Nowy Port, Bydgoszcz. Dawna fabryka doda uroku nowoczesnym wieżowcom nad Brdą

2024-06-12 13:48

Trwa budowa Nowego Portu. Bydgoszcz na terenach poprzemysłowych doczeka się nowoczesnego kwartału miejskiego z ciekawą architekturą, pieszym pasażem do bulwarów oraz nowym placem miejskim nad Brdą. W planach jest także renowacja zabytków, m.in. pozostałości fabryki „Belfana”.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

 1. Nowy Port, Bydgoszcz – kiedy otwarcie i co to za inwestycja?
 2. Nowy Port, Bydgoszcz – zdjęcia. Zobacz zmiany w tej okolicy
 3. Nowy Port, Bydgoszcz – mieszkania. Jasne, przestronne, z tarasami
 4. Nowy Port, Bydgoszcz – projekt i wizualizacje

Nowy Port, Bydgoszcz – kiedy otwarcie i co to za inwestycja?

Nowy Port w Bydgoszczy będzie zupełnie nowym kawałkiem miasta. Inwestycja firmy AWZ Deweloper powstaje na dawnych terenach poprzemysłowych w pobliżu Opery Novej, w kwartale ulic Focha, Marcinkowskiego, Obrońców Bydgoszczy i Warmińskiego. Zakończenie budowy I etapu Nowego Portu w Bydgoszczy planowane jest w 2024 r. Dokładniejszy termin nie jest znany. Na realizację czekają jeszcze trzy kolejne etapy inwestycji.

Aktualnie realizowany etap inwestycji Nowy Port w Bydgoszczy obejmuje ok. 30% całości projektu. Cały Nowy Port składać się będzie z budynków mieszkalnych oferujących łącznie ok. 700 mieszkań, a także nowych punktów handlowych i gastronomicznych, ogólnodostępnych przestrzeni publicznych oraz nowej siatki ulic. Biuro BBGK Architekci zaprojektowało przemyślany urbanistycznie kwartał miejski, stanowiący naturalne przedłużenie istniejącej już zabudowy. W ramach Nowego Portu powstają:

 • aleja łącząca ulicę Focha z ulicą Obrońców Bydgoszczy, z podwójnym szpalerem drzew i widokiem na Operę Novą,
 • przecinający nowy kwartał zielony pasaż pieszy (bez ruchu samochodowego), prowadzący od ul. Warmińskiego ku bulwarom nad Brdą,
 • nowy plac miejski przy ul. Focha, ze schodkowym zejściem do wody,
 • nowe restauracje i kawiarnie na bulwarach,
 • nowoczesne budynki mieszkalne z prywatnymi wewnętrznymi dziedzińcami oraz jasnymi mieszkaniami na otwartym planie.

W ramach inwestycji wykonana zostanie także renowacja zabytków: zachowanych budynków fabryki „Belfana” oraz kamienic. Obiekty te zostaną włączone w nową tkankę miejską, a wewnątrz działać będą kawiarnie i restauracje. Przewidziano także dużo nowej zieleni.

– Kolorystyka nowo projektowanej części kwartału została utrzymana w stonowanej beżowo-szarej tonacji wynikającej z naturalnego zabarwienia piaskowca Żeliszów – tłumaczą projektanci. – Drewniana stolarka okienna z litych elementów, balustrady o detalu nawiązującym do ich odcienia oraz stalowe, falowane podokienniki tworzą płyciny, których rytm buduje ponadczasową i współczesną architekturę. Z oddali zabudowania przypominają – proporcjami, podziałem elewacji, kolorystką i detalami – współczesną wielkomiejską kamienicę.

Nowy Port, Bydgoszcz – zdjęcia. Zobacz zmiany w tej okolicy

Poniżej prezentujemy zdjęcia z budowy Nowego Portu w Bydgoszczy. Inwestycja jest już w zaawansowanej fazie realizacji.

Nowy Port, Bydgoszcz – mieszkania. Jasne, przestronne, z tarasami

W ramach Nowego Portu w Bydgoszczy powstanie ok. 700 mieszkań. Budynki mieszkalne mają wyróżniać się m.in. użyciem na elewacjach i w częściach wspólnych materiałów, jakich przedtem w Bydgoszczy deweloperzy nie stosowali. To m.in.:

 • naturalne drewno,
 • kamień,
 • terazzo.

Same mieszkania w nowych budynkach zaprojektowano na planie otwartym, dzięki czemu nabywcy będą mieli duże możliwości aranżacyjne. Apartamenty mają oferować m.in. panoramiczne przeszklenia i zadaszone tarasy.

– Budynki posadowiono na dwukondygnacyjnej hali garażowej, której układ oraz konstrukcja zostały wykonane tak, aby nie zakłócać przepływu wód podziemnych w stronę rzeki – podkreślają projektanci.

Nowy Port, Bydgoszcz – projekt i wizualizacje

Za projekt Nowego Portu w Bydgoszczy odpowiada biuro BBGK Architekci. Pracownia ma już na koncie m.in. projekty takich obiektów jak ratusz w Konstancinie-Jeziornej, Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie oraz Stocznia Cesarska w Gdańsku.

Poniżej prezentujemy wizualizacje przedstawiające docelowy wygląd inwestycji Nowy Port w Bydgoszczy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej