Na Polu Mokotowskim powstanie nowy pawilon z tarasem i kawiarnią. Zastąpi legendarny warszawski klub Park

2024-05-23 17:27

W rzadziej uczęszczanej części Pola Mokotowskiego w Warszawie, na miejscu dawnego klubu Park powstanie ciekawy, drewniany pawilon z tarasem. Będzie to obiekt prawdziwie wielofunkcyjny – m.in. z kawiarnią, przestrzenią co-workingową i foyer wystawienniczym. Zobacz wizualizacje nowego pawilonu SGH.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Na Polu Mokotowskim stanie podpiwniczony pawilon SGH

Na warszawskim Polu Mokotowskim stanie nowa atrakcja od SGH. We wschodniej części popularnego parku, między Aleją Niepodległości a ul. Waryńskiego, wyrośnie nowy drewniany pawilon z tarasem. Znajdzie się w miejscu, które wiele osób pamięta jako lokalizację Klubu Studenckiego Szkoły Głównej Handlowej „Park”, działającego od końca lat 70. do 2022 r.

Kanclerz SGH w Warszawie, doktor Marcin Dąbrowski, poinformował nas, że planowany budynek jest podpiwniczony w konstrukcji żelbetowej, nad ziemią zaś drewniany. Będą też spore przeszklenia, choć nie nadmierne, gdyż szklane budynki mają słabą energooszczędność. Przy projektowaniu budowli dużą rolę odgrywała potrzeba znalezienia kompromisu między wykorzystaniem dobroczynnego wpływu, jaki może mieć na przyszłych użytkowników pawilonu jago położenie w jednym z najpiękniejszych parków stolicy a zapewnieniem budowli dobrych parametrów ekologicznych (w planach jest zdobycie certyfikatu BREEAM).

Pawilon SGH zastąpi legendarny klub „Park”

Pawilon będzie podobnych rozmiarów do swojego poprzednika, który do 2022 roku mieścił studencki klub, znany między innymi z koncertów zespołu Lady Pank. Stary budynek stracił już swoją funkcjonalność, dlatego konieczne jest wzniesienie nowego.

Co znajdzie się w pawilonie SGH? W nowym obiekcie zaplanowano przestrzeń na wykłady, wystawy i nagrania filmowe. Będzie też antresola z miejscami do pracy indywidualnej, wychodząca na zielony dach i kawiarnia, dostępna także dla lokalnej społeczności. Została już ona zaprojektowana w taki sposób, by „zapraszała” przechodniów do środka. Ma to znaczenie, ponieważ okolice pawilonu codziennie odwiedza wiele osób – ruch jest tu spory nawet mimo faktu, iż jest to jedna z mniej popularnych części Pola Mokotowskiego.

– SGH jest w trakcie przygotowania budowy nowego pawilonu usytuowanego w środku parku Pole Mokotowskie, który będzie łączył dwie funkcje – miejsca promocji kultury i działań edukacyjnych. Oprócz sal warsztatowych i przestrzeni coworkingowych znajdzie się w nim foyer na wystawy sztuki oraz studio do nagrywania materiałów wideo – informuje gazeta.sgh.waw.pl.

Kiedy nowy pawilon na Polu Mokotowskim będzie gotowy?

Na nowy pawilon SGH nie trzeba będzie długo czekać. Uczelnia posiada już pozwolenie na budowę obiektu, co oznacza, że niedługo zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę. Budowa pawilonu na Polu Mokotowskim ma zostać sfinalizowana pod koniec 2025 r.

– Projektantami pawilonu jest wieloosobowy wewnętrzny zespół ze Szkoły Głównej Handlowej, który pracował z wydatną pomocą Działu Inwestycji tej uczelni – mówi Marcin Dąbrowski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej