Nowa inwestycja firmy Swedspan/IKEA w gminie Orla k. Bielska Podlaskiego

2010-07-30 13:07

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nową inwestycję Grupy Swedspan/IKEA w gminie Orla k. Bielska Podlaskiego w województwie podlaskim odbyło się 23 lipca 2010 r. Inwestor zainwestuje 160 mln EUR i utworzy 230 nowych miejsc pracy. Inwestycja firmy Swedspan/IKEA jest jednym z największych projektów Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (PAIiIZ) w tym roku i najważniejszych przedsięwzięć w regionie Polski Wschodniej.

Od 2011 r. firma będzie wytwarzać do 250 000 m3 lekkich, niskoemisyjnych produktów dla przemysłu meblarskiego. Produkcja ultralekkich paneli HDF Green-Light w oparciu o nowy proces technologiczny gwarantuje lepsze właściwości produktu, niższą wagę oraz redukcję kosztów.

Inwestor otrzyma dofinansowanie w ramach działania 4.5.1 - wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki z sektora produkcyjnego. Projekt będzie realizowany etapami. Inwestycja będzie samowystarczalna energetycznie, firma planuje kosztem ok. 40 mln EUR budowę instalacji kogeneracyjnej.

Inwestycja firmy IKEA świadczy o tym, że zagraniczni inwestorzy dostrzegają atrakcyjność nie tylko najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów, ale z dużą uwagą przyglądają się również Polsce Wschodniej, która ze względu na bliskość takich krajów jak Rosja czy Białoruś, jest doskonałą lokalizacją inwestycyjną dla globalnych firm podbijających nie tylko rynki europejskie, ale także obiecujące rynki wschodnie.

Nowa inwestycja w gminie Orla przyczyni się do aktywizacji i rozwoju regionu, a także całej Polski Wschodniej. Dzięki nowej fabryce powstanie 230 miejsc pracy i kolejne u poddostawców, co będzie miało znaczący wpływ na zmniejszenie stopy bezrobocia w regionie. Województwo podlaskie stanie się znane na całym świecie nie tylko jako żubrze królestwo, ale także jako region innowacyjnej produkcji płyt HDF i silny ośrodek przemysłu meblarskiego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej