Kolejny Focus Park

2008-10-02 17:31
Focus Park Zielona Góra
Autor: brak danych

17 września 2008 została otwarta galeria Focus Park w Zielonej Górze. To trzecia inwestycja firmy Parkridge Retail Poland w Polsce.

Zielonogórski Focus Park powstał na miejscu Polskiej Wełny, należącej do zabytkowych obiektów miasta. Zakłady niegdyś tętniące życiem i stanowiące miejsce pracy dla wielu mieszkańców miasta, zakończyły swoją działalność w latach 90, pozostawiając pusty kompleks budynków. Teraz jest to miejsce rozrywki i handlu. Oddany do użytku 17 września Focus Park przyciągnął tłumy klientów chętnych zobaczenia nowego centrum handlowego.

Projektem Focus Park w Zielonej Górze zajęło się biuro architektoniczne IMB Asymetria. Celem architektów było znalezienie kompromisu pomiędzy dawnymi wzorami architektury a nowoczesnymi koncepcjami i designem.
"W trakcie pracy nieustannie przyświecała nam myśl, żeby zachować charakter fabryki. Naszym zamierzeniem była nowoczesna rewitalizacja, dzięki której Polska Wełna ukaże się jako kompleks o nietypowym stylu i oryginalnym charakterze w miejscu dotychczasowej, zaniedbanej budowli"- mówi dyrektor ds. planowania i projektowania
w Parkridge, Patrycja Wojciechowska.

Budowa obiektu przebiegała pod okiem konserwatora zabytków. Centrum zachowało zewnętrzną kolorystykę Polskiej Wełny oraz ogólną koncepcję wnętrza. Zabytkową elewację poddano gruntownej odnowie. W dachu budynku powstały świetliki, które są pozostałością starego dachu szedowego. Zachowany został również zabytkowy budynek z wieżami. Wnętrza centrum mają nawiązywać do klimatu fabryki poprzez utrzymany w szarej tonacji i przeplatany kolorowymi elementami pasaż. Dodatkowym elementem odwołującym się do historii miasta będzie powstanie w Focus Parku Muzeum Polskiej Wełny.

Całkowita powierzchnia zielonogórskiego obiektu wynosi 48 000 m2 i składa się z dwóch poziomów, na których mieści się 100 sklepów. Parking może pomieścić 600 samochodów. W obiekcie powstało również wiele kawiarni i restauracji oraz kino Cinema City. Koszt inwestycji to 66 milionów euro, o 23 miliony więcej niż szacowano na początku.

Parkridge Retail Poland działa w Polsce od 2004 roku i zajmuje się planowaniem i budową galerii rozrywkowo-handlowych Focus Park w małych i średnich miastach.

 

wrzesień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej