Zrównoważony rozwój się opłaca - pompa ciepła, turbina wiatrowa, baterie i kolektory słoneczne oraz inne urządzenia w motelu "Na-Wierzynka"

2011-09-06 14:52
Zrównoważony rozwój się opłaca - super ekologiczny motel w Wieliczce
Autor: Adam Pasek

Zaczęło się od kolektorów słonecznych, potem była własna stacja zmiękczania i oczyszczania wody oraz energooszczędne żarówki LED i pompa ciepła, następnie mała elektrownia ze słonecznym dachem, modułem wiatrowym i własnym agregatem prądotwórczym. Obecnie wdrażany jest system segregacji odpadów. A wszystko się opłaca!

Zrównoważony rozwój się opłaca - super ekologiczny motel w Wieliczce
Autor: Adam Pasek

Pierwsze były kolektory słoneczne

– Naszym trzecim priorytetowym programem, a jednocześnie pierwszym, który zaczęliśmy realizować, była instalacja kolektorów słonecznych. Montujemy je od 2002 r. Obecnie mamy ich w różnych punktach 50 sztuk (są to kolektory płaskie firm APAREL Łęczyca oraz ERDOM). Przy dobrej słonecznej pogodzie kolektory słoneczne są w stanie zagrzać około 5000 litrów ciepłej wody do temp. 60°C – mówi Adam Pasek właściciel motelu "Na-Wierzynka".Z uwagi na to, że obiekt jest rozproszony na 2 hektarach i ma kilka budynków – w których zamontowano 5 pieców gazowych – instalacje solarne są przyporządkowane do poszczególnych kotłowni. Instalacja solarna pomaga znacznie obniżyć koszty zużycia gazu w miesiącach letnich. Przykładowo instalacja solarna składająca się z 5 płaskich kolektorów i zbiornika 400 l z podwójną wężownicą kosztują tylko: 8000 zł – 5 kolektorów po 1000 zł, 2000 zł – zbiornik, ok. 1000 zł – sterownik , rury , kształtki , zawory itp. , natomiast robocizna jest własna.– Instalacje solarne staraliśmy się wykonywać samodzielnie, co o 50% zmniejszyło nam koszty robocizny. Obecnie w głównej kotłowni współpracuje z restauracją i częścią motelu zespół 17 kolektorów płaskich, które połączone ze sterownikiem firmy GECO i pompą VILO grzeją 3 zasobniki o pojemności 400 l i 1 zasobnik 500 l. Zasobniki wybraliśmy z podwójną wężownicą (firmy BIAWAR). Wężownice w zasobniku spięte są szeregowo, co zwiększa ich wydajność grzewczą (dzięki temu uzyskuje się prawie 90% wody ciepłej z zasobnika o tej samej temperaturze). Dla nas najważniejsze jest to, by instalacja była tania i produkowała dużo ciepłej wody – dodaje Adam Pasek.

Oszczędności wynoszą od 2000 do 3000 zł miesięcznie. Ponadto, w każdej kotłowni zamontowano piece kondensacyjne o dużej sprawności, znacznie zmniejszające zużycie gazu. Obecnie opłaty za media to około 50% kosztów działalności motelu. Wystarczy wspomnieć, że w miesiącach zimowych, kiedy turystów jest niewielu, rachunki wynoszą: ok. 10000 zł miesięcznie za gaz i 6000 zł miesięcznie za prąd.

– Praktycznie latem gaz używamy tylko do gotowania (kuchnie gazowe-trzony gazowe) oraz do automatycznego suszenia pościeli i ręczników, gdyż w motelu mamy własną pralnię, która również przysparza nam znaczne oszczędności – około 5000 zł miesięcznie. Pranie w pralniach specjalistycznych jest bowiem bardzo drogie – dodaje właściciel.

Stacja oczyszczania i zmiękczania wody

– Od 2002 roku mamy w naszym obiekcie automatyczną stację zmiękczania wody, którą w 2010 r. uzupełniliśmy o oczyszczanie na bazie węgla aktywnego. Co to jest twarda woda, każdy wie - niszczy ona wszystkie krany, pralki, zmywarki, bojlery, piece gazowe itp. Normy polskie są zaniżane, a twardości wody nikt nie kontroluje. W efekcie w naszych kranach płynie woda o twardości do 24° stopni wg norm niemieckich - czyli woda bardzo twarda. Natomiast ta, która płynie w kranach naszego motelu jest jak ze źródła (ma 0 °stopni twardości niemieckiej) - dodaje Adam Pasek.W motelu woda z kranu jest miękka i nadaje się do picia dzięki własnej stacji oczyszczania i zmiękczania wody (firmy HYDRO-SYSTEM, Tarnowskie Góry). Bardzo miękka woda to znaczne oszczędności - mniej zużywa się jej do kąpania czy prania, potrzeba mniej proszków i płynów, a pralki i krany pozostają czyste - bez kamienia. Restauracja i kuchnia mają jeszcze drugą dodatkową oczyszczalnię wody (na bazie odwróconej osmozy). Takiej wody używa się do gotowania, przygotowywania drinków, lodu, kawy i herbaty. Ponadto na wejściu wody zastosowano automatyczne chemiczne oczyszczanie poprzez dawkowanie podchlorynu sodu, niszcząc w ten sposób bakterie w instalacji. Po przeliczeniu, na zmiękczaniu i oczyszczaniu wody motel oszczędza od 1000 do 2000 zł miesięcznie.

LED zamiast zwykłych żarówek

Piątym programem, wdrażanym pomału od 2009 roku, jest zastąpienie zwykłych żarówek i świetlówek kompaktowych żarówkami LED-owymi (bezpośrednio na mały i duży gwint). Zainstalowano już około 300 żarówek typu LED o mocy 3 Wat w ogrodzie, korytarzach, restauracji i w kuchni - jest to około 50 % punktów świetlnych. Wymiana wszystkich źródeł światła to natomiast rozwiązanie przyszłościowe. Oświetlenie ledowe nie jest bowiem tanie. Ponadto, nie wytwarza dużo mocy świetlnej - przykładowa żarówka typu LED60 b.c E27 ma moc 60 Wat, a kosztuje ok. 40 zł - na razie jest więc po prostu za droga.Ale i tak łatwo policzyć, że na 300 punktach świetlnych oszczędza się 300 x 10 Wat = 3000 Wat x 6 godzin czyli 6 kWh dziennie, to jest około 200 do 300 zł miesięcznie. Docelowo motel ma w planie zamontowanie wszystkich żarówek typu LED, czyli ok. 300 dodatkowych punktów. – Korzyści są dwojakie oszczędzamy na prądzie i żarówkach, a ponadto nie obciążamy naszej sieci energetycznej, która też się zużywa – mówi Adam Pasek.

Komfort i bezpieczeństwo energetyczne

Ważnym programem było zainstalowanie automatycznego agregatu prądowego o mocy 50 kW pracującego w systemie awaryjnym w razie wyłączeń i zakłóceń napięcia w sieci. Ostatnio ciągłe burze i wyładowania atmosferyczne powodują w Polsce liczne awarie i przerwy w dostawie prądu, ale nie dotyczy to motelu "Na-Wierzynka". Podczas awarii zasilania zewnętrznego automatycznie włącza się agregat i można pracować bez przerw i kłopotów, co w branży hotelowej jest szczególnie ważne. Co zrobić, gdy np. nagle zabraknie prądu, a w motelu odbywa się wesele? Agregat (GE3-50 kW PERKINS AUTOMAT dostarczony przez firmę FINCO) nie generuje wprawdzie żadnych oszczędności, ale daje komfort i bezpieczeństwo pracy.

Pompa ciepła w basenie

Każdy kto ma basen - a szczególnie odkryty - dobrze wie jakim problemem w naszym klimacie jest zapewnienie w nim odpowiedniej temperatury wody (komfortowa to około 26°C). Nie jest to proste - po pierwsze: trzeba basen przykrywać na noc specjalną folią termiczną, a po drugie: trzeba go dogrzewać. Warto zainstalować wraz z pompą filtrującą wodę w basenie odpowiednią pompę ciepła, która przy małym zużyciu energii zapewni właściwą temperaturę wody. Można stosowac i inne rozwiązania, np. wymienniki ciepła, ale zdaniem własciciela motelu "Na-Wierzynka", są one znacznie droższe i zbyt kosztowne w eksploatacji. W motelu jest zainstalowana automatyczna pompa ciepła typu powietrze-powietrze (mocy 17 kW wystarczająca do ogrzewania wody w basenie o wymiarach 13 x 5 m). W związku z tym koszt dogrzania basenu, np. w lipcu 2011 r. wyniósł tylko 100 zł.

Zarobić na segregacji odpadów

Najnowszym programem oszczędnościowym, wdrażanym obecnie w motelu, jest segregacja odpadów. – Problem odpadów uważamy za najważniejszy. Polska i świat toną w śmieciach i śmieci będzie przybywało, tak jak i nas - ludzi. Nasze społeczeństwo nie jest nauczone, jak oszczędzać na śmieciach. Tymczasem początkowa segregacja odpadów jest bardzo ważna, gdyż ułatwia pracę na wysypiskach. To takie proste: wrzucić szkło do szkła, plastik do plastiku, papier do papieru - mówi Adam Pasek, właściciel motelu.W motelu funkcjonują osobne oznaczone pojemniki do szkła, plastiku i papieru. Zużyty olej wylewa się do specjalnych beczek. Wszystkie odpady odbierane są przez wyspecjalizowaną firmę.

Co dalej?

Wydaje się, że w motelu "Na Wierzynka" w Wielczce wdrożono już wszysko co możliwe. Tymczasem w motelu mówią: – Staramy się pracować ekologicznie - oszczędnie dla siebie i nie niszcząc środowiska. Dbamy o nie i na pewno już wypuszczamy kilka ton CO2 rocznie mniej niż inne hotele. Jesteśmy z tego dumni. Naszym marzeniem będzie wprowadzenie w przyszłości własnego ujęcia wody oraz wykonanie własnej automatycznej oczyszczalni ścieków.

Zrównoważony rozwój się opłaca - super ekologiczny motel w Wieliczce
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej