Khan Shatyr projektu Normana Fostera w Astanie, Kazachstan. ZDJĘCIA

2012-11-26 15:35
khan shatyr astana kazachstan
Autor: www.khanshatyr.com Największy namiot na świecie Khan Shatyr w Astanie, stolicy Kazachstanu, ma 150 m wysokości i 127 000 m2 powierzchni.

Khan Shatyr to centrum handlowe o powierzchni 127 000 m2. Autorem projektu Khan Shatyr jest Norman Foster. W realizację inwestycji był osobiście zaangażowany prezydent Kazachstanu.

Centrum handlowo-rozrywkowe Khan Shatyr zostało oddane do użytku w 2010 roku. Mimo upływu czasu projekt Normana Fostera w dalszym ciągu robi niesamowite wrażenie. Ambicją stolicy Kazachstanu, Astany, jest znaleść się wśród 30 najlepszych miast świata. Rozmach projektów architektonicznych, realizowanych w Astanie, powoduje że przyciąga ona najbardziej znakomitych architektów z całego świata. Centrum handlowo-rozrywkowe Khan Shatyr jest największą konstrukcją namiotową na świecie. W jego realizację zaangażowana była międzynarodowa ekipa wykonawców. Do montażu konstrukcji namiotu zaproszonych zostało 650 profesjonalnych alpinistów z 7 krajów. Nowoczesne technologie zastosowane przy budowie Khan Shatyr sprawiają że inwestycja jest uznawana za zrównoważoną.

Konstrukcja Khan Shatyr. Dowiedz się więcej.

Atrakcje które znajdują się w Khan Shatyr przyciągają do centrum w weekend ponad 250 tysięcy osób. Największe wrażenie oczywiście robi tropikalna plaża ze specjalnym systemem podgrzewania piasku. Piasek natomiast został sprowadzony z Malediwów. Zimą w Kazachstanie temperatury potrafią osiągnąć minus 40°C, a w samym centrum stolicy można spędzić czas w tropikach w temperaturze +35°C wśród pięknej tropikalnej roślinności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej