Miedziana elewacja na Podwalu

2009-03-04 13:00
Centrum Konferencyjno-Hotelowe
Autor: PPC ArC2

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Konferencyjno-Hotelowego we Wrocławiu oraz zabudowy mieszkaniowo-usługowej został rozstrzygnięty. Pierwszą nagrodę otrzymało Przedsiębiorstwo Projektowo-Consultingowe ArC2.

Centrum Konferencyjno-Hotelowe
Autor: PPC ArC2 Centrum konferencyjno-hotelowe powstanie w kwartale pomiędzy pl. Jana Pawła II a ulicami Sokolniczą, gen. W. Sikorskiego i Podwale

Opis rozwiązań architektonicznych i układu funkcjonalnego

Sposób kształtowania obiektów wynika z obrysu działki i rygorystycznych zapisów w planie miejscowym – głównie w zakresie linii zabudowy i gabarytów budynku. Centrum hotelowo-konferencyjne zaprojektowane zostało jako zestawienie dwóch brył, połączonych „luźnym” łącznikiem. Efekt rozchodzenia się brył uzyskano pochyleniem ścian elewacyjnych.

Centrum Konferencyjno-Hotelowe
Autor: PPC ArC2

Na parterze budynku, od strony ulicy Sokolniczej zaplanowano wejście do części hotelowej oraz wydzielony hol wejściowy do części gastronomicznej. Na parterze drugiego budynku znajdzie się wejście do centrum konferencyjnego, integralnie połączone ze strefą wejściową do hotelu. Parter i poziom -1 centrum kongresowego przeznaczony będzie na część konferencyjną. Na pozostałych kondygnacjach obu brył budynku mieścić się będzie część hotelowa. Umieszczenie sali konferencyjnej w części piwnicznej ma na celu uniknięcie wypiętrzania i komplikacji funkcji części hotelowej.
Ostatnią kondygnację budynku od ulicy Sokolniczej zajmie blok rekreacyjny, którego charakterystycznym elementem jest przezroczysta niecka basenu wisząca nad wewnętrznym patio holu wejściowego.

Elewacja budynku została zaprojektowana jako podwójna fasada, której pierwszą warstwę stanowi przeszklenie na konstrukcji aluminiowej słupowo-ryglowej na wysokości całej kondygnacji. Druga warstwa to siatka miedziana – użycie tego materiału związane jest z główną działalnością inwestora – KGHM Polska Miedź S.A. Część parterowa budynku jest transparentna z reprezentacyjnymi wejściami i podjazdami.
Zabudowa mieszkaniowa – stanowiąca część uzupełniającą Centrum – rozwiązana będzie w układzie pierzejowym wzdłuż ulic Sikorskiego i Podwale. Elewacja budynków w części mieszkalnej wykończona zostanie płytami z betonu licowego, barwionego na biały kolor.
Czteropoziomowy parking podziemny części pierwszego etapu powiązany będzie z kondygnacją parkingu etapu drugiego.

Centrum Konferencyjno-Hotelowe
Autor: PPC ArC2

Opis koncepcji zagospodarowania terenu

Główne wejście do obiektu dla pieszych mieścić się będzie od strony placu Jana Pawła II. Podjazd dla samochodów do części hotelowej, wjazd do garażu podziemnego, obsługa budynku centrum konferencyjno-hotelowego znajdą się od strony ulicy Sokolniczej. Podjazd dla samochodów do centrum konferencyjnego zaprojektowano od ulicy Podwale. Wjazd do garażu do części mieszkaniowej znajdzie się od ulicy gen. Sikorskiego, a części mieszkaniowo-apartamentowej od ulicy Podwale.
Nawierzchnia głównego placu wejściowego zostanie wykonana z wielkoformatowych płyt granitowych z elementami oświetlenia w posadzce.

Projekt:

Przedsiębiorstwo Projektowo-Consultingowe ArC2

Skład zespołu:

arch. Mariusz Szlachcic
arch. Renata Gajer-Hackemer
arch. Robert Budny
arch. Paweł Osmak
arch. Paweł Markuzel
arch. Magda Oleś
arch. Anna Błasiak
arch. Karina Bembnowicz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej