PBM Południe Development rewitalizuje kamienicę przy Kijowskiej

2011-04-19 17:17
Rewitalizacja kamienicy przy ulicy Kijowskiej
Autor: Prestige Public Relations Widok od ulicy Kijowskiej

Spółka PBM Południe Development rozpoczęła rewitalizację kamienicę przy ulicy Kijowskiej 5 w Warszawie. Odrestaurowany budynek z 1873 roku wraz z dwoma nowymi tworzyć będzie kompleks biurowo-mieszkaniowy.

Realizacja inwestycji przebiegać będzie w dwóch etapach. Pierwsza faza obejmie rewitalizację i nadbudowę zabytkowej kamienicy o całkowitej powierzchni ok. 3 tys. mkw. przy ul. Kijowskiej 5. Przylegać do niej będzie nowy 6-kondygnacyjny budynek biurowy, którego powierzchnia wyniesie 5 tys. mkw. wraz z recepcją i częścią pomieszczeń usługowych na parterze oraz dwupoziomowym garażem podziemnym. Wyróżniać go będzie nadwieszenie (4 kondygnacje) nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym przebiegał będzie ruch drogowy. Obiekt rozplanowany jest w kształcie zbliżonym do litery L.

W drugiej fazie wzniesiony zostanie u zbiegu ulic Kijowskiej i Markowskiej kolejny nowy budynek z dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Został zaprojektowany jako dom mieszkalny z częścią usługową. Jednak inwestor zastrzega sobie możliwość zmiany funkcji mieszkaniowej budynku na powierzchnie biurowe lub hotelowe.

Wpisana do rejestru zabytków trzykondygnacyjna kamienica z 1873 roku do końca lat 80-tych ubiegłego wieku była użytkowana jako budynek mieszkalny. Na początku lat 90-tych została rozpoczęta modernizacja obiektu zmierzająca do przekształcenia jego charakteru na usługowo-biurowy.

PBM Południe Development prowadzi obecnie prace budowlane w celu odrestaurowania bryły i renowacji elewacji kamienicy z uwzględnieniem zaleceń konserwatora zabytków oraz założeń programu prac konserwatorskich. Zostały zachowane stare mury zewnętrzne, poziomy układ elewacji, jak również ciągłość gzymsu koronującego kamienicy, która zyska też dwukondygnacyjną nadbudowę (piętro i antresola).

Przeszklony przedsionek zostanie dobudowany do budynku w taki sposób, aby nie przesłaniał istniejącej elewacji parteru. Do oprawy portalu wejściowego i wykonania barierek zewnętrznych balkonów zostały wykorzystane szkło i stal nierdzewna. Pasmową kompozycję elewacji podkreśli renowacja podpiwniczenia i cokołu przy wykorzystaniu płyt kamiennych. Front budynku będą zdobiły gzymsy i bonie, a dach pokrywać będzie blacha tytanowa lub aluminiowa.

Koncepcja architektoniczna została stworzona przez pracownię Pastewka i Strój Architekci.

Termin oddania I etapu planowany jest na wrzesień 2011 roku.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej