Kino u stóp wielkiej góry

2009-10-21 15:22
Teheran_2.jpg
Autor: brak danych

Długi, wygięty budynek wtopiony w górski krajobraz – tak wygląda kompleks kinowy Mellat Park Cineplex, który powstał w Teheranie u stóp masywu górskiego Alborz, na południowo-zachodnim krańcu parku Mellat. Obiekt został zaprojektowany przez dwie irańskie architektki – Catherine Spiridonoff i Rezę Daneshmir.

Mellat Park Cineplex
Autor: REYNAERS

O formie budynku zadecydował kształt działki budowalnej oraz warunki zagospodarowania terenu. W kompleksie, którego łączna powierzchnia użytkowa wynosi 15 000 m2 mieszczą się cztery duże sale kinowe, mała sala projekcyjna, przestrzeń wystawiennicza, restauracja, kawiarnia, punkt sprzedaży książek i płyt, biura oraz jednostki zaplecza obsługowego.
Jednym z centralnych motywów architektonicznych jest holl wejściowy, który tworzy płynne przejście pomiędzy parkiem a wnętrzem kompleksu. Od strony północnej na ścieżki parkowe pną się pomosty prowadzące odwiedzających w kierunku budynku. Wygięty kształt obiektu sprawia, że jego szerokość różni się na poszczególnych odcinkach, co przy projektowaniu systemu pomostów narzuciło łukowe ukształtowanie trasy prowadzącej do budynku.

Mellat Park Cineplex
Autor: REYNAERS

Na parterze i na kondygnacji piwnicznej znajdują się, położone naprzeciw siebie dwie sale kinowe. Na obydwu kondygnacjach pomieszczenia zostały ze sobą połączone aby wykorzystać charakterystyczną dla sal projekcyjnych pochyłość podłogi i stworzyć na każdej kondygnacji, pod krzywą łączącą obydwie sale kinowe, wielką przestrzeń okrytą sklepieniem.

Na parterze przestrzeń ta daje dostęp do budynku, funkcjonuje także jako przestronna zadaszona strefa wejściowa. Na kondygnacji piwnicznej tę samą ilość dodatkowej przestrzeni wykorzystano jako miejsce wystawiennicze. Kolejną otwartą przestrzeń zaplanowano w taki sam sposób na najwyższej kondygnacji i zlokalizowano tam restaurację. Powstałe w ten sposób trzy poziome otwarte przestrzenie połączono ze sobą na krańcach budynku za pomocą dwóch pionowych brył, w których mieszczą się foyer i jednostki zaplecza obsługowego.

Konstrukcję nośną budynku wykonano ze stali i betonu oraz zaprojektowano tak, by widoczne były wszystkie elementy konstrukcyjne. Materiały, z których uformowano wygięte ściany wewnętrzne, mają po części teksturowane wykończenie. Powierzchnie poziome wyłożone są kolorowymi płytami ze sztucznego kamienia, w jednym kolorze dla każdej kondygnacji. Do wykonania elewacji pionowych kolumn znajdujących się na krańcach budynku oraz podwieszanych sufitów, zastosowano płyty stalowe, które poddano specjalnej, ręcznej obróbce wstępnej. Fasada obiektu została wykonana z systemów Reynaers Aluminium - elewacyjnych CW 50 oraz przeciwsłonecznych BS 100 oraz rozwiązaniom skrojonym "na miarę".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej