Największa inwestycja zagraniczna w Polsce: fabryka Pilkingtona

2015-10-16 9:46
fabryka Pilkington
Autor: Sylwia i Wojciech Czech Nowoczesna fabryka Pilkington Automotive Poland w Chmielowie - to stąd pochodzą szyby samochodowe dla najbardziej znanych na świecie marek samochodowych

W Chmielowie otwarto fabrykę szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland - jedną z najnowocześniejszych na świecie. To inwestycja NSG Group, japońskiego producenta szkła dla budownictwa i motoryzacji. Warta pół miliarda złotych inwestycja została uznana w ubiegłym roku za największą zagraniczną inwestycję w Polsce.

Szyby samochodowe z Chmielowa dla największych marek

12 mln innowacyjnych szyb samochodowych Pilkington rocznie i 1500 dodatkowych miejsc pracy dla specjalistów z regionu – to efekt ukończonej inwestycji japońskiego koncernu NSG Group w Chmielowie. Wybudowana w ciągu 4 lat nowoczesna fabryka to drugi, obok Sandomierza, zakład Pilkington Automotive Poland, w którym wytwarzane są szyby dla największych producentów samochodów na świecie: Jaguar, Land Rover, Ford, Volkswagen, Fiat czy Honda. Zakład produkuje również szyby do samochodów ciężarowych, takich marek jak MAN, DAF, Mercedes i Volvo.

Nowoczesna hala produkcyjna i magazynowa

Chmielowska fabryka szyb samochodowych to najnowocześniejszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie. Łączna powierzchnia fabryki szyb samochodowych to 90 000 m², podzielonych na halę produkcyjną oraz magazynową. Zakład wyposażono w innowacyjne linie technologiczne: do produkcji szyb przednich w technologii APBL LEL i do instalacji dodatkowych elementów na szybach przednich, linie BOX do produkcji szyb na rynek wtórny oraz do enkapsulacji. Fabryka wyposażona jest także w linię do produkcji hartowanych szyb bocznych w technologii 2dFB oraz linię do instalacji dodatkowych elementów na szybach bocznych laminowanych i z powłoką hydrofobową.
W obiekcie zastosowano również systemy energooszczędne, jak zamknięty obieg wody przemysłowej, który umożliwia jej powtórne wykorzystanie do mycia szyb w procesie produkcji, oraz kolektory słoneczne ograniczające zużycie energii do jej podgrzewania.

Fabryka szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland w Chmielowie zlokalizowana jest na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Projekt inwestycyjny zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.5 „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

fabryka szyb samochodowych w Chmielowie
Autor: Grzegorz Biernat Wybudowana w ciągu 4 lat nowoczesna fabryka to drugi, obok Sandomierza, zakład produkcyjny Pilkington Automotive Poland. Oba zakłady wytwarzać będą rocznie 4 miliony szyb przednich laminowanych i 8 milionów szyb bocznych i tylnich. 80% produktów trafia na rynki zagraniczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej