Gdańsk. Biurowiec Argon z pozwoleniem na użytkowanie

2017-08-24 16:13
Alchemia Gdańsk
Autor: Apa Wojciechowski Alchemia to wielofunkcyjny kompleks biznesowy w Gdańsku

Alchemia to wielofunkcyjny kompleks biznesowy w Gdańsku, którego deweloperem jest firma Torus. Właśnie odbyła się uroczystość oddania do użytku 14-kondygnacyjnego biurowca Argon. Budynek powstał w ramach trzeciego etapu budowy kompleksu.

Budowa III etapu kompleksu Alchemia rozpoczęła się w drugiej połowie 2015. Budynek biurowy, podobnie jak wcześniejsze, nosi nazwę pierwiastka chemicznego. Do Aurum i Platinium (I etap) oraz Ferrum i Titanium (II etap) dołączył Argon. Wykonawcą tego etapu budowy była firma Modzelewski & Rodek.

Nowy biurowiec powstał u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku. Ma łączną powierzchnię około 39 tys. m². Metraż typowej kondygnacji biurowej wynosi aż 3 tys. m². Na parterze budynku znajduje się hol wejściowy do części biurowej, a także powierzchnie usługowe (około 2 tys. m²). Parking zaprojektowany został na 4 poziomach (dwóch podziemnych i dwóch nadziemnych). Narożnik elewacji budynku, od strony skrzyżowania, pozbawiony jest elementów metalowych i szprosów. Powstała tzw. „latarnia”, która nadaje lekkości budynkowi oraz jest jego architektonicznym wyróżnikiem. Projekt  budynku, podobnie jak wszystkich wcześniejszych, wykonała pracownia APA Wojciechowski Architekci z Warszawy.
Budynek jest precertyfikowany w systemie LEED na poziomie Platinum.

Pomiędzy budynkami Alchemii III i IV zaprojektowano pieszy pasaż usługowo-handlowy. Znajdą się w nim elementy małej architektury, ławki, zieleń, a także niewielkie drzewa. Będzie też możliwość rozstawienia stolików przy lokalach gastronomicznych.

I etap inwestycji Alchemia (Aurum i Platinium –16,7 tys. m² powierzchni) oddany został do użytkowania w grudniu 2013, a drugi – (Ferrum i Titanium – 22 tys. m² powierzchni) w październiku 2015.
Alchemia Gdańsk
Autor: Apa Wojciechowski Biurowiec Argon ma kształt litery H i około 39 tys. m² powierzchni biurowej
Alchemia Gdańsk
Autor: Apa Wojciechowski Alchemia Gdańsk – pasaż. Projekt architektoniczny budynku wykonała pracownia APA Wojciechowski Architekci z Warszawy

Nazwa inwestycji: wielofunkcyjny kompleks Alchemia, budynek Argon (III etap)
Lokalizacja: zbieg al. Grunwaldzkiej i ul. Kołobrzeskiej, Gdańsk
Funkcja: biurowa i usługowo-handlowa
Inwestor: Torus
Generalny wykonawca: Torus
Generalny wykonawca stanu surowego: Modzelewski & Rodek
Projektant: APA Wojciechowski Architekci
Liczba kondygnacji: 14 (nadziemne), 2 (podziemne)
Całkowita powierzchnia: 39 tys. m²
Rozpoczęcie budowy: druga połowa 2015
Zakończenie budowy: sierpień 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej