Największa inwestycja zagraniczna w Polsce: fabryka Pilkingtona

2015-10-16 9:46
fabryka Pilkington
Autor: Sylwia i Wojciech Czech Nowoczesna fabryka Pilkington Automotive Poland w Chmielowie - to stąd pochodzą szyby samochodowe dla najbardziej znanych na świecie marek samochodowych

W Chmielowie otwarto fabrykę szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland - jedną z najnowocześniejszych na świecie. To inwestycja NSG Group, japońskiego producenta szkła dla budownictwa i motoryzacji. Warta pół miliarda złotych inwestycja została uznana w ubiegłym roku za największą zagraniczną inwestycję w Polsce.

Szyby samochodowe z Chmielowa dla największych marek

12 mln innowacyjnych szyb samochodowych Pilkington rocznie i 1500 dodatkowych miejsc pracy dla specjalistów z regionu – to efekt ukończonej inwestycji japońskiego koncernu NSG Group w Chmielowie. Wybudowana w ciągu 4 lat nowoczesna fabryka to drugi, obok Sandomierza, zakład Pilkington Automotive Poland, w którym wytwarzane są szyby dla największych producentów samochodów na świecie: Jaguar, Land Rover, Ford, Volkswagen, Fiat czy Honda. Zakład produkuje również szyby do samochodów ciężarowych, takich marek jak MAN, DAF, Mercedes i Volvo.

Nowoczesna hala produkcyjna i magazynowa

Chmielowska fabryka szyb samochodowych to najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie. Łączna powierzchnia fabryki szyb samochodowych to 90 000 m², podzielonych na halę produkcyjną oraz magazynową. Zakład wyposażono w innowacyjne linie technologiczne: do produkcji szyb przednich w technologii APBL LEL i do instalacji dodatkowych elementów na szybach przednich, linie BOX do produkcji szyb na rynek wtórny oraz do enkapsulacji. Fabryka wyposażona jest także w linię do produkcji hartowanych szyb bocznych w technologii 2dFB oraz linię do instalacji dodatkowych elementów na szybach bocznych laminowanych i z powłoką hydrofobową.
W obiekcie zastosowano również systemy energooszczędne, jak zamknięty obieg wody przemysłowej, który umożliwia jej powtórne wykorzystanie do mycia szyb w procesie produkcji, oraz kolektory słoneczne ograniczające zużycie energii do jej podgrzewania.

Fabryka szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland w Chmielowie zlokalizowana jest na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Projekt inwestycyjny zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.5 „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

fabryka szyb samochodowych w Chmielowie
Autor: Grzegorz Biernat Wybudowana w ciągu 4 lat nowoczesna fabryka to drugi, obok Sandomierza, zakład produkcyjny Pilkington Automotive Poland. Oba zakłady wytwarzać będą rocznie 4 miliony szyb przednich laminowanych i 8 milionów szyb bocznych i tylnich. 80% produktów trafia na rynki zagraniczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej