Kanyon w Istambule

2008-09-08 17:53
Kanyon
Autor: REYNAERS

Istambuł to jedyne miasto na świecie położone na dwóch kontynentach, które kojarzy się z tureckimi bazarami pełnymi tajemniczych zakamarków. Jednak to tu powstało nowoczesne centrum handlowe Kanyon, które przeobraża urbanistyczny krajobraz miasta.

 

Kompleks Kanyon powstał w dzielnicy Levent. Obejmuje on 26-kondygnacyjny biurowiec, 179 luksusowych apartamentów i centrum handlowe złożone z niezadaszonych obszarów o okrężnej zabudowie.
Zasadnicza cześć kompleksu Kanyon, o łącznej powierzchni 250 000 m2, stanowi obszar handlowo-rozrywkowy. Znajduje się na nim trzykondygnacyjne galerie usytuowane na wolnym powietrzu, które wychodzą na długi centralny dziedziniec.
Lokale o charakterze rozrywkowym umieszczono wewnątrz wielkiej kuli, która tworzy imponujące sklepienie nad głównym, okrężne zabudowanym obszarem kompleksu.

W obiekcie zostaną zastosowane pasywne systemy grzewczo-klimatyzacyjne. Ważną rolę, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym, odgrywają osłony przeciwsłoneczne na południowej fasadzie budynku.
Z uwagi na strefę aktywna sejsmicznie oraz na trudne warunki pogodowe panujące w Istambule w ciągu roku - niskie temperatury i opady w zimie a upały w miesiącach letnich - niezwykle istotne były parametry ścian osłonowych budynków kompleksu. Do realizacji projektu Kanyon wykorzystano systemy firmy Reynaers - system fasadowy CW 50 oraz systemy okieno-drzwiowe: CS 68 i CS 77.

Zamawiający: Eczacibasi Group, Is Real Estate & Investment,
Architekci: The Jerde Partnership, Tabanlioglu Mimarlik,
Wykonawca: Tepe.

wrzesień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej