Orientarium Łódź - nowe ZOO w Łodzi zaprasza w wakacje 2022! Jakie atrakcje? Jak dojechać?

2022-07-21 9:59
Orientarium Łódź
Autor: orientarium.lodz.pl Podwodny tunel w Orientarium, który powstał na terenie nowego Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego

Orientarium w Łodzi ma wielkość prawie 10 boisk piłkarskich (7 ha powierzchni, z czego 2 ha pod dachem). To nowe i najnowocześniejsze ZOO w Europie, dom dla egzotycznych zwierząt i roślin z Azji Południowo-Wschodniej. Otwarcie Orientarium odbyło się 29 kwietnia 2022. Jakie są największe atrakcje łódzkiego Orientarium? Jak dojechać do ZOO w Łodzi? Ceny biletów. W artykule film, z którego dowiesz się o atrakcjach w Orientarium.

Spis treści

 1. O Orientarium w Łodzi
 2. Kiedy otwarto Orientarium w Łodzi?
 3. Jaka jest największa atrakcja Orientarium w Łodzi?
 4. Co ciekawego zobaczymy w Orientarium?
 5. Film z Orientarium w Łodzi
 6. Orientarium Łódź - ceny i rodzaje biletów
 7. Godziny otwarcia Orientarium
 8. Film z budowy Orientarium w Łodzi
 9. Orientarium Łódź - trochę o historii inwestycji
 10. Jak dojechać do Orientarium w Łodzi?

O Orientarium w Łodzi

Aktualnie Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Przy jego budowie zużyto 25 000 m³ betonu, łączna objętość zbiorników wystawowych wynosi prawie 5,8 miliona litrów wody. Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w łódzkim Orientarium jest właśnie akwarium, przez które można się przespacerować, a nad głowami zobaczyć pływające rekiny i płaszczki. Możliwość taką zapewnia akrylowy tunel, którego ściany mają grubość 12 cm. Elementy do budowy tunelu powstały w Australii i Chinach. Jego długość wynosi 27 m. Jest to najdłuższy tego typu tunel w Polsce.

Łódzkie ZOO powstało w latach 80. We wrześniu 2018 wydano pozwolenie na jego budowę i modernizację. Orientarium to największa inwestycja w historii łódzkiego ZOO. Pochłonęła ona 262 mln zł. Autorem projektu Orientarium w Łodzi jest pracownia ArC2 Fabryka Projektowa. Ci sami projektanci zaprojektowali wrocławskie Afrykarium.

Kiedy otwarto Orientarium w Łodzi?

Wielkie otwarcie Orientarium w Łodzi odbyło 29 kwietnia 2022. 

Orientarium Łódź
Autor: materiał prasowy Orientarium Łódź – widok z lotu ptaka

Jaka jest największa atrakcja Orientarium w Łodzi?

Największą atrakcją Orientarium jest podwodny tunel. Można z niego obserwować rafę koralową, rekiny (jest 20 młodych osobników) i płaszczki. Ma około 26 m długości i 2,4 m wysokości. Średnia głębokość zbiornika to 6 m, w najgłębszym miejscu - 8. Przestrzeń nad akrylowym tunelem wypełnia 2,5 mln litrów wody. Wielką atrakcją jest także wewnętrzny wybieg dla słoni - to największa i najnowocześniejsza słoniarnia w Europie (2 000 m² powierzchni). Każdego dnia o godz. 11.00 można obejrzeć kąpiel słoni w częściowo przeszklonym, wewnętrznym basenie. 

Co ciekawego zobaczymy w Orientarium?

60% przestrzeni łódzkiego Orientarium tonie w egzotycznej, tropikalnej zieleni. Rośliny, krzewy, bluszcze i trawy pochodzą m.in. z Laosu, Indii, Australia, Japonii czy Filipin. Sam budynek Orientarium składa się z części wejściowo-konferencyjnej oraz części dla zwierząt. Oprócz basenów i ogrodów w Orientarium są wybiegi dla panter mglistych, niedźwiedzi malajskich, gibonów oraz woliery dla dzioborożców i szpaków balijskich. W Orientarium w Łodzi zobaczymy m.in.:

 • najcięższego z europejskich ogrodów zoologicznych słonia indyjskiego - ma na imię Aleksander i waży 6 ton,
 • najdłuższego krokodyla gawialowego Europy, który pływa w basenie z wodospadem. Krokodyl o imieniu Kraken ma 5,15 długości,
 • orangutany, które w Polsce można zobaczyć tylko w gdańskim ZOO.

W Orientarium prezentującym faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej mieszkają przedstawiciele ok. 215 gatunków, w tym 180 ryb. Daje to w sumie ok. 1500 osobników. To przedstawiciele gatunków zagrożonych wyginięciem.

Orientarium zajmuje połowę terenu łódzkiego ZOO. W ramach projektu powstały też nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery, a całość uzupełniona jest zapleczem rekreacyjno-gastronomicznym. Orientarium Łódź zajmuje 2 ha powierzchni, do tego dochodzi 5,5 ha wybiegów dla zwierząt. Ciekawe, czy Orientarium stanie się konkurencją dla Afrykarium we Wrocławiu?

Film z Orientarium w Łodzi

Orientarium Łódź - ceny i rodzaje biletów

Bilety do Orientarium kosztują od 40 do 220 zł. Jeden bilet umożliwi zwiedzanie całego ZOO. Poszczególne bilety kosztują:

 • 40 zł - dla posiadaczy aktywnej Karty Łodzianina
 • 70 zł - pozostali
 • 80 zł - bilet łączony Orientarium Łódź i EC1
 • 220 zł - bilet rodzinny (2+2)
 • 250 - bilet rodzinny (2+3)

Bilety można kupić na stronie internetowej Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego.

Godziny otwarcia Orientarium

Orientarium Łódź będzie otwarte przez cały rok. W razie gorszej pogody zwierzęta przebywają w 8 ogrzewanych pawilonach, a budynek Orientarium jest największym z nich.

Godziny otwarcia: 9:00 – 18:00

Budynek Orientarium zamykany jest o 18:30, Natomiast teren ZOO o godzinie 19:00. Ogród jest zamknięty tylko jeden dzień w roku – 1 listopada.

Film z budowy Orientarium w Łodzi

Orientarium Łódź - trochę o historii inwestycji

Droga do wyłonienia wykonawcy Orientarium była kręta. Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na budowę łódzkiego Orientarium został ogłoszony we wrześniu 2017. Oferty złożyły dwie firmy – Inter-System (firma budowała Afrykarium we Wrocławiu), która zaproponowała, że zrealizuje inwestycję za 314 mln zł brutto. Druga propozycja spłynęła od firmy Mosty Łódź, która postanowiła wybudować kompleks za 224 mln zł brutto, w związku z czym stała się faworytem.

Pierwszy przetarg został jednak unieważniony, gdyż uznano, że przy postępowaniu była obecna osoba powiązana z firmą Inter-System. Na skutek tej decyzji wrocławska firma złożyła dwie skargi. Pierwsza w związku z niesłusznym unieważnieniem przetargu, druga dotycząca rażąco niskiej ceny jaką zaproponował konkurent. Sprawa trafiła do sądu. W efekcie Krajowa Izba Odwoławcza przyznała rację łódzkiemu ZOO, sąd okręgowy uznał podobnie, dlatego ruszył drugi przetarg, który został ogłoszony pod koniec stycznia 2017.

Wzięły w nim udział trzy firmy – Mosty Łódź, Mostostal Warszawa oraz Alstal Grupa Budowlana. Ostatecznie inwestor uznał, że najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Mosty Łódź. Cały proces niestety skutecznie opóźnił wyłonienie wykonawcy inwestycji, a tym samym rozpoczęcie budowy. Początkowo szacowany koszt inwestycji wynosił 308 mln zł netto. Ostatecznie wygrała najtańsza oferta złożona przez firmę Mosty Łódź, która wyceniła swoje prace na trochę ponad 260 mln zł. Pozostałe oferty – Mostostal Warszawa zaproponował kwotę 294 mln zł, a Alstal Grupa Budowlana ponad 322 mln zł.

Jak dojechać do Orientarium w Łodzi?

Orientarium powstało przy ul. Konstantynowskiej 8/10. Przy inwestycji jest około 800 miejsc do parkowania samochodów: 500 przy Atlas Arenie, 63 przy ul. Krzemienieckiej, 60 przy ul. Minerskiej oraz 170 na dawnym parkingu ZOO.

 • Nazwa inwestycji: Orientarium Łódź
 • Lokalizacja: Łódź, ul. Konstantynowska
 • Funkcja: Ogród Zoologiczny
 • Inwestor: Miejski Ogród Zoologiczny
 • Generalny wykonawca: Mosty Łódź
 • Całkowita powierzchnia terenu pod inwestycję: 7,5 ha
 • Rozpoczęcie budowy: druga połowa 2017
 • Zakończenie budowy: jesień 2021
 • Oddanie do użytku: kwiecień 2022
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej