Wrocławski Park Przemysłowy w europejskim stylu - Centrum Konferencyjne

2009-11-17 17:57
Centrum Konferencyjne Wrocławskiego Parku Przemysłowego
Autor: Arkop s.j.

Pracownia Projektowa BB Studio Architektoniczno-Budowlane ZREMB pod kierunkiem Głównego Architekta Stefana Bigdy - w wyniku wygranego przetargu nieograniczonego - wykonała projekt wielobranżowy budynku Centrum Konferencyjnego Wrocławskiego Parku Przemysłowego z recepcją, restauracją oraz przedszkolem dla dzieci klientów WPP.

Centrum Konferencyjne WPP

W otwartym wiosną 2009 roku Centrum Konferencyjnym WPP odbyła się uroczysta gala z okazji zakończenia realizacji przez Zarządcę terenu - Dozamel sp. z o.o. - projektu inwestycji unijnych we Wrocławskim Parku Przemysłowym.
Na terenie WPP, utworzonym w 2005 roku z połączenia obszarów dawnych zakładów przemysłowych Archimedes, Dolmel i Pafawag, prócz zakończonej inwestycji budowy nowego obiektu recepcyjno-konferencyjnego, zrealizowano inwestycje infrastrukturalne, termomodernizacje oraz modernizacje - współfinansowane przez Unię Europejską z funduszu strukturalnego: "Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm". Teren ten objęty jest strefą ochrony konserwatorskiej i obserwacji archeologicznej.
Zaprojektowany przez BB Studio ZREMB budynek Centrum Konferencyjnego znajduje się w sąsiedztwie zabytkowej bramy wjazdowej do obecnego Wrocławskiego Parku Przemysłowego.

Centrum Konferencyjne Wrocławskiego Parku Przemysłowego
Autor: Dozamel Sp. z o.o. Centrum Konferencyjne Wrocławskiego Parku Przemysłowego

Dla podkreślenia walorów i znaczenia głównego wejścia do obiektu, który stanowi uzupełnienie zabytkowej pierzei ulicy Fabrycznej - usytuowano w tej strefie - w otoczeniu małej architektury - płytki zbiornik wodny. Przerzucony ponad nim mostek prowadzi gości do głównego hallu z recepcją. Atrakcyjnym elementem architektonicznym w strefie frontowej jest osłona klatki schodowej w kształcie wertykalnej miedzianej fali "spływającej" do zaprojektowanego zbiornika wodnego (wyposażonego w cyrkulacyjny system oczyszczania). Całość uzupełniają elewacje pokryte okładziną klinkierową. Projektanci BB Studia Architektoniczno-Budowlanego ZREMB zadbali o to, by prócz zachowanej w całości zieleni istniejącej, uzupełnić zasoby florystyczne terenu objętego inwestycją o nowe nasadzenia zielenią wysoką i niską.

Rezultatem pracy zespołu architektów BB Studia ZREMB jest projekt usytuowanego w zespole architektury postindustrialnej obiektu użyteczności publicznej klasy A, o formie przestrzennej harmonijnie wpisującej się w historyczne środowisko urbanistyczne. Niekonwencjonalne - pionierskie założenia funkcjonalne - stały się wyzwaniem dla projektantów.
W efekcie powstał budynek, w którym klienci Wrocławskiego Parku Przemysłowego mogą zdobyć wszelkie potrzebne wiadomości o WPP i uczestniczyć w organizowanych konferencjach i szkoleniach, pozostawiając w razie potrzeby swoje pociechy pod opieką wykwalifikowanej kadry pedagogicznej w zespole pomieszczeń 3-oddziałowego przedszkola, wzbogaconego o część ogrodową.
Funkcje recepcyjno-gastronomiczne (recepcja i restauracja) umieszczono na parterze obiektu, dodając dostępne z hallu przedszkole. Na wyższych kondygnacjach usytuowano przestrzenie biurowe pod wynajem, zaprojektowane w formie "przestrzeni otwartej" - elastycznie kształtowane w zależności od bieżących potrzeb. Na ostatniej - czwartej kondygnacji - znajduje się zespół sal konferencyjnych wyposażonych w mobilne ściany działowe, system audio-video i wyjścia do okalających budynek otwartych galerii - loggii. Wszystkie kondygnacje budynku dostępne są dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie prowadzona jest również obserwacja elektroniczna (całodobowa ochrona i kontrola). Centrum Konferencyjne wybudowała wrocławska firma Arkop sp.j.

Centrum Konferencyjne Wrocławskiego Parku Przemysłowego
Autor: Arkop s.j.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej