Nowa inwestycja w Krakowie - DDJM zmieni Szkieletor w Treimorfę

2010-06-18 12:26
TREIMORFA
Autor: DDJM Biuro Architektoniczne Główną powierzchnią w kompleksie TREIMORFA będą powierzchnie biurowe, z których większość zlokalizowana będzie w najwyższej wieży

Treimorfa – obiekt według projektu opracowanego przez DDJM Biuro Architektoniczne z Krakowa na zlecenie Inwestora i właściciela obiektu - Spółki TREIMORFA w skład której wchodzą Fundusz Eurozone i krakowska spółka GD&K jako mniejszościowy udziałowiec.

Treimorfa ma zastąpić znany potocznie krakowski Szkieletor - obiekt, który zaczęto budować w Krakowie w 1975 roku. Początkowo miał to być budynek Naczelnej Organizacji Technicznej. Ale od samego początku obiekt nie mial szczęścia. Kolejni inwestorzy rezygnowali z różnych powodów. W październiku 2005 roku obiekt wraz z działką nabyła firma GD&K. A w czerwcu 2010 inwestor Fundusz Eurozone i krakowska spółka GD&K przedstawili nową koncepcję TreiMorfa.

Autorem koncepcji architektonicznej jest DDJM Biuro Architektoniczne. Główną powierzchnią w kompleksie będą powierzchnie biurowe, z których większość zlokalizowana będzie w najwyższej, centralnie wieży.

W planach znajduje się również hotel oraz liczne apartamenty. Nie zabraknie również powierzchni przeznaczonej pod sklepy, restauracje i kawiarnie. Budynek w swoim założeniu ma być ogólnodostępny również pod względem komercjalizacji powierzchni. Mają to być lokale, czy też mieszkania dostępne dla wszystkich tych, którzy zechcą pracować, lub zamieszkać w centrum miasta.

Będzie to kompleks, który jako jedyny w Krakowie spełniać będzie wszystkie możliwe aspekty udogodnień komunikacyjnych. Już w latach 70 ubiegłego wieku, w momencie projektowania tego budynku cała komunikacja na wschód od centrum miasta podporządkowana została temu budynkowi. Zaplanowano i wybudowano linie tramwajowe, autobusowe. W sąsiedztwie znajduje się dworzec PKP i PKS z bezpośrednim dojazdem do lotniska w Balicach. Dla ciekawości przepustowość Ronda Mogilskiego, przy którym znajduje się Treimorfa to prawie 6 tys. samochodów na godzinę, co w dobowym rozrachunku daje setki tysięcy osób, które w ciągu tygodnia korzystają z tego węzła komunikacyjnego. Jest to najlepsza z możliwych lokalizacji dla tego typu kompleksów w Krakowie.

Najważniejszą i centralna częścią kompleksu Treimorfa będzie Piazza, czyli bulwar zlokalizowany pomiędzy budynkami kompleksu, biegnący od głównego wejścia do najwyższej wieży w kierunku Ronda Mogilskiego. Będzie to swoisty „deptak”, miejsce do odpoczynku, relaksu i spotkań. Szerokość Piazzy będzie miała 16 metrów, co stanowi tyle samo, ile ma plac przy Rockefeller Center w Nowym Yorku.

Spółka Treimorfa nie zapomina również o aspektach kulturalnych. Na najwyższych piętrach zaplanowano restaurację z panoramą na Kraków i Tatry, oraz powierzchnie wystawiennicze w których będą organizowane liczne wystawy, koncerty i performance. Będzie to ten aspekt projektu, w którym komercyjny deweloper pokazuje, że działalność pro publico bono w tym projekcie jest dla niego bardzo ważna.

TREIMORFA
Autor: DDJM Biuro Architektoniczne Najważniejszą i centralna częścią kompleksu Treimorfa będzie Piazza, czyli bulwar zlokalizowany pomiędzy budynkami kompleksu

Marek Dunikowski z  DDJM Biuro Architektoniczne w imieniu autorów projektu tak mówi o swojej koncepcji:  Projektując nowego Szkieletora chcieliśmy, aby w swej współczesności jego wyraz zawarł referencje do innych znakomitych obiektów Krakowa. Do majestatycznego modernizmu Muzeum Narodowego, do porządku fasady Feniksa czy attyki Sukiennic, a delikatność podziału fragmentów elewacji nawiązywała do ornamentyki większości kamienic krakowskich. Chcemy aby nasz budynek był krakowski, żeby mieszkańcy się z nim identyfikowali, żeby mogli powiedzieć : to jest nasz Szkieletor. Jednocześnie należy zaznaczyć, że materiałowe wykończenie elewacji, jej technologia, zwieńczenie budynku czy infrastruktura wewnętrzna będą należeć pod względem inżynierskim do najnowocześniejszych współcześnie stosowanych rozwiązań.

Dane obiektu

  • lokalizacja: ul. Lubomirskiego, Kraków - Śródmieście
  • powierzchnia działki: 14.018 m2
  • wysokość zabudowy:  102.5 m2 (wieża)
  • powierzchnia całkowita inwestycji: ok. 100.000 m2
  • ilość budynków: 6 (funkcje: biurowa, usługowa, mieszkaniowa, hotelowa, wystawiennicza, handlowa)
  • ilość miejsc parkingowych: ok. 750 – ilość w zależności od całkowitej powierzchni użytkowej oraz funkcji tej powierzchni

I etap inwestycji

  • powierzchnia użytkowa: ok. 30.000 m2
  • ilość budynków: 2 (funkcje: biurowa, usługowa, wystawiennicza, handlowa)
  • powierzchnia użytkowa : ok. 22.000 m2 (wieża);  ok. 8.000 m2 (biurowiec); ok. 9.000 m2 (garaż podziemny)
  • ilość miejsc parkingowych: do 290
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej