Skanska buduje energooszczędny biurowiec dla WFOŚiGW w Łodzi

2015-02-03 11:47
Skanska buduje energooszczędny biurowiec dla WFOŚiGW w Łodzi.
Autor: KONTRAPUNKT V-projekt Przykład idzie z góry - Skanska buduje energooszczędny biurowiec dla wojewódzkiego FOŚiGW w Łodzi

Przy ul. Dubois w Łodzi powstaje nowa inwestycja, której generalnym wykonawcą jest Skanska. Firma podpisała 27 maja 2014 umowę na prowadzenie prac budowlanych . Na terenie Regionalnego Parku Naukowo Technologicznego powstanie energooszczędny biurowiec – nowa siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czterokondygnacyjny biurowiec o funkcji usługowej i edukacyjnej, składać się będzie z 2 części – w jednej powstaną energooszczędne biura, zaś w części drugiej sala edukacyjno - wystawiennicza wraz z salą konferencyjną. Obiekt wyposażony będzie również w zewnętrzny taras o powierzchni 125 m2. Łączna powierzchnia zabudowy to 852 m2, kubatura budynku wyniesie 8 887 m2, natomiast powierzchnia użytkowa 2632 m2.

Skanska zagospodaruje również obszar wokół nowej siedziby WFOŚiGW. Znajdzie się tam m. in. parking na 29 samochodów i droga dojazdowa. Powstaną również chodniki i tereny zielone z małą architekturą. Wykonawca obiecał nie ingerować w istniejący na działce drzewostan. Ponad to, wokół obiektu na powierzchni 380 m2 posadzone zostaną trawy ozdobne i 168 krzewów. Nowa inwestycja, która pochłonie 18,5 mln zł będzie gotowa w grudniu 2015.

Nowa inwestycja biurowa w standardzie niskoenergetycznym

Biurowiec został zaprojektowany jako energooszczędny część energii uzyskiwana będzie ze źródeł odnawialnych. Powstaną m. in. instalacje solarne i ogniwa fotowoltaiczne, które od strony południowej budynku pobierać będą promienie słoneczne. Energia przeznaczona zostanie na ogrzanie pomieszczeń, wody i dostarczenie energii elektrycznej. Powstanie również instalacja dolnego źródła ciepła. W budynkach energooszczędnych zużycie energii nie może przekraczać 35 kWh/m2 rocznie. Dla porównania, w budynkach standardowych roczne zapotrzebowanie na energię to ok. 165 kWh /m2. Firma DLJM System zamontuje i uruchomi instalacje słaboprądowe, do których należą sieć strukturalna oraz systemy wykrywania pożaru, oddymiania, CCTV, a także system kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

Nazwa inwestycji: Nowa siedziba WFOŚiGW
Adres inwestycji: ul. Dubois 114/116, Łódź
Inwestor: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Generalny wykonawca: SKANSKA SA
Początek realizacji: czerwiec 2014
Planowane oddanie do użytku: grudzień 2015
Powierzchnia użytkowa: 2 632 m2
Koszt inwestycji: 18,5 mln zł netto

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej