Fabryka amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser w Gdańsku: najnowocześniejszy taki obiekt na świecie

2011-10-14 12:56
Fabryka amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser: najnowocześniejszy taki obiekt na świecie
Autor: PM Group Polska Fabryka amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser jest warta ponad 250 milionów złotych i zajmie powierzchnię ponad 17 tysięcy mkw. na 10 hektarowej działce

W Gdańsku powstaje fabryka amerykańskiego koncernu Weyerhaeuser. Jest warta ponad 250 milionów złotych i zajmie powierzchnię ponad 17 tysięcy mkw na 10-hektarowej działce. Budowę najnowocześniejszego obiektu tego typu na świecie nadzoruje PM Group. Amerykański koncern będzie wytwarzał w Polsce włókna sieciowane wykorzystywane we wkładach do pieluch dla dzieci.

Pierwszy fabryka Weyerhaeuser w Europie

To inwestycja na wyjątkową skalę, a sam obiekt jest nowatorski. Będzie prosty architektonicznie, ale pod względem technologii unikatowy. Zakład spełni także najwyższe normy z zakresu ochrony środowiska – mówi Michał Dądajewski, kierownik projektu PM Group. To właśnie PM Group, firma z międzynarodowym doświadczeniem, jest autorem projektu fabryki, pełni nadzór nad jego realizacją, a także jest inwestorem zastępczym całej inwestycji.

Walkę o inwestycję stoczyło kilka krajów na starym kontynencie, a w Polsce o budowę zabiegało kilkanaście miast. Ostatecznie wybrano teren Parku Przemysłowo-Technologicznego „Maszynowa” w gdańskich Kokoszkach. O wyborze koncernu zdecydowało strategiczne położenie w pobliżu szybko rozwijających się nowych rynków Europy Wschodniej, Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu oraz zapewnienie dostępu do dobrze wykształconej kadry i do surowców innych niż włókna celulozowe.

Realizacja kontraktu już się rozpoczęła, a sam obiekt będzie gotowy za około 18 miesięcy.
Inwestycja, ze względu na specyfikę zakładu produkcyjnego, jest wymagająca. Standardy bezpieczeństwa i jakości wykonywanych prac są najwyższe w Polsce, co inwestor podkreśla na każdym kroku. Dlatego niezwykle ważne jest doświadczenie, które nasza firma przez lata zdobywała na międzynarodowym rynku – tłumaczy Michał Dądajewski.

Fabryka włókna sieciowanego

Amerykański koncern będzie wytwarzał w Polsce włókna sieciowane wykorzystywane we wkładach do pieluch dla dzieci. Praca będzie polegała na przetwarzaniu gotowego półproduktu dostarczanego do Gdańska z Ameryki Północnej drogą morską w postaci zwojów.
To forma podobna do długiego arkusza papieru nawiniętego na rolkę. W następnej fazie zostanie rozwinięta i rozdrobniona w specjalnych młynach do postaci podobnej do mokrej bawełny, a potem suszona i chłodzona – wyjaśnia kierownik projektu z PM Group. Odbiorcami produktu wytwarzanego w Gdańsku mają być zakłady w Polsce, Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Podczas budowy na 10 hektarowej działce będzie pracowało ponad 250 osób. Oprócz wielkiej hali produkcyjnej powstanie również zewnętrzna instalacja suszenia-stabilizacji-chłodzenia, zbiorniki na substancje chemiczne wykorzystywane w procesie technologicznym, oczyszczalnia ścieków oraz cały układ dróg wewnętrznych i chodników.
Zakład firmy Weyerhaeuser Poland zatrudni docelowo ok. 100 pracowników, pracujących w systemie czterobrygadowym przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Podstawowa działalność produkcyjna ma się rozpocząć na początku 2013 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej