Nickel BioCentrum. Nowoczesny ośrodek biomedyczny w Wielkopolsce

2012-09-24 15:10
Nickel BioCentrum
Autor: PTB Nickel Ośrodek biomedyczny Nickel BioCentrum w miejscowości Złotniki k. Poznania

W podpoznańskich Złotnikach, na terenie Nickel Technology Park Poznań, otwarto Nickel BioCentrum. To jeden z pierwszych ośrodków biomedycznych w Wielkopolsce. Inwestycję zrealizowała spółka PTB Nickel. W budynku dostępne jest ponad 4000 mkw. powierzchni biurowej i labolatoryjnej.

Nickel BioCentrum. Nowa inwestycja Grupy Nickel

Nickel BioCentrum (NBC) to jeden z pierwszych ośrodków biomedycznych w Wielkopolsce. Inwestycja zlokalizowana jest w podpoznańskich Złotnikach, na terenie Nickel Technology Park Poznań. W budynku dostępne jest ponad 4 tys. mkw. powierzchni laboratoryjnej oraz biurowej, w tym prawie 500 mkw. pomieszczeń czystych, tzw. cleanroom’ów przeznaczonych do badań naukowych, w których powietrze pozbawione jest zanieczyszczeń takich jak kurz, pył, bakterie itp. W ośrodku dostępne są także 3 sale konferencyjne, a także bioinkubator, a w nim 9 laboratoriów o powierzchni od 30 do 100 mkw.

Ze względu na charakter budynku i zlokalizowane w nim specjalistyczne laboratoria badawcze i analityczne, powstała konieczność zapewnienia obiektowi parametrów technicznych znacznie przewyższających standardowy poziom stosowany w typowych budynkach biurowych.

- Na potrzeby Nickel BioCentrum przygotowana została stacja trafo o mocy 1,2 MW z rezerwą mocy do 2,0 MW. Aby zniwelować ryzyko ewentualnych awarii zewnętrznych związanych z zasilaniem obiektu, budynek został zasilony dwustronnie. Wyposażono go także w agregat prądotwórczy o mocy 500 kW i wewnętrzny UPS o mocy 100 kW. Kotłowania gazowa obsługująca budynek ma moc cieplną 600 kW, a chiller dostarczający chłód tylko dla cleanroom’ów ma moc chłodniczą 450 kW - mówi Krzysztof Zakrzewski, dyrektor ds. projektowania PTB Nickel.

Budowa obiektu trwała dwa lata. Projektantem i zarazem generalnym wykonawcą inwestycji była firma PTB Nickel. Wartość  kontraktu  wyniosła ponad 22 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej