Postępuje remont pawilonu Cepelii w Warszawie. PRL-owski zabytek przy rondzie Dmowskiego ma odzyskać blask

2024-03-01 15:32

Trwający remont pawilonu Cepelii w Warszawie ma przynieść duże zmiany w okolicach ronda Dmowskiego w Śródmieściu. PRL-owski zabytek powróci do oryginalnej formy z lat 60. XX w., bez krzykliwych reklam, a teren dookoła pawilonu zostanie uporządkowany. Co znajdzie się w obiekcie po zakończeniu prac?

Pogadane Zbudowane. Budowa domu z betonu komórkowego.
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Co z pawilonem Cepelii w Warszawie? Po latach wreszcie przechodzi remont
  2. Przebudowa Cepelii – co się zmieni? Do pawilonu wróci handel
  3. Historia pawilonu Cepelii w Warszawie. Mógł tu powstać McDonald’s

Co z pawilonem Cepelii w Warszawie? Po latach wreszcie przechodzi remont

Przez ostatnie lata okolice niszczejącego pawilonu Cepelii były jednym z najbrzydszych miejsc w Warszawie. Zaniedbana, nieużytkowana budowla z lat 60., oblepiona gęsto reklamami i z wielkim ekranem zamontowanym na dachu po prostu szpeciła stolicę. A mowa o zabytkowej budowli w samym sercu Śródmieścia – tuż obok znajdują się m.in. rondo Dmowskiego oraz Pałac Kultury i Nauki

Pod koniec stycznia 2024 r. nastąpił jednak przełom. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał właścicielowi obiektu (Sienna 111 Sp. z o.o.) niezwłoczne przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych.

– Ich wykonanie jest konieczne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem zabytku. Decyzji nakazowej nadano rygor natychmiastowej wykonalności – poinformował konserwator Jakub Lewicki w mediach społecznościowych.

Prace rzeczywiście się rozpoczęły – 31 stycznia 2024 r. z pawilonu Cepelii zaczęły znikać reklamy, zdemontowano także wielki telebim i rozpoczęto prace wewnątrz obiektu. Jak informuje tablica zawieszona na ogrodzeniu, trwające roboty to „remont z elementami przebudowy”. Ma on zakończyć się w październiku 2024.

Przebudowa Cepelii – co się zmieni? Do pawilonu wróci handel

Jak się okazuje, spółka Sienna 111 Sp. z o.o. od grudnia 2022 r. dysponuje pozwoleniem na budowę, które pozwala jej wykonać częściową rozbudowę i przebudowę pawilonu. Jak dowiedziała się gazeta.pl, remont z elementami przebudowy ma na celu:

  • przywrócenie pawilonowi oryginalnych gabarytów oraz walorów architektonicznych,
  • powiększenie części podziemnej do obrysu działki i jej pogłębienie,
  • częściowe odtworzenie pierwotnego zagospodarowania terenu wokół pawilonu (istniały tu dwa klomby oraz fontanna),
  • przywrócenie budynkowi funkcji handlowej.

Z informacji tych wynika, że budynek odzyska pierwotny wygląd i znów będzie miejscem handlu (choć, jak zastrzeżono, nie będzie to handel wielkopowierzchniowy). Nie jest jednak znany dokładny projekt, inwestor nie pokazał też wizualizacji.

Historia pawilonu Cepelii w Warszawie. Mógł tu powstać McDonald’s

Przypomnijmy, że modernistyczny, przeszklony pawilon Cepelii powstał w 1966 r. u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej, tuż obok ronda Dmowskiego. Stanowił część założenia architektonicznego Ściany Wschodniej i pełnił funkcję handlową. W ramach 9 stoisk sprzedawano tu wyroby rzemieślnicze nawiązujące do kultury ludowej, m.in. meble, ceramikę, tkaniny, rzeźby oraz wyroby z wikliny i słomy.

– Stopniową rozbiórkę zlokalizowanych w tym miejscu kamienic przeprowadzono głównie w pierwszej połowie lat 50. XX wieku, co przy jednoczesnym poszerzeniu ulicy Marszałkowskiej stworzyło przestrzeń dla nowego opracowania architektonicznego. W intencji architekta wielka płaszczyzna elewacji równolegle projektowanego Hotelu „Metropol” stanowić miała tło dla lekkiej bryły filigranowego pawilonu – opisuje budynek konserwator zabytków.

Od lat 90. elewacja pawilonu zaczęła coraz gęściej pokrywać się reklamami, z czasem pojawił się też telebim reklamowy na dachu. W 2018 r. w obiekcie zorganizowano wystawę w ramach cyklu „Warszawa w budowie”. W tym samym roku pawilon przeszedł w ręce spółki, która włada nim do dziś. W 2019 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Nowy właściciel chciał udostępnić budynek sieci McDonald’s, która zamierzała otworzyć w środku jedną ze swoich restauracji. W 2019 r. przeciwko takiemu wykorzystaniu pawilonu zaprotestował jednak konserwator zabytków – jego zdaniem byłaby to „znaczna ingerencja w zabytkową substancję budynku”. Inwestor odwołał się od decyzji i sprawa trafiła do sądu, ale ostatecznie McDonald’s wycofał się z planów. W 2022 r. spółka Sienna 111 Sp. z o.o. uzyskała z kolei pozwolenie na remont z elementami przebudowy i rozbudowy pawilonu.

– Budynek wzniesiono w lekkiej konstrukcji stalowej na siatce słupów z dachem zaopatrzonym w świetlik, opartym na dźwigarach kratowych. W większości konstrukcję wypełniono szklanymi ścianami kurtynowymi (...). Surową architekturę pawilonu w narożniku północno-zachodnim ożywia kompozycja ceramiczna opracowana prawdopodobnie przez Stanisława Kucharskiego, wykonana z barwionych na lazurowy błękit, szkliwionych kafli (...). Każda z ręcznie wykonanych płytek zyskała unikatowy odcień i fakturę – podkreśla konserwator zabytków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej