
 • mieszkanie powyżej 90 m² – 13 013 zł/m².
Ważne

W zestawieniu Otodom Analytics Wrocław był piątym najdroższym spośród największych miast Polski.

Ceny mieszkań Wrocław, rynek pierwotny – przegląd Muratora

Wrocław jest miastem, które dynamicznego wzrostu cen mieszkań deweloperskich doświadcza już od kilku lat – ostatnie znaczące spadki miały miejsce jeszcze na początku pandemii. Planując zakup nieruchomości, warto jednak pamiętać o rabatach i promocjach, które nieraz są oferowane w przypadku lokali położonych dalej od centrum. Na większe obniżki nie ma co liczyć z uwagi na niekorzystny stosunek podaży do popytu.

Jak wyglądają ceny w różnych punktach miasta? Przeglądając popularne serwisy ogłoszeniowe, można trafić we Wrocławiu na m.in. takie oferty jak:

 • mieszkanie trzypokojowe (Psie Pole) za 705 tys. zł (48 m2),
 • wykończona pod klucz kawalerka (Śródmieście) za 1,08 mln zł (42 m2),
 • mieszkanie dwupokojowe (Krzyki) za 535 tys. zł (44 m2),
 • mieszkanie dwupokojowe z balkonem (Fabryczna) za 760 tys. zł (55 m2).

– Oczekiwania cenowe sprzedających w I kwartale były jeszcze wyższe niż pod koniec 2023 r. i niemal wszędzie biły rekordy. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że najmocniejsze wzrosty pojawiły się w przypadku małych mieszkań, które były o niemal 6% wyższe niż w IV kw. 2023 r. – zauważają eksperci Expandera i Rentier.io, analizując łącznie rynek pierwotny i wtórny w I kwartale 2024 r.

Ceny mieszkań deweloperskich w województwie dolnośląskim

W województwie dolnośląskim, tak jak w całej Polsce, ceny mieszkań w największych miastach są znacząco wyższe niż poza nimi. Dlatego osoby, które chciałyby mniej wydać na nieruchomość, powinny rozważyć także inne ośrodki miejskie niż sam Wrocław. Poglądowo prezentujemy przykładowe ceny nowych mieszkań o metrażu 40–60 m2 w wybranych lokalizacjach:

 • Jelenia Góra – 458 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe z balkonem (43 m2),
 • Legnica – 480 tys. zł za dwa pokoje (45 m2),
 • Lubin – 482 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe (40 m2),
 • Szklarska Poręba – 580 tys. zł za dwa pokoje (43,5 m2),
 • Wałbrzych – 495 tys. zł za lokal trzypokojowy z balkonem (57 m2).

Jak widać, województwo dolnośląskie oferuje często bardzo przystępne ceny, w tym także za nowe mieszkania inwestycyjne w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach.

Czytaj więcej