Dumny Galileo

2007-05-25 17:35

Niedługo Kraków wzbogaci się o nowoczesny budynek biurowy. Na budynku Galileo zawieszono już wiechę. Uroczystość odbyła się jednak bez uczestnictwa gości, gdyż inwestorzy nie chcieli narażać ich na uciążliwość wchodzenia po schodach na 10. pietro.

Konstrukcja budynku została co prawda ukończona, jednak do chwili obecnej nie uruchomiono jeszcze wind.

Z ostatniego, dziesiątego piętra Galileo można podziwiać panoramę Krakowa, a przy dobrej pogodzie - nawet Tatry. Budynek o powierzchni netto 10 000 m2 stanowić będzie pierwszą fazę Centrum Biurowego GTC, pierwszej inwestycji Globe Trade Centre w Krakowie. Na polskim rynku nieruchomości firma ta najbardziej znana jest ze zlokalizowanego w Warszawie centrum handlowo-rozrywkowego Galeria Mokotów.

Nowoczesnym budynek biurowy Galileo zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Przybyszewskiego w Krakowie. Budowa rozpoczęta pod koniec 2001 roku, toczy się zgodnie z planem. W chwili obecnej wszystkie 11 kondygnacji budynku znajduje się w stanie surowym.
Galileo będzie nowoczesnym budynkiem biurowym o powierzchni do wynajęcia przekraczającej 10 000 m2. W zlokalizowanej na parterze części usługowo-handlowej o powierzchni około 500 m2, znajdą się m.in. oddziały banków. Do dyspozycji najemców oddane zostanie 250 miejsc parkingowych, w tym około 100 miejsc w garażu podziemnym. Poszczególne piętra o powierzchni około 1000 m2 będą dzielone i wykańczane zgodnie z potrzebami najemców. W obiekcie zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne, obejmujące m.in. rozbudowany system zarządzania budynkiem (BMS), klimatyzację z nawilżaniem oraz światłowodową sieć telekomunikacyjną. Galileo będzie stanowić pierwszą fazę Centrum Biurowego GTC. Docelowo planowane jest powstanie budynków biurowych o łącznej powierzchni do wynajmu około 35 000 m2.


Budynek Galileo został zaprojektowany w krakowskim biurze architektonicznym DDJM, przez zespół kierowany przez Marka Dunikowskiego. Generalnym wykonawcą budynku jest firma Warbud SA. Zakończenie budowy budynku planowane jest na styczeń 2003. Inwestycja realizowana jest przez GTC Korona SA, spółkę zależną Globe Trade Centre SA.

Globe Trade Centre SA działa w Polsce od 1994 roku i jest obecnie czołową firmą deweloperską na polskim rynku. Największymi zrealizowanymi inwestycjami GTC są: Mokotów Business Park (największe centrum biurowe w Polsce), Galeria Mokotów (jedno z największych centrów handlowo-rozrywkowych w Polsce), a także inwestycje w segmencie mieszkań o wysokim standardzie. Centrum Biurowe GTC jest pierwszą inwestycją GTC w Krakowie.
Globe Trade Centre SA jest spółką publiczną, a jej akcjonariuszami są m.in. takie renomowane instytucje finansowe jak Deutsche Bank, Bank Handlowy w Warszawie SA (członek Citigroup) i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej