Goeppert-Mayer. Energooszczędny biurowiec w Katowicach

2012-09-03 10:37
Biurowiec Goeppert Mayer
Autor: Press Kontakt Agencja PR Goeppert Mayer będzie zużywał 40-50 proc. mniej energii niż typowy biurowiec. Budynek jest pierwszym z czterech, które powstaną w ramach kompleksu GPP Business Park. 

Goeppert-Mayer to pierwszy w Polsce budynek energooszczędny wykorzystujący system trigeneracji. Ekologiczny i tani w eksploatacji będzie zużywał ok. 40-50 procent mniej energii niż typowy biurowiec.Nazwę otrzymał na cześć noblistki pochodzącej z Katowic. Oddany do użytku budynek jest pierwszym z czterech biurowców kompleksu GPP Business Park.

Goeppert-Mayer powstał na terenie Górnośląskiego Parku Przemysłowego. Powierzchnia użytkowa biurowca wynosi 7,8 tys mkw. Wybudowany został również garaż podziemny o powierzchni 3 tys. mkw. Budowa obiektu  trwała 18 miesięcy i kosztowała 39 mln zł.

W katowickim biurowcu Goeppert-Mayer zastosowano system trigeneracji, co przyniesie znaczną redukcję kosztów eksploatacyjnych. Energia, czyli prąd, ciepło i chłód, produkowana są z gazu ziemnego na miejscu w budynku, co pozwali ograniczyć straty przesyłu i zwiększa efektywność wykorzystania paliwa pierwotnego.

 – Dzięki zastosowanym technologiom mamy szansę na najwyższy z możliwych poziomów oceny w ramach prestiżowego systemu certyfikacji dla budownictwa zrównoważonego BREEAM. Budynek jest nie tylko ekologiczny, ale także tani w eksploatacji. Przewidujemy, iż zużycie energii w naszym budynku będzie o ok. 40-50 proc. niższe niż w typowych biurowcach klasy A – powiedział Mirosław Czarnik prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego w Katowicach.

Stopień skomplikowania układów powoduje, że uzyskujemy najlepsze parametry ekonomiczne. To jak wiele rzeczy połączymy w jedno decyduje o czasie zwrotu inwestycji. Na podstawie analizy opłacalności systemu trigeneracji zastosowanego w budynku Górnośląskiego Parku Przemysłowego można stwierdzić, że okres zwrotu tejże inwestycji powinien zamknąć się w czasie 4-6 lat – mówi Łukasz Sajewicz z firmy Viessmann Polska.

Dla budynku energooszczędnego ważny jest również wysokowydajny system wentylacji z odzyskiem ciepła. - Zastosowanie nowoczesnych systemów pozwala te koszty zoptymalizować - podkreśla Wojciech Machowski z firmy Swegon.

Certyfikacja budynku metodą BREAAM

Inwestor stara się o ocenę Outstanding w certyfikacji środowiskowej budynków metodą BREEAM Post Post Construction (dla budynku już wybudowanego). Po uzyskaniu certyfikatu, biurowiec Goeppert-Mayer będzie pierwszym w Europie obiektem posiadającym najwyższą ocenę BREEAM w sektorze biurowym. Proces przygotowania projektu i budynku do certyfikacji metodą BREEAM powierzono firmie Buro Happold.

Oddany do użytku budynek Goeppert-Mayer jest pierwszym z czterech biurowców kompleksu GPP Business Park. Kolejne budynki zyskają jako patronów  pozostałych śląskich noblistów: Otto Stern, Kurt Alder, Konrad Bloch – uznanych naukowców z dziedzin nauk ścisłych, fizyki i chemii. Kompleks GPP Business Park znajduje się na obszarze włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej