Największy w regionie kompleks mieszkalno – biurowo – handlowy. Nowa inwestycja w Lublinie

2015-01-28 10:45
Nowa inwestycja w Lublinie. Wielki kompleks mieszkalno – biurowo – handlowy . Rozpoczęcie budowy już w marcu 2015.
Autor: arch. Marek Bajun i Dariusz Korzeniewski Nowa inwestycja w Lublinie. Wielki kompleks mieszkalno – biurowo – handlowy . Rozpoczęcie budowy już w marcu 2015.

W Lublinie rozpoczyna się budowa jednego z największych w Polsce Wschodniej kompleksów mieszkalno – biurowo – handlowych. Dzięki nowej inwestycji rynek nieruchomości w mieście powiększy się o kolejne 80 tys.m2 powierzchni biurowej.

Nowy kompleks mieszkalno – biurowo – handlowy ma powstać na osiedlu Helenów w dzielnicy Szerokie w Lublinie. Działka zlokalizowana jest przy drodze krajowej nr 19. Jest to teren bardzo dobrze skomunikowany z lotniskiem, dworcem PKP i wszystkimi dzielnicami miasta. Na 5 hektarach – pozostałości po dawnej zajezdni MPK w Lublinie wyrośnie wkrótce kilkanaście budynków o funkcji biurowej, handlowej i mieszkaniowej. Suma powierzchni tych obiektów ma wynieść ok. 100 tys. m2. Budowa nowej inwestycji w Lublinie może zapewnić mieszkańcom nawet do 10 tysięcy miejsc pracy. Inwestorem kompleksu jest Grupa Centrum Zana. Autorami projektu kompleksu są architekci Marek Bajun i Dariusz Korzeniewski.

Projekt zakłada 4 budynki główne, które powstaną w nowej śródmiejskiej strefie biurowo – usługowej, jako I etap nowej inwestycji. U zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej zbudowane zostaną dwa 14-kondygnacyjne biurowce o powierzchni biurowo – usługowej 18 i 20 tys. m2, a także jeden mniejszy, 6-kondygnacyjny biurowiec oraz 7-kondygnacyjny budynek mieszkalny (każdy obiekt po 12 tys. m2). Wartość tych 4 nieruchomości to ponad 360 mln zł. Grupa Centrum Zana czeka obecnie na pozwolenia na budowę. Zgodnie z planem realizacja ma rozpocząć się w marcu 2015. Pierwsze pomieszczenia zostaną przekazane użytkownikom prawdopodobnie pod koniec 2016.

Centralną częścią kompleksu będzie zielony plac. W budynkach mieszkalnych zaprojektowano ok. 300 mieszkań o powierzchni od 36 do 108 m2. W I etapie budowy powstanie ok. 500 podziemnych miejsc parkingowych. W energooszczędnym zespole pojawią się takie materiały jak szkło, aluminium i naturalny kamień. Architekci zaproponowali m. in. trójwarstwowe szyby, które zagwarantują mniejsze zużycie energii do ogrzewania i klimatyzacji.

W ciągu kolejnych 5 lat wzdłuż alei Kraśnickiej ma powstać uzupełniająca zabudowa biurowa o wysokości 6 kondygnacji. Inwestor zamierza współpracować ze swoimi stałymi podwykonawcami, do których należy ponad 30 firm z Lublina i regionu.


Nazwa inwestycji: I etap budowy kompleksu mieszkalno – biurowo – handlowego w Lublinie
Adres inwestycji: skrzyżowanie al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej, Helenów, Lublin
Inwestor: Grupa Centrum Zana Sp. z o. o.
Autor projektu architektonicznego: arch. Marek Bajun i Dariusz Korzeniewski
Początek realizacji: marzec 2015
Planowane oddanie do użytku: I kwartał 2016
Powierzchnia użytkowa: 100 000 m2
Koszt inwestycji: 360 000 000 zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej