Sterlinga Business Center. Biurowiec klasy A w Łodzi

2012-02-29 11:28
Sterlinga Business Center
Autor: Hines Polska Sterlinga Business Center. Biurowiec klasy A w Łodzi; fot. Hines Polska

Sterlinga Business Center to nowoczesny biurowiec zlokalizowany w centrum Łodzi. To pierwszy w mieście budynek biurowy z certyfikatem BREEAM. W 2011 roku inwestycja została nagrodzona w konkursie PZTiB - Budowa Roku. Budowa obiektu trwała 16 miesięcy. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była firma Hines. Do dyspozycji najemców udostępniono ponad 13 000 mkw. powierzchni biurowej klasy A. Autorzy projektu zadbali o dużą funkcjonalność wnętrz, tak aby zapewnić najemcom duży komfort pracy.

Biura w Łodzi. Biurowiec Sterlinga Business Center

Budynek biurowy Sterlinga Business Center zlokalizowany jest w centrum Łodzi. Do dyspozycji najemców udostępniono 13 400 mkw powierzchni biurowej klasy A. Biurowiec liczy dziewięć kondygnacji nadziemnych przeznaczonych na biura oraz dwukondygnacyjny garaż. Powierzchnia typowego piętra wynosi 1823 mkw. Na parterze budynku znajdują się lokale handlowo-usługowe oraz kantyna. Parking dla ok. 170 samochodów zlokalizowany jest na dwóch kondygnacjach podziemnych. Dodatkowo przed budynkiem udostępniono miejsca postojowe. Do dyspozycji najemców jest również 5 szybkobieżnych wind a także własny generator prądotwórczy, który zapewnia ciągłość dostawy energii elektrycznej w przypadku awarii zasilania z sieci

Szczegółowe informacje o biurowcu Sterlinga Business Center >>

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w lipcu 2009 roku. Uroczyste zawieszenie wiechy oraz zakończenie stanu surowego odbyło się w maju 2010 roku. Po niespełna dziesięciu miesiącach od rozpoczęcia budowy inwestor przedsięwzięcia – firma Hines – mógł pochwalić się zakończeniem prac konstrukcyjnych a także znacznym zaawansowaniem prac instalacyjnych. W listopadzie 2010 roku budynek biurowy Sterlinga Business Center oddano do użytku. Prace budowlane zakończono przed terminem wynikającym z pierwotnego harmonogramu inwestycji.

Biurowiec wyróżnia nowoczesna architektura. Autorzy projektu zadbali zarówno o dużą funkcjonalność wnętrz, dostęp naturalnego światła, jak i nowoczesny wygląd elewacji budynku. Powierzchnie biurowe można aranżować zgodnie z potrzebami najemców. Możliwość elastycznego podziału pięter na mniejsze moduły, minimalizacja powierzchni wspólnych, sprawdzi się zarówno dla najemców pracujących na otwartych powierzchniach, jak i w powierzchniach z podziałem na gabinety. Przeszklenia wschodniej oraz południowej części fasady od podłogi do sufitu zapewniają maksymalne doświetlenie powierzchni biurowej światłem dziennym.

Za kompleksowe zarządzanie inwestycją odpowiedzialna była międzynarodowa firma deweloperska Hines. Biurowiec w Łodzi nie jest jedynym projektem zrealizowanym przez spółkę w Polsce. Hines na koncie ma także wiele projektów biurowych oraz mieszkaniowych m.in. w Warszawie, Gdańsku oraz Łodzi.

Projekt budynku Sterlinga Business Center powstał w pracowni Aedas, która była odpowiedzialna za przygotowanie m.in. koncepcji kompleksu biurowego w Gdańsku Łużycka Office Center. Rolę generalnego wykonawcy inwestycji pełniła firma Budimex

– Wybierając firmę Budimex na generalnego wykonawcę biurowca, kierowaliśmy się przede wszystkim doświadczeniem. Nie liczyliśmy jednak na to, iż zachowując najwyższą jakość prac będziemy w stanie wyprzedzić harmonogram – w trakcie uroczystości zawieszenia wiechy w 2010 roku mówił Mieczysław Godzisz, Prezes Zarządu Hines Polska

Proces komercjalizacji budynku biurowego SBC wspierała firma Cushman & Wakefield, która obecnie pełni funkcję zarządcy.

Biurowiec Sterlinga Business Center
Autor: Hines Polska sp. z o.o. Biurowiec Sterlinga Business Center. Wizytówka nowoczesnej Łodzi; fot. Hines Polska

Biurowiec Sterlinga Business Center. Wizytówka nowoczesnej Łodzi

Biurowiec Sterlinga Business Center zlokalizowany jest w centrum Łodzi przy ulicy Sterlinga 8A, prostopadle do której przebiegają ulice Północna i Pomorska. Jednym z podstawowych atutów lokalizacji biurowca jest bliskość głównego dworca kolejowego – Łódź Fabryczna (800 m) oraz trasy wylotowej na Warszawę (700 m do Ronda Solidarności). Dzięki dogodnej lokalizacji możliwy jest sprawny dojazd do budynku zarówno samochodem, jak i środkami komunikacji miejskiej. Ponadto bliskie sąsiedztwo Placu Wolności oraz ulicy Piotrowskiej, gwarantuje najemcom dostęp do zlokalizowanych w tej okolicy punktów usługowych oraz handlowych tj.: urzędów, banków, restauracji, sklepów itp.

Inwestycję nagrodzono w Konkursie Budowa Roku 2010, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Nagroda III stopnia została przyznana generalnemu wykonawcy inwestycji - firmie Budimex.

Biurowiec Sterlinga Business Center to pierwszy w Łodzi budynek z certyfikatem BREEAM. Na pozytywny wynik procesu certyfikacji wpłynęły przede wszystkim:

  • dogodna lokalizacja oraz dostęp do środków komunikacyjnych
  • energooszczędne systemy i instalacje budynkowe wpływające na optymalizację kosztów związanych z utrzymaniem biura
  • rozwiązania techniczne zapewniające wysoki komfort pracy
  • przyjazne środowisku materiały budowlane i wykończeniowe

Odpowiedzialne za pozytywne przeprowadzenie inwestycji przez proces certyfikacyjny było Buro Happold:

– Certyfikat BREEAM Post Construction dla biurowca Sterlinga Business Center jest potwierdzeniem solidnego standardu, w jakim firma Hines wykonuje swoje budynki biurowe oraz dbałości firmy o aspekty środowiskowe. Cieszymy się, że to właśnie nam zaufano i powierzono proces przygotowania do certyfikacji środowiskowej budynku metodą BREEAM – powiedział konsultant Marek Dąbrowski, Associate, Buro Happold

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej