Parking automatyczny - gigantyczna przeszklona witryna salonu samochodowego Audi

2011-12-30 12:15
Parking automatyczny jak gigantyczna przeszklona witryna salonu samochodowego
Autor: Nussbaum Wieża samochodowa Nussbaum

Systemy parkingowe za szkłem to nowy sposób prezentacji aut. W Berlinie trwają prace przy budowie 13-piętrowej wieży ekspozycyjnej, wyposażonej w parking automatyczny Nussbaum, w której na powierzchni ponad 22 tys. metrów kw. będą prezentowane najnowsze modele samochodów koncernu Audi.

Ekspozycyjne wieże samochodowe zostały po raz pierwszy zaprojektowane w 1997 roku przez konstruktorów niemieckiej firmy Nussbaum dla potrzeb zintegrowanej promocji marki Smart. Do dzisiaj pozostają one dla koncernów samochodowych jednym z najbardziej spektakularnych sposobów prezentacji nowych modeli aut.

Na początku roku 2012 planowane jest uruchomienie pierwszej wieży ekspozycyjnej marki Audi. Będzie to ekspozycja z parkingiem automatycznym o wysokości aż 13 pięter. Zostanie w niej użyty automatyczny system parkowania niemieckiej firmy Nussbaum.

Parking automatyczny w szklanej wieży

Wieże samochodowe to przeszklone konstrukcje liczące od kilku do kilkunastu kondygnacji, w których można zaparkować nawet kilkadziesiąt, widocznych z zewnątrz samochodów. Przy użyciu nowoczesnego systemu sterowanych komputerowo podnośników, każdy z pojazdów w ciągu kilkudziesięciu sekund można przenieść do hallu na parterze i zaprezentować klientowi. Systemy parkingowe w szklanej wieży maja wiele zalet. 
– Budowane na planie kwadratu, prostokąta, krzyża lub wieloboku umożliwiają również szybką i ciekawą wizualnie zmianę ekspozycji: można zmieniać położenie samochodów w widocznej z daleka, wielopoziomowej witrynie w zależności od ich koloru, modelu lub innych pomysłów sprzedawcy – mówi Iwo Nowina Konopka przedstawiciel firmy Nussbaum w Polsce i dodaje – w prestiżowych lokalizacjach konstrukcje tego typu zastępują tradycyjne salony sprzedaży.

 

Parking automatyczny jak gigantyczna przeszklona witryna salonu samochodowego
Autor: Nussbaum Wieża samochodowa Nussbaum Smart wyposazona w parking automatyczny

Przeszklone systemy parkingowe w przestrzeni miejskiej

– Z punktu widzenia zastosowanych technologii, wieże parkingowe są ekskluzywną wersją parkingu automatycznego. Łączą niezwykłą funkcjonalność wind i automatów platformowych z elegancją konstrukcji. Dlatego rozwiązania te stosuje wielu inwestorów, którym zależy na prestiżu inwestycji. Efektem są niezwykle ciekawe architektonicznie parkingi biurowe i publiczne – mówi Iwo Nowina Konopka.

Przeczytaj także: Multigaraż na miarę XXI wieku

Na całym świecie działa obecnie 130 samochodowych wież ekspozycyjnych automatycznego parkowania – między innymi, takich firm jak: BMW, Mercedes-Benz, Opel, Ford, Mazda, Renault, Peugeot. W większości wykonano je i wyposażono w technologie i urządzenia niemieckich firm, które są jednymi z największych europejskich producentów platform, automatów parkingowych i wind samochodowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej