Gdańsk. Biurowiec Argon z pozwoleniem na użytkowanie

2017-08-24 16:13
Alchemia Gdańsk
Autor: Apa Wojciechowski Alchemia to wielofunkcyjny kompleks biznesowy w Gdańsku

Alchemia to wielofunkcyjny kompleks biznesowy w Gdańsku, którego deweloperem jest firma Torus. Właśnie odbyła się uroczystość oddania do użytku 14-kondygnacyjnego biurowca Argon. Budynek powstał w ramach trzeciego etapu budowy kompleksu.

Budowa III etapu kompleksu Alchemia rozpoczęła się w drugiej połowie 2015. Budynek biurowy, podobnie jak wcześniejsze, nosi nazwę pierwiastka chemicznego. Do Aurum i Platinium (I etap) oraz Ferrum i Titanium (II etap) dołączył Argon. Wykonawcą tego etapu budowy była firma Modzelewski & Rodek.

Nowy biurowiec powstał u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku. Ma łączną powierzchnię około 39 tys. m². Metraż typowej kondygnacji biurowej wynosi aż 3 tys. m². Na parterze budynku znajduje się hol wejściowy do części biurowej, a także powierzchnie usługowe (około 2 tys. m²). Parking zaprojektowany został na 4 poziomach (dwóch podziemnych i dwóch nadziemnych). Narożnik elewacji budynku, od strony skrzyżowania, pozbawiony jest elementów metalowych i szprosów. Powstała tzw. „latarnia”, która nadaje lekkości budynkowi oraz jest jego architektonicznym wyróżnikiem. Projekt  budynku, podobnie jak wszystkich wcześniejszych, wykonała pracownia APA Wojciechowski Architekci z Warszawy.
Budynek jest precertyfikowany w systemie LEED na poziomie Platinum.

Pomiędzy budynkami Alchemii III i IV zaprojektowano pieszy pasaż usługowo-handlowy. Znajdą się w nim elementy małej architektury, ławki, zieleń, a także niewielkie drzewa. Będzie też możliwość rozstawienia stolików przy lokalach gastronomicznych.

I etap inwestycji Alchemia (Aurum i Platinium –16,7 tys. m² powierzchni) oddany został do użytkowania w grudniu 2013, a drugi – (Ferrum i Titanium – 22 tys. m² powierzchni) w październiku 2015.
Alchemia Gdańsk
Autor: Apa Wojciechowski Biurowiec Argon ma kształt litery H i około 39 tys. m² powierzchni biurowej
Alchemia Gdańsk
Autor: Apa Wojciechowski Alchemia Gdańsk – pasaż. Projekt architektoniczny budynku wykonała pracownia APA Wojciechowski Architekci z Warszawy

Nazwa inwestycji: wielofunkcyjny kompleks Alchemia, budynek Argon (III etap)
Lokalizacja: zbieg al. Grunwaldzkiej i ul. Kołobrzeskiej, Gdańsk
Funkcja: biurowa i usługowo-handlowa
Inwestor: Torus
Generalny wykonawca: Torus
Generalny wykonawca stanu surowego: Modzelewski & Rodek
Projektant: APA Wojciechowski Architekci
Liczba kondygnacji: 14 (nadziemne), 2 (podziemne)
Całkowita powierzchnia: 39 tys. m²
Rozpoczęcie budowy: druga połowa 2015
Zakończenie budowy: sierpień 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej