Centrum handlowe Forum Gdańsk. Kiedy otwarcie?

2018-05-07 12:06
Centrum handlowe Forum Gdańsk
Autor: SUD Architectes Centrum handlowe Forum Gdańsk - nowa inwestycja grupy Multi Development Poland

Centrum handlowe Forum Gdańsk już wkrótce przywita pierwszych gości. Przypomnijmy, że ten wielofunkcyjny kompleks handlowo-usługowy powstaje w Gdańsku, w ramach rewitalizacji Targu Siennego i Targu Rakowego. Cenrtrum handlowe Forum Gdańsk to wspólny projekt Miasta Gdańska i Multi Development.

Centrum handlowe Forum Gdańsk w budowie od 2015 roku

Przypomnijmy, że holenderska firma Multi Corporation (polska spółka zarządzająca to Multi Development Poland) otrzymała pozwolenie na budowę centrum handlowego we wrześniu 2014. Pod koniec tego roku wybrano również generalnego wykonawcę, którym został Warbud. Za projekt architektoniczny kompleksu odpowiedzialna była pracownia SUD Architekt Polska. Budowa nowej inwestycji rozpoczęła się w czerwcu 2015 roku. Teren, na którym powstał kompleks ma powierzchnię 6 ha. Inwestycja była realizowana w dwóch etapach. W pierwszej fazie powstała część handlowo-usługowa, w drugiej budynki biurowe.

Nowa inwestycja Forum Gdańsk kontynuacją handlowych tradycji Gdańska

Nowa inwestycja Forum Gdańsk powstała na terenach Targu Siennego i Targu Rakowego – historycznych miejsc związanych z gdańskim handlem. Przed rozpoczęciem prac nad Forum Gdańsk, na działce znajdowały się tory kolejowe oraz pozostałości po zamkniętej 6 lat temu Gildii (pawilony handlowe z lat 90.). Obszar inwestycji został przebadany przez zespół archeologów, których znaleziska wyeksponowane będą w specjalnych gablotach na terenie bulwaru przy Kanale Raduni.

Forum Gdańsk – kiedy otwarcie?

Otwarcie nowoczesnego centrum handlowego Forum Gdańsk zaplanowano na 16 maja 2018 roku. Nowy obiekt ma siedem kondygnacji, w tym jedna podziemna i prawie 144 000 m² powierzchni całkowitej, z czego 62 000 m² to powierzchnia najmu. W kompleksie jest ponad 220 lokali handlowo-usługowych w tym wielosalowe Multikino, siłownia i liczne restauracje. W centrum handlowym powstało 1100 miejsc parkingowych.

Centralnym punktem wielofunkcyjnego kompleksu Forum Gdańsk jest pasaż Kanału Raduni, który płynie przez środek obiektu. Ma to być znak rozpoznawczy Forum Gdańsk. Jedno z  nadbrzeży kanału zostało wyłożone brukiem pochodzącym z wykopalisk archeologicznych z Targu Siennego. Przestrzeń Forum została podzielona na trzy strefy – The Boulevar (Bulwar), Modern Court (Dziedziniec) i The Street (Ulica). Budowa centrum handlowego pochłonęła prwawie 900 milionów złotych.

Tereny zielone przy centrum handlowym Forum Gdańsk

Forum Gdańsk to równiez ogólnodostępna przestrzeń publiczna, z której odwiedzający mogą podziwiać widoki na Główne Miasto, Biskupią Górkę i stocznęi. Aż 1/3 (ponad 2 ha) powierzchni Forum Gdańsk to tereny zielone, na których posadzono 33 tysiące roślin z 80 gatunków. Na działce zachowano również 2 zabytkowe drzewa – kasztanowiec i jesion. Założeniem inwestora było, aby w centrum miasta powstał unikalny ekosystem, który przyciągnie motyle i śpiewające ptaki.

Czytaj też: Drzewo może być atutem inwestycji>>

Budowa centrum handlowego Forum Gdańsk to również rozwój infrastruktury drogowej

Inwestor przekrył płytą nośną przestrzeń nad istniejącymi na działce torami kolejowymi, dzięki czemu zyskał ponad 1,5 ha do zagospodarowania. Pod płytą została wybudowana nowa droga. Powstał węzeł przesiadkowy z pociągami SKM, tramwajami i autobusami, a także przejście podziemne dla pieszych pod ulicą Okopową. Na taką rozbudowę węzła integracyjnego Śródmieście mieszkańcy Gdańska czekali od wielu lat. Prace nad opracowaniem koncepcji przebudowy i dokumentacji projektowej trwały od 2008 roku. 

Kunszt Wodny przy centrum handlowym Forum Gdańsk

Do kompleksu handlowego będzie przylegać centrum turystyczno-kulturalne "Kunszt Wodny". Ma to być dobre miejsce na rozpoczęcie zwiedzania zabytkowego Głównego Miasta. w obiekcie bedzie mozna zobaczyć makietę Gdańska, znajdą się tu również: punkt informacji turystycznej, sale multimedialne oraz kawiarnia i pomieszczenia biurowe. Do dyspozycji gdańszczan w obiekcie powstanie również sala audytoryjna na 200 osób, strefa co-workingowa, księgarnia oraz sale szkoleniowo-konferencyjne. Za projekt Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta odpowiada Studio Architektoniczne Kwadrat.

Nazwa inwestycji: Forum Gdańsk
Lokalizacja: kwartał ulic Okopowa, Hucisko, Targ Sienny, Targ Rakowy
Funkcja: centrum handlowe
Inwestor: Multi Development Poland
Generalny wykonawca: Warbud SA
Projektant CH: SUD Architekt Polska
Autor projektu CDHM: Studio Architektoniczne Kwadrat
Generalny wykonawca: Warbud SA
Powierzchnia całkowita: 144 tys. m²
Koszt inwestycji: 800 mln zł
Rozpoczecie budowy: czerwiec 2015
Zakończenie budowy: 16 maj 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej