Obok dworca PKP we Wrocławiu powstanie irlandzki biurowiec

2010-12-29 10:47

Irlandzka firma Logan Investments planuje wybudować we Wrocławiu sześciokondygnacyjny biurowiec. Prace projektowe, które prowadzą architekci z PM Group wraz z irlandzką pracownią architektoniczną RKD Architects, potrwają pół roku. Według planów inwestora, po zakończeniu części projektowej, latem 2011 roku, zacznie się budowa biurowca. Czas realizacji szacowany jest na 12-16 miesięcy.

Budynek stanie na działce przy ulicy Piłsudskiego 101, sąsiadującej z ulicą Peronową.  W tej chwili na tej parceli znajdują się między innymi parterowe pawilony usługowe. Biurowiec zostanie tak zbudowany, by połączyć narożną kamienicę stojącą przy Piłsudskiego 99 oraz budynek Policealnej Szkoły Medycznej przy ul. Stawowej 24. W ten sposób zabudowana zostanie zachodnia pierzeja placu przed Dworcem PKP Wrocław Główny. – To prestiżowa lokalizacja, która jeszcze zyska na znaczeniu po tym, jak zakończy się modernizacja dworca kolejowego – mówi Maciej Ilczyszyn, project manager z firmy PM Group. Inwestycja wpisuje się też w szeroki plan rewitalizacji ulicy Piłsudskiego, przez lata jednej z najważniejszych arterii Wrocławia.

Budynek, którego rzut przypominać ma literę „C”, będzie miał jedną kondygnację podziemną i pięć naziemnych. Na poziomie -1 powstaną parkingi, na parterze zaplanowano część handlowo-usługową, piętra zajmą biura na wynajem. W sumie na działce o powierzchni 1320 mkw. powstanie biurowiec o łącznej powierzchni ok. 6700 mkw.

Wstępna koncepcja budynku zostanie przedstawiona na początku 2011 roku. – Architektura budynku w swoich założeniach będzie inspirowana architekturą Wrocławia lat 20. i 30. ubiegłego wieku. To wtedy we Wrocławiu powstawały najbardziej znane budynki biurowe – wyjaśnia Maciej Ilczyszyn. Prace projektowe, które firma PM Group prowadzi wraz z irlandzką pracownią architektoniczną RKD Architects, potrwają pół roku. Na obecnym etapie prowadzone są prace przygotowawcze związane z pomiarami geodezyjnymi działki, analizą wymogów Planu Miejscowego, a także analizą historyczną lokalizacji. Dla projektantów nie bez znaczenia może okazać się bowiem fakt, że przed 2. wojną światową parcela była zabudowana, znajdował się tam hotel Germania. Według planów inwestora, po zakończeniu części projektowej, latem 2011 roku, zacznie się budowa biurowca. Czas realizacji szacowany jest na 12-16 miesięcy.

Właścicielem działki i inwestorem jest irlandzka spółka Logan Investments, która kupiła teren od gminy. To spółka córka znanej w Irlandii firmy deweloperskiej Crownway Investments.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej