Lilium Tower - nowy wizerunek centrum Warszawy

2008-06-20 13:46
Lilium Tower
Autor: brak danych

W Warszawie powstanie wieżowiec projektu światowej sławy architektki Zahy Hadid. Lilium Tower stanie u zbiegu Alej Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego, naprzeciwko Dworca Centralnego.

Wysoki na 250 metrów budynek będzie miał 101,205 m2 powierzchni całkowitej, z czego 72,027 m2 będą zajmować apartamenty i condominium-hotel.

Konstrukcja

Jasna, szklana konstrukcja o silnie wyodrębnionej strukturze i oryginalnym charakterze będzie charakterystycznym elementem horyzontu Warszawy. Centralny rdzeń stanowi podstawę szkieletu konstrukcji. Projekt śmiało łączy wysokie wymagania ekonomiki eksploatacji budynku z ekologią, gwarantując jednocześnie niezakłóconą panoramę miasta.
"Ta wieża to symbol rozwoju gospodarczego Polski i mam nadzieje, że stanie się symbolem wspomagającym dalszy rozwój nowoczesnej Warszawy. Lekka, przepuszczająca światło konstrukcja tego najwyższego w mieście budynku będzie stanowić dopełnienie Pałacu Kultury" - mówi Zaha Hadid.

 

Plan

Oprócz apartamentów mieszkalnych i condominium-hotel w Lilium Tower będą się mieściły spa, podziemna powierzchnia handlowa wraz z sąsiadującym zewnętrznym pasażem handlowym, restauracja i podziemny parking. Na parterze znajdują się cztery niezależne korytarze umożliwiające odrębny dostęp do wszystkich części obiektu.

Dostępność

Główne wejście do wieżowca zaprojektowano na parterze. Po jego prawej stronie, w wysokim holu, znajdzie się recepcja. Wejście do części mieszkalnej będzie od Alej Jerozolimskich, podczas gdy wejście do hotelu zwrócone będzie w stronę hotelu Marriott. Od strony ulicy Nowogrodzkiej przewiduje się mniejsze natężenie ruchu, dlatego też z tej strony usytuowano wyjście ewakuacyjne oraz wejście do strefy dostaw.
Do wszystkich wejść będzie się można dostać dzięki pomostom przecinającym powierzchnię sklepową i łączącym wieżowiec z terenami przestrzeni publicznej.
Do podziemnych garaży będzie można wjechać dwoma wjazdami od strony ul. Nowogrodzkiej. Nowy parking do Lilium Tower będzie zlokalizowany na południe od podium hotelu Marriott. Projekt przewiduje również parking od strony Alej Jerozolimskich.

Twórcy:

Architekci: Zaha Hadid i Patrik Schumacher
Project Architekt: Markus Planteu
Konsultanci: firma inżynierska ARUP
Inwestor: Lilium Polska sp. z o.o.

Plan dla centrum Warszawy

Lilium Tower stanowi część większego projektu pracowni Zaha Hadid dotyczącego zabudowy centrum Warszawy. Oprócz budynku u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego, architektka zaprojektowała jeszcze trzy wieżowce utrzymane w podobnym stylu. Dwa miałyby stanąć na miejscu obecnego Dworca Centralnego i oprócz węzła komunikacyjnego mieściłyby powierzchnie biurowe, apartamenty i trzygwiazdkowy hotel. Ostatni budynek stanąłby w miejscu obecnej szkoły przy ulicy Emili Plater. Plan przewiduje budowę wielkiego parkingu podziemnego, a na parterze budynku - zachowanie pomieszczeń szkolnych.
Całość idealnie komponuje się z istniejącym budynkiem hotelu Marriott oraz wieżowcem Elektrimum.

maj 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej