Wmurowano kamień węgielny pod Galerię Bałtycką

2007-05-21 19:09

Uroczystości odbyły się 11 września 2006 roku. Prace budowlane nad przyszłym pięciokondygnacyjnym centrum handlowym zaczęły się w marcu br. Inwestorem projektu, którego realizacja obiektu potrwa do jesieni 2007 roku, jest ECE Projektmanagement.

Na początku wiosny HOCHTIEF Polska Oddział Budokor we współpracy z HOCHTIEF Construction Oddział Berlin - Brandenburg rozpoczęli najważniejsze roboty z zakresu konstrukcji podziemnej i budowy parteru. W Bałtyckiej Galerii na trzech kondygnacjach ma się znaleźć ok. 200 sklepów, kawiarni i restauracji. Dwie ostatnie zajmie wielopoziomowy parking z ponad 1000 miejsc parkingowych. Wiele sieci handlowych już podpisało umowy najmu powierzchni. Najemcami będą zarówno duże firmy międzynarodowe, jak również lokalne, dobrze znane w Trójmieście i okolicach.

Jak na plaży

Galeria Bałtycka ma nawiązywać swoim wyglądem do bliskiego sąsiedztwa z Bałtykiem. Charakterystyczny element budynku o konstrukcji żelbetowej stanowi elewacja z piaskowca oraz liczne przeszklenia. Ponadto w środku będą przeważać motywy piaszczystej plaży, morza i słońca, a także jasna kolorystyka i meble w stylu marynistycznym. Ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi okazują się również pasaże zaprojektowane w formie trójkątów.

Galeria Bałtycka będzie - poza centrum handlowym - miejscem imprez kulturalnych. Planowany całoroczny program kulturalny przewiduje organizację m.in. koncertów, wystaw oraz imprez o charakterze sportowym. Centrum powstanie przy trasie łączącej Gdańsk, Sopot i Gdynię, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca szybkiej kolejki miejskiej, dworca autobusowego i przystanków kilku linii tramwajowych.
HOCHTIEF Polska rozpoczął działalność w 1996 roku. Firma specjalizuje się w budownictwie obiektów przemysłowych, biurowych, użyteczności publicznej, handlowo-rozrywkowych, mieszkaniowych oraz w realizacji budowli inżynierskich. Przedsiębiorstwo realizuje również obiekty w systemie Construction Management oraz prowadzi działalność deweloperską, która koncentruje się na projektach o wartości do ok. 10 mln euro. W styczniu 2006 roku powołano do życia oddział Infrastruktura. Jednostka ta realizuje obiekty z zakresu infrastruktury drogowo-mostowej, kolejowej, portowej i ochrony środowiska.
Firma zatrudnia dziś 697 osób. Działa w Warszawie, Poznaniu, Katowicach  i w Gdańsku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej