Nowy rynek w Rudzie Śląskiej

2007-07-04 14:21
centrum rozrywek w Rudzie Śląskiej
Autor: brak danych

W Rudzie Śląskiej powstanie nowe centrum, które będzie dla mieszkańców miejscem spotkań, rozrywki i rekreacji. Władze miasta przygotowują się właśnie do ogłoszenia konkursu architektonicznego na projekt przebudowy.

Pierwsze koncepcje przebudowy placu Jana Pawła II zgłaszane były już przed dziesięcioma laty. Dwa lata temu wyłoniono zwycięzcę konkursu architektonicznego na budowę nowego centrum, jednak ze względu na protesty zaniechano realizacji tego projektu. Mieszkańcom nie podobała się wizja całkowitego wybrukowania powierzchni rynku. Obecnie miasto jest na etapie przygotowywania się do kolejnego konkursu urbanistycznego, który oficjalnie ogłoszony zostanie po wakacjach w 2007 roku.

Tym razem projekt będzie na bieżąco konsultowany z mieszkańcami. Już teraz każdy zainteresowany może zgłaszać swoje pomysły na specjalnie przygotowanej stronie miasta. A wykonanie projektu przebudowy nie należy do najłatwiejszych, Ruda Śląska powstała bowiem z połączenia kilku różnych miejscowości.
Inwestycja finansowana będzie z kasy miasta i funduszy unijnych. Stawką może być nawet 20 mln euro. Projekt podzielony został na trzy etapy. Pierwszy polegać będzie na uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej, waloryzacji przestrzeni i uporządkowaniu samego placu, drugi obejmie odtworzenie krajobrazu z roku 1940 i przebudowę terenu od linii budynków ulicy Ofiar Katynia, linii budynku Urzędu Miasta, linii ulicy Niedurnego oraz teren wokół kościoła p.w. św. Pawła. Plan trzeciego etapu jest w fazie przygotowawczej.
Nowy plac ma być znacznie większy. Z uwagi na potrzeby mieszkańców będzie też więcej zieleni na jego obrzeżach. W pobliskim parku odtworzone zostaną ścieżki i alejki z okresu międzywojnia, pojawią się też ławki i fontanny. Na placu od strony zachodu, w poprzecznej do rynku osi powstaną kolejne budynki użyteczności publicznej i luksusowe apartamentowce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej