Fabryka amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser w Gdańsku: najnowocześniejszy taki obiekt na świecie

2011-10-14 12:56
Fabryka amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser: najnowocześniejszy taki obiekt na świecie
Autor: PM Group Polska Fabryka amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser jest warta ponad 250 milionów złotych i zajmie powierzchnię ponad 17 tysięcy mkw. na 10 hektarowej działce

W Gdańsku powstaje fabryka amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser. Jest warta ponad 250 milionów złotych i zajmie powierzchnię ponad 17 tysięcy mkw na 10-hektarowej działce. Budowę najnowocześniejszego obiektu tego typu na świecie nadzoruje PM Group. Amerykański koncern będzie wytwarzał w Polsce włókna sieciowane wykorzystywane we wkładach do pieluch dla dzieci.

Pierwszy fabryka Weyerhaeuser w Europie

To inwestycja na wyjątkową skalę, a sam obiekt jest nowatorski. Będzie prosty architektonicznie, ale pod względem technologii unikatowy. Zakład spełni także najwyższe normy z zakresu ochrony środowiska – mówi Michał Dądajewski, kierownik projektu PM Group. To właśnie PM Group, firma z międzynarodowym doświadczeniem, jest autorem projektu fabryki, pełni nadzór nad jego realizacją, a także jest inwestorem zastępczym całej inwestycji.

Walkę o inwestycję stoczyło kilka krajów na starym kontynencie, a w Polsce o budowę zabiegało kilkanaście miast. Ostatecznie wybrano teren Parku Przemysłowo-Technologicznego „Maszynowa” w gdańskich Kokoszkach. O wyborze koncernu zdecydowało strategiczne położenie w pobliżu szybko rozwijających się nowych rynków Europy Wschodniej, Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu oraz zapewnienie dostępu do dobrze wykształconej kadry i do surowców innych niż włókna celulozowe.

Realizacja kontraktu już się rozpoczęła, a sam obiekt będzie gotowy za około 18 miesięcy.
Inwestycja, ze względu na specyfikę zakładu produkcyjnego, jest wymagająca. Standardy bezpieczeństwa i jakości wykonywanych prac są najwyższe w Polsce, co inwestor podkreśla na każdym kroku. Dlatego niezwykle ważne jest doświadczenie, które nasza firma przez lata zdobywała na międzynarodowym rynku – tłumaczy Michał Dądajewski.

Fabryka włókna sieciowanego

Amerykański koncern będzie wytwarzał w Polsce włókna sieciowane wykorzystywane we wkładach do pieluch dla dzieci. Praca będzie polegała na przetwarzaniu gotowego półproduktu dostarczanego do Gdańska z Ameryki Północnej drogą morską w postaci zwojów.
To forma podobna do długiego arkusza papieru nawiniętego na rolkę. W następnej fazie zostanie rozwinięta i rozdrobniona w specjalnych młynach do postaci podobnej do mokrej bawełny, a potem suszona i chłodzona – wyjaśnia kierownik projektu z PM Group. Odbiorcami produktu wytwarzanego w Gdańsku mają być zakłady w Polsce, Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Podczas budowy na 10 hektarowej działce będzie pracowało ponad 250 osób. Oprócz wielkiej hali produkcyjnej powstanie również zewnętrzna instalacja suszenia-stabilizacji-chłodzenia, zbiorniki na substancje chemiczne wykorzystywane w procesie technologicznym, oczyszczalnia ścieków oraz cały układ dróg wewnętrznych i chodników.
Zakład firmy Weyerhaeuser Poland zatrudni docelowo ok. 100 pracowników, pracujących w systemie czterobrygadowym przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Podstawowa działalność produkcyjna ma się rozpocząć na początku 2013 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej