Uroczyste otwarcie Maximusa

2007-05-15 18:04
maximux
Autor: brak danych

Centrum Handlu Hurtowego Maximus w Nadarzynie pod Warszawą to największa inwestycja turecka w naszym kraju. Jej wartość oszacowano na 70 mln dolarów. Inwestorem są koncerny tureckie - Nurol i Mesa. W czterech halach o łącznej powierzchni 100 tys. m.kw. mieści się 700 hurtowni. Jest to pierwszy etap inwestycji, która docelowo ma być rozbudowana na powierzchni 111 hektarów.

Uroczyste otwarcie - z udziałem władz Polski i Turcji - nastąpiło 17 maja 2005 roku, niespełna rok od rozpoczęcia budowy. Pierwsze dwie hale działają od stycznia br., trzecia hala została otwarta w kwietniu, a czwarta - w maju. Hale grupujące hurtownie to pierwsza faza inwestycji. W kolejnym etapie powstaną m.in. obiekty wystawiennicze, kongresowe, biurowe, hotele oraz centrum logistyczne.
Nazwa obiektu nie jest przypadkowa; ma ona symbolizować rozmach i skalę działania. Centrum Handlu Hurtowego Maximus jest największym obiektem tego typu w Europie Środkowej.
Atutem centrum jest jego lokalizacja - 19 km od centrum Warszawy, 4 km za Jankami, przy trasie katowickiej. Inwestor zadbał także o komfort pracy najemców i wygodę klientów; hale są klimatyzowane, a w ich sąsiedztwie powstał parking na 2400 samochodów.

Znaczenie dla regionu
Projekt Maximus jest jedną z najważniejszych inwestycji w powiecie pruszkowskim i regionie mazowieckim. W czterech halach pracuje około 2 tys. osób. Inwestor uczestniczy finansowo i organizacyjnie w rozbudowie infrastruktury drogowej, energetycznej i wodociągowej. Centrum jest także sponsorem różnych imprez lokalnych. 

 Maximus w liczbach

 • 300 mln dolarów - wartość całej inwestycji;
 • 70 mln dolarów - wartość budowy czterech hal;
 • 111 hektarów - całkowita powierzchnia inwestycji na terenie objętym prawomocnym planem zagospodarowania;
 • 24 hektary - powierzchnia inwestycji dla pierwszych czterech hal;
 • 100 000 m.kw. - całkowita powierzchnia czterech hal;
 • 25 000 m.kw. - całkowita powierzchnia jednej hali;
 • 68 - 322 m.kw. - powierzchnia handlowa stoisk;
 • 700 - liczba hurtowni;
 • 2400 - liczba miejsc parkingowych;
 • 19 km - odległość od centrum Warszawy;
 • 16 km - odległość od lotniska Okęcie.

Najwięksi tureccy inwestorzy w Polsce
Wartość inwestycji tureckich w Polsce w 2004 r. osiągnęła poziom 221 mln dolarów.
Do największych inwestorów należą firmy Nurol i Mesa. Wartość pierwszej fazy inwestycji w Nadarzynie - Centrum Handlu Hurtowego Maximus wynosi 70 mln dolarów, a docelowo - 300 mln dolarów.
Kolejnym inwestorem tureckim w Polsce (wg. danych PAIZ) jest firma Reform Company, która zainwestowała 50 mln dolarów w budynek Millennnium Plaza w Warszawie.
Taką samą kwotę zainwestowała w Eurocentrum Business Center w Warszawie firma Yenigün Group.
Czwartym inwestorem jest firma Rumeli Group, do której należy 55 proc. udziałów w Cementowni Nowa Huta S.A. w Krakowie (45 mln dolarów).

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej