Crown Square - nowy budynek biurowy. Warszawa ma dla najemców kolejne powierzchnie biurowe

2010-04-08 0:09
Budynek biurowy Crown Square, Ghelamco Poland
Autor: Ghelamco Poland Biurowiec Crown Square to 13 kondygnacji naziemnych i trzy poziomy podziemne przeznaczone na parkingi

Firma Ghelamco Poland w kwietniu 2010 r. oddała do użytku budynek biurowy Crown Square. Warszawski biurowiec zlokalizowany jest w okolicy Ronda Daszyńskiego i oferuje nowe powierzchnie biurowe. To kolejna tego typu inwestycja na warszawskiej Woli. W tej okolicy znajdują się już m.in. biurowce należące do kompleksu Crown Investments, biurowiec Wola Center, Karolkowa Business Park, Grzygowska 81.

Powierzchnie biurowe na warszawskiej Woli

Crown Square to nowoczesny budynek klasy A, będący trzecią fazą projektu kompleksu Crown Investments (firma oddała do użytku: Crown Point i Crown Tower). Biurowiec liczy 13 kondygnacji naziemnych i trzy poziomy podziemne przeznaczone na parkingi, gdzie najemcy i goście mają do dyspozycji 227 miejsc postojowych. W budynku jest łącznie 16 000 m2 powierzchni biurowej. Rozwiązania, które zastosowano planując powierzchnie biurowe, zapewniają maksymalną efektywność wykorzystania przestrzeni zarówno w przypadku aranżacji typu "open space", jak i przy podziale na niezależne pokoje.

Zobacz kartę obiektu biurowca Crown Square

Biurowiec Crown Square ma wiele ciekawych rozwiązań, które wpływają na jakość pracy. W budynku zainstalowano ponad 8300 m2 kanałów wentylacyjnych, które pozwalają na uruchomienie zaawansowanego systemu klimatyzacji, ogrzewania i nawilżania biur. Uwagę zwraca, także wygląd zewnętrzny budynku. Biurowiec ma około 50 m wysokości. Wzrok przyciąga elewacja, którą tworzy prawie 4700 m2 szkła. Pracownia architektoniczna Konior & Partners, która na zlecenie Ghelamco przygotowała projekt budynku zaproponowała nietypowy kształt części frontowej. Fasada podzielona została pionowo na dwie części. Każda z nich jest inaczej wykończona: jedną część tworzy szkło połączone z elementami kamienia, a drugą - szkło w połączeniu z aluminium. Dzięki aranżacji światła, kamienia oraz elementów stali nierdzewnej, fasada zapewnia dostęp światła dziennego do wszystkich powierzchni budynku.

Lokalizacja biurowca Crown Square

Crown Square usytuowany jest niedaleko centrum Warszawy, przy ul. Przyokopowej 3, w sąsiedztwie Muzeum Powstania Warszawskiego. Budynek biurowy znajduje się w prestiżowej lokalizacji biznesowej - dzielnicy Wola, na granicy "Centralnego Obszru Biznesu". Taka lokalizacja zapewnia dobry dojazd zarówno samochodem, jak i środkami komunikacji miejskiej. Zgodnie z planami rozbudowy drugiej linii metra, w pobliżu biurowca powstanie stacja „Rondo Daszyńskiego”.

Biurowiec Crown Square to dopełnienie rozbudowywanego od lat przez Ghelamco kompleksu Crown Investments, w skład którego wchodzą Crown Point i Crown Tower, uznane przez CEE Real Estate Quality Awards za najlepsze budynki biurowe roku 2004 w Europie Centralno-Wschodniej. M.in. dzięki tym inwestycjom warszawska Wola od lat powoli zmienia oblicze. Z poprzemysłowej, robotniczej dzielnicy staje się zagłębiem biznesowym. W miejscu dawnych fabryk i opuszczonych magazynów powstają nowoczesne biurowce.

Biurowiec Ghelamco powstawał w latach 2008–2010, w okresie spowolnienia na rynku biurowym, gdy duża część inwestorów zrezygnowała z budowy projektów lub odłożyła je w czasie. Crown Square powstawał zgodnie z zapowiedzianym przez nas harmonogramem. W przeciwieństwie do większości deweloperów nie zwolniliśmy tempa w czasie recesji – przyznaje Jarosław Zagórski, Commercial and Business Development Director w Ghelamco Poland. Wola, podobnie jak Służewiec Przemysłowy, gdzie także inwestujemy od lat, staje się nowoczesną dzielnicą. W sumie oddaliśmy tu już blisko 57 000 m2 nowoczesnych biur – dodaje Zagórski.
Swoje biura ma tu firma GATX Rail Poland i zajmuje 1000 m2 powierzchni, czyli całe jedno piętro biurowca. Wynajęte powierzchnie biurowe ma tu również firma NIKE Poland, która zajmuje dwa piętra budynku (1900 m2). Firma Oracle zajmie w Crown Square dwa piętra: czwarte i piąte oraz część szóstego. Jak zawsze w inwestycjach biurowych realizowanych przez Ghelamco część powierzchni na parterze przeznaczona została na lokale usługowo-handlowe, m.in. salonik prasowy, lokale gastronomiczne, punkt ksero.

Budynek biurowy Crown Square został wyróżniony w konkursie CEE Quality Awards. Warszawska powierzchnia biznesowa została nominowana do kategorii "Projekt Biurowy Roku 2010' i doceniona za liczne, nowoczesne rozwiązania technologiczne, lokalizację w pobliżu centrum miasta obok przyszłej stacji metra Rondo Daszyńskiego, a także za aspekty ekologiczne projektu. Crown Square, zdobywca europejskiego certyfikatu ekologicznego BREEAM otrzymał oficjalny dokument w listopadzie 2010 r.

Inwestor i generalny wykonawca – Ghelamco Poland
Projekt architektoniczny – pracownia  Konior & Partners Architects SA


Typ obiektu – budynek biurowo - konferencyjny

Lokalizacja – Warszawa, ul. Przyokopowa 31
Powierzchnia biurowa – 16 000 m2
Powierzchnia użytkowa – 16 000 m2
Kubatura - 80 056 m3
Stan inwestycji – zakończona
Realizacja – rozpoczęcie budowy to listopad 2008, a zakończenie i oddanie budynku do użytku nastąpiło w kwietniu 2010 r.

W styczniu 2011 r. Ghelamco sprzedało warszawski Crown Square firmie Invesco RE za 63,7 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej