Kolejny Focus Park

2008-10-02 17:31
Focus Park Zielona Góra
Autor: brak danych

17 września 2008 została otwarta galeria Focus Park w Zielonej Górze. To trzecia inwestycja firmy Parkridge Retail Poland w Polsce.

Zielonogórski Focus Park powstał na miejscu Polskiej Wełny, należącej do zabytkowych obiektów miasta. Zakłady niegdyś tętniące życiem i stanowiące miejsce pracy dla wielu mieszkańców miasta, zakończyły swoją działalność w latach 90, pozostawiając pusty kompleks budynków. Teraz jest to miejsce rozrywki i handlu. Oddany do użytku 17 września Focus Park przyciągnął tłumy klientów chętnych zobaczenia nowego centrum handlowego.

Projektem Focus Park w Zielonej Górze zajęło się biuro architektoniczne IMB Asymetria. Celem architektów było znalezienie kompromisu pomiędzy dawnymi wzorami architektury a nowoczesnymi koncepcjami i designem.
"W trakcie pracy nieustannie przyświecała nam myśl, żeby zachować charakter fabryki. Naszym zamierzeniem była nowoczesna rewitalizacja, dzięki której Polska Wełna ukaże się jako kompleks o nietypowym stylu i oryginalnym charakterze w miejscu dotychczasowej, zaniedbanej budowli"- mówi dyrektor ds. planowania i projektowania
w Parkridge, Patrycja Wojciechowska.

Budowa obiektu przebiegała pod okiem konserwatora zabytków. Centrum zachowało zewnętrzną kolorystykę Polskiej Wełny oraz ogólną koncepcję wnętrza. Zabytkową elewację poddano gruntownej odnowie. W dachu budynku powstały świetliki, które są pozostałością starego dachu szedowego. Zachowany został również zabytkowy budynek z wieżami. Wnętrza centrum mają nawiązywać do klimatu fabryki poprzez utrzymany w szarej tonacji i przeplatany kolorowymi elementami pasaż. Dodatkowym elementem odwołującym się do historii miasta będzie powstanie w Focus Parku Muzeum Polskiej Wełny.

Całkowita powierzchnia zielonogórskiego obiektu wynosi 48 000 m2 i składa się z dwóch poziomów, na których mieści się 100 sklepów. Parking może pomieścić 600 samochodów. W obiekcie powstało również wiele kawiarni i restauracji oraz kino Cinema City. Koszt inwestycji to 66 milionów euro, o 23 miliony więcej niż szacowano na początku.

Parkridge Retail Poland działa w Polsce od 2004 roku i zajmuje się planowaniem i budową galerii rozrywkowo-handlowych Focus Park w małych i średnich miastach.

 

wrzesień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej