Nowoczesny kompleks powstanie w Łodzi

2008-07-25 18:39
Chapman taylor
Autor: brak danych

Nowoczesne centrum biznesowo-handlowo-rozrywkowe powstanie w Łodzi na terenie przedwojennej fabryki Juliusza Albrechta i Józefa Gampe (późniejsze Zakłady Przemysłu Bawełnianego MALTEX). Będzie to pierwszy w mieście kompleks o tak wielofunkcyjnym przeznaczeniu, który zajmie ponad 3-hektarowy teren między al. Politechniki i ul. Rembielińskiego, kampusem Politechniki Łódzkiej i nowymi budynkami mieszkalnymi, które powstaną w sąsiedztwie.

W kompleksie znajdzie się między innymi:

  • luksusowy biurowiec klasy A, o powierzchni 20 000 m2,
  • 8-kondygnacyjny hotel, którego powierzchnia wyniesie około 9000 m2,
  • galeria handlowa z supermarketem i butikami,
  • 15 sal kinowych,
  • obszerny food court,
  • liczne restauracje, bary i kawiarenki,
  • całoroczne lodowisko, kryty basen, klub fitness, SPA, boisko do squasha,
  • parking podziemny i nadziemny łącznej liczbie miejsc 2732.

Głównym elementem całości stanie się budynek fabryki z początku XX wieku, który ma utrzymać swój niepowtarzalny charakter. Wykonawcy odtworzą elementy architektoniczne, m.in. gzyms i wieżyczki, usunięte w czasach PRL. Podczas rozbiórki zostaną zachowane okna, drzwi, żeliwne płyty podłogowe, słupy podtrzymujące stropy i suwnica. Cegłę do odbudowy wypali podłódzka cegielnia, zgodnie z pierwotnymi rozmiarami i w oryginalnej technologii.
Obiekt będzie przykładem doskonałego połączenia nowoczesnej architektury ze zrewitalizowanym zabytkowym obiektem, nawiązującym do przemysłowej tradycji Łodzi. Centrum zostanie zaprojektowane i wybudowane w oparciu o najnowsze, energooszczędne technologie (do ogrzewania będą wykorzystane m.in. kolektory słoneczne).
Autorem koncepcji architektonicznej jest warszawska firma Chapman Taylor. Twórcy projektu postawili na funkcjonalność: z biur będzie można przejść do części handlowej i rozrywkowej, a windami zjechać na parking. Swobodne przemieszczanie się po kondygnacjach zapewniają szybkobieżne windy i ruchome schody.  Food court i restauracje będą dostępne z głównej galerii, a usytuowane w odrębnym budynku kina - także z parkingu. Hotel będzie miał odrębne wejście i dogodny podjazd od ulicy Rembielińskiej. Parkingi będą dostępne od tej ulicy jak i od al. Politechniki.
Plac wejściowy (od strony al. Politechniki) ozdobi stała wystawa dzieł artystów polskich i zagranicznych, prezentująca też dorobek łódzkich szkół artystycznych. Powstanie także ścieżka edukacyjna z interaktywną ekspozycją. Pasaże staną się miejscem czasowych wystaw, prezentacji i występów.
Kompleks będzie usytuowany zaledwie 500 metrów od ulicy Piotrkowskiej, blisko przystanków autobusowych i tramwajowych. W niewielkiej odległości od niego znajduje się Park Miejski, kampus Politechniki Łódzkiej, jak rówież hale Międzynarodowych Targów Łódzkich i sportowa.

Inwestor - spółka Fabryka Biznesu - ma ambicje uczynienia z tego obiektu nie tylko ulubionego miejsca wypoczynku i rozrywki łodzian, ale też obiektu rozpoznawalnego w całej Polsce. Do dyspozycji najemców będą biura o najwyższym standardzie, z możliwością dowolnej aranżacji wnętrz, wyposażone w system podnoszonych podłóg, kontrolę wilgoci powietrza, szybkobieżne windy, strzeżony parking i całodobowy monitoring.
Rozbiórka pofabrycznego budynku rozpoczęła się w pod koniec czerwca i potrwa do końca sierpnia 2008 r. Budowa obiektu, który zostanie zrewitalizowany zachowując pierwotny kształt, rozpocznie się w drugiej połowie 2009 roku, a kompleks zostanie oddany do użytku w 2011 roku.

czerwiec 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej