Nowa przestrzeń publiczna w Gdyni. SwedeCenter inwestuje na wybrzeżu

2011-08-04 13:23
Gdynia. Budynek biurowy i hotel
Autor: SwedeCenter Gdynia. Budynek biurowy i hotel przy Nabrzeżu Prezydenta. Nowa inwestycja SwedeCenter

Przestrzeń publiczna pomiędzy gdyńskim centrum Gemini a wieżowcem Sea Towers zostanie zagospodarowana. W bezpośrednim sąsiedztwie Basenu Prezydenta powstanie hotel oraz budynek biurowy. Koncepcję nowej inwestycji firmy SwedeCenter przygotowała pracownia FORT. Projektując przestrzeń zewnętrzną, jak i wewnętrzną budynków przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni, architekci nie zapomnieli o głównym atucie tego miejsca, jakim jest widok na Zatokę Gdańską.

Gdynia. Budynek biurowy i hotel przy Nabrzeżu Prezydenta - wizualizacja projektu

SwedeCenter inwestuje na wybrzeżu. Budynek biurowy i hotel przy Nabrzeżu Prezydenta
w Gdyni

Zwycięską koncepcję nowej inwestycji firmy SwedeCenter w Gdyni – projekt zagospodarowania przestrzeni przy Nabrzeżu Prezydenta, przygotowała Pracownia FORT z Gdańska.

O wyborze pracowni FORT zdecydowało jury konkursowe, które uznało, że "zwycięski projekt łączy użytkowość z atrakcyjną aranżacją ogólnodostępnych przestrzeni publicznych". W skład jury weszli  reprezentanci władz Miasta Gdyni, inwestora - firmy SwedeCenter, architekci oraz przedstawiciele firm, będących przyszłymi operatorami hotelu i najemcami budynku biurowego.

Przestrzeń publiczna w rejonie Basenu Prezydenta w gdyńskim porcie, pomiędzy centrum Gemini a wieżowcem Sea Towers, zyska nowy wymiar. W bezpośrednim sąsiedztwie Basenu Prezydenta powstanie czterogwiazdkowy hotel Marriott Courtyard oraz siedziba Nordea Bank Polska. Budynek biurowy będzie liczył 11 pięter, z kolei hotel 4.

Jury doceniło zaproponowany przez pracownię FORT projekt zagospodarowania przestrzeni wzdłuż ciągu dla pieszych łączącego Aleję Jana Pawła z budynkiem Sea Towers. W tym miejscu otwarte zostaną kawiarnie i restauracje. Na uwagę zasługuje także wewnętrzny, otwarty na morze plac, który stanowi wygodną przestrzeń wejściową do projektowanych budynków oraz jego powiązanie z platformą widokową przy Sea Towers. Projektując przestrzeń zewnętrzną, jak i wewnętrzną budynków przy Nabrzeżu Prezydenta pracownia FORT nie zapomniała o głównym atucie tego miejsca, jakim jest widok na Zatokę Gdańską. Zaprojektowano więc przestrzenie publiczne z widokiem na morzem.

Gdynia. Budynek biurowy i hotel
Autor: SwedeCenter Gdynia. Budynek biurowy i hotel przy Nabrzeżu Prezydenta. Nowa inwestycja SwedeCenter
Gdynia. Budynek biurowy i hotel
Autor: SwedeCenter Gdynia. Budynek biurowy i hotel przy Nabrzeżu Prezydenta. Nowa inwestycja SwedeCenter

Nowa przestrzeń publiczna w Gdyni

– Pracownia FORT opracowała koncepcję, która budzi moje nadzieje. Zwłaszcza sposób w jaki została zagospodarowana przestrzeń publiczna w rejonie basenu Prezydenta. Dobrze zaplanowane partery obiektu zapewniają funkcje publiczne z widokiem na morze, w tym tak atrakcyjnym miejscu. Dobrze rozwiązana jest również kwestia pieszej komunikacji w obrębie inwestycji, co dla mieszkańców jest sprawą bardzo istotną – uważa prof. Maria Sołtysik z Politechniki Gdańskiej.

– Po zbudowaniu Sea Towers i przyjęciu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ta część miasta stanowi wyzwanie dla najlepszych projektantów. Zwycięski projekt ma klasę – powiedział Sławomir Kitowski, pasjonat architektury gdyńskiej.

Firma SwedeCenter zamierza jak najszybciej przystąpić do realizacji projektu. Wraz z ogłoszeniem wyników konkursu SwedeCenter ma ubiegać się o pozwolenie na budowę nowej inwestycji, która realizowana będzie przez spółkę celową Gdynia Waterfront, powołaną przez SwedeCenter.
Oddanie kompleksu do użytkowania zaplanowano na 2013 rok.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej