Na galerii Agora Bytom zawisła wiecha

2010-06-25 13:39
agora8.jpg
Autor: brak danych

Inwestor galerii Agora Bytom, Firma Braaten+Pedersen dokonał uroczystego zawieszenia wiechy. Wieniec o średnicy 1,8 m umieszczono pod dachem głównego atrium obiektu, na wysokości 35 metrów. Kolory wstążek zdobiących go – biały, czerwony, żółty i niebieski – to kolory flag Polski, Danii i Norwegii (skąd pochodzą inwestorzy) oraz kolory miasta Bytomia. Otwarcie kompleksu planowane jest w listopadzie 2010 r.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się wykonawcy inwestycji, przedstawiciele miasta i gminy z prezydentem Piotrem Kojem na czele, reprezentanci instytucji samorządowych oraz wojewódzkich, a także przyszli najemcy.

- Jesteśmy szczęśliwi, że budowa jest już w tak zaawansowanej fazie realizacji, iż mogliśmy dziś świętować zawieszenie wiechy. W swojej pracy koncentrowaliśmy się na przywróceniu miastu jego centrum, chcieliśmy tchnąć w nie nowe życie – mówił Jan Olav Braaten, dyrektor w firmie Braaten+Pedersen Plus Partners. – Gdy ktoś podejmuje się budowy galerii handlowej w jednym z najistotniejszych punktów miasta, przyjmuje na siebie jednocześnie odpowiedzialność za jego rozwój. Dlatego staramy się stworzyć tutaj miejsce dla ludzi szukających nie tylko atrakcyjnej oferty handlowej. Chcemy zaoferować im także kulturę oraz rozrywkę, gdyż to właśnie dzięki nim miasta wibrują pozytywną energią – dodał.

Dla uświetnienia ceremonii wystąpili artyści Śląskiego Teatru Tańca oraz Opery Śląskiej. Ukoronowaniem kilkuletniej współpracy inwestora z bytomską kulturą ma być specjalna sala widowiskowa oraz galeria sztuki, które powstaną w Agorze.
- Wiemy, że kultura jest bardzo ważna dla Bytomian, dlatego chcieliśmy współpracować z jej instytucjami od najwcześniejszego etapu projektu. Pozwoli to nadać Agorze charakter tętniącego życiem punktu na planie miasta, a nie jedynie centrum handlowego. – mówi Bożena Fedas Frączek, dyrektor w firmie Braaten+Pedersen Plus Partners.

Projektowana sala widowiskowa może posłużyć także jako miejsce, w którym instytucje kultury bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych – będą mogły organizować warsztaty, pokazy lub konkursy.

Budowa galerii Agora Bytom
Autor: Agora Bytom Otwarcie galerii planowane jest w listopadzie 2010 r.
Agora Bytom
Autor: Agora Bytom Galeria Agora Bytom będzie miała 25 tys. mkw. powierzchni handlowej

Pięciokondygnacyjna galeria Agora powstaje w śródmieściu Bytomia, przy pl. Kościuszki. Na łącznej powierzchni handlowej 25 000 m2 mieścić się będzie około 120 sklepów i punktów usługowych, kino Cinema City, centrum rozrywki Fantasy Park, a także kawiarnie i restauracje. Trzecie piętro zaprojektowano dla obiektów kultury  – znajdą się tam m.in. galeria sztuki oraz sala widowiskowa.

W odległości ok. 200 metrów od głównego wejścia do galerii handlowej powstaje wielopoziomowy parking dla klientów. Na 6 kondygnacjach  (od -1 do +4) zaplanowano ok. 1000 miejsc postojowych. Powierzchnia całkowita obiektu to 29 tys. m2. W szklaną elewację budynku parkingowego wkomponowana zostanie fasada kamienicy. Przejazd pomiędzy poziomami parkingu zapewnią dwukierunkowe rampy. W obiekcie znajdą się także windy.

W procesie budowy galerii Agora Bytom bierze udział 5 firm:

  • ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze - projektant galerii Agora Bytom
  • Erbud - generalny wykonawca inwestycji
  • Niras Polska Sp. z o. o. - autor projektów konstrukcji i instalacji budynku
  • Gleeds Polska - nadzór oraz koordynacja najmu w Agora Bytom
  • Spółka Falco - organizacja prac na budowie, bieżące zarządzanie, rozwiązania logistyczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej