Drucianka Campus. W dawnej fabryce na Pradze-Północ w Warszawie powstaną m.in. biura, usługi i handel

2023-12-08 11:49
Drucianka Campus. Nowa rewitalizacja na Pradze-Północ w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD, projekt Juvenes Projekt Inwestycja Drucianka Campus obejmie rewitalizację obiektów zabytkowych oraz budowę nowych obiektów. Na terenie Drucianki mają powstać obiekty biurowe, handlowe, lokale usługowe i powierzchnia eventowa

Drucianka Campus na Pradze-Północ to nowa przestrzeń handlowo-usługowo-biurowo-eventowa, jaka powstanie w wyniku rewitalizacji Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ (Drucianki), znanej też jako Belgijska Fabryka Drutu w Warszawie. Za rewitalizację odpowiada Liebrecht & wooD. Kiedy zacznie się przebudowa Drucianki?

Po sukcesie komercyjnym Centrum Praskiego Koneser Liebrecht & wooD planuje rewitalizację kolejnego dużego obszaru poprzemysłowego. W ramach rewitalizacji Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ (Drucianki) powstanie Drucianka Campus – innowacyjny kampus mixed-use oferujący 42 000 m² powierzchni biurowej oraz ponad 7 500 m² dodatkowej powierzchni przeznaczonej na część handlową, usługową oraz eventową. Prace mają potrwać do 2025 r.

Historia Drucianki

Kompleks przemysłowy zaprojektowany został w 1899 roku przez wybitnego polskiego architekta – Kazimierza Loewe i działał pod różnymi nazwami przez 101 lat, aż do 2000 r. Działała tu Warszawska Fabryka Drutu, Sztyftu i Gwoździ (Drucianka), znana też jako Belgijska Fabryka Drutu w Warszawie.

Istniejąca zabudowa to zespół złożony z  jedno- i dwukondygnacyjnych obiektów fabrycznych z początku XX. wieku wpisanych do Rejestru Zabytków i ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Najcenniejsze obiekty historycznego zespołu stanowią przykład architektury przemysłowej, wykorzystującej ceglany detal architektoniczny czerpiący z form neogotyckich.

Industrialny charakter warszawskiej Pragi kryje w sobie ogromny potencjał do tworzenia wyjątkowych miejsc. To właśnie tutaj zrealizujemy nasz kolejny miastotwórczy projekt rewitalizacyjny – Drucianka Campus. Zabytkowe zabudowania zostaną odrestaurowane i uzupełnione nowoczesną, lekką architekturą, a cały teren fabryki zostanie przekształcony w atrakcyjną wizualnie przestrzeń, pełną zieleni i miejsc do wypoczynku. Życie będzie się tu toczyło zarówno w godzinach pracy, jak i poza nimi, mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, CEO Liebrecht & wooD w Polsce.

Co powstanie w Druciance?

Kompleks fabryczny czeka spektakularna rewitalizacja. Projekt, podobnie jak w przypadku Centrum Praskiego Koneser, opracowała pracownia Juvenes Projekt (pod kierownictwem architektów Jacka Świderskiego i Krzysztofa Matwiejuka).

Drucianka Campus to trzy sześciokondygnacyjne budynki biurowe o łącznej powierzchni 42 000 m² oraz adaptowane do nowych funkcji obiekty zabytkowej fabryki. Zabudowę dopełnią pełne zieleni przestrzenie publiczne placów i ciągów pieszych, które w powiązaniu z funkcjami usługowymi, umożliwią korzystanie z ogródków gastronomii, aktywny wypoczynek, rekreację oraz organizację plenerowych wydarzeń.

Projekt Drucianki ma mieć certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding.

Drucianka Campus. Nowa rewitalizacja na Pradze-Północ w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD, projekt Juvenes Projekt Realizacja Drucianka Campus potrwa około 2,5 roku
Najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Europie? Warszawa Zachodnia rośnie w oczach

Jak dojechać do Drucianka Campus?

Fabryka Drucianka zlokalizowana jest przy ul. Kijowskiej na warszawskiej Pradze Północ. Atrakcyjność lokalizacji zapewnia bliskość Dworca Wschodniego i szybki dostęp do licznych linii: kolejowych, tramwajowych, autobusowych, a w przyszłości – także 3. linii metra w Warszawie.

Aktualności z budowy Drucianka Campus

Na terenie dawnej Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ rozpoczęto przygotowania do rewitalizacji i budowy – prowadzone są między innymi prace związane z zabezpieczeniem zabytkowych budynków oraz czyszczeniem i odzyskiwaniem cegieł. Prowadzone są także prace ziemne. Projekt Drucianka Campus realizowany będzie w formule construction management, polegającej na wybieraniu wyspecjalizowanych firm do poszczególnych zadań budowlanych. We wrześniu 2023 r. deweloper informował, że nadal jest w trakcie pozyskiwania kompletu wymaganej dokumentacji. Planuje się, że rewitalizacja zakończy się w 2025 r.

Warto dodać, że w listopadzie 2023 r. obok Drucianki firma Buszrem rozpoczęła realizację inwestycji mieszkaniowej Kijowska 17.

Drucianka Campus. Nowa rewitalizacja na Pradze-Północ w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD, projekt Juvenes Projekt Druciankę Campus wyróżniać będzie dbałość o ochronę środowiska i energooszczędność, jak również o aspekty społeczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej